Pad akcija na svetskim berzama, splasnule nade ulagača u brži oporavak ekonomija

Cene akcija na svetskim berzama prošle nedelje su oštro pale, jer je ulagače zabrinuo dalji rast broja zaraženih korona virusom u svetu, pa su splasnule nade u brzi oporavak svetske privrede od korona krize.
Pad akcija na svetskim berzama, splasnule nade ulagača u brži oporavak ekonomija
Foto: Pixabay
Kako piše portal SEEbiz, na Vol Stritu je Dau Džons prošle nedelje potonuo 3,3 odsto, na 25.015 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 2,9 odsto, na 3.009 bodova, a Nasdaq indeks 1,9 odsto, na 9.757 bodova. Oštar pad tih indeksa posledica je zabrinutosti zbog nesprestanog rasta broja zaraženih korona virusom u svetu.
 
Ulagači na Vol Stritu su nedeljama ignorisali podatke o rastu broja novozaraženih u SAD, ali su ih prošle sedmice zabrinule vesti o snažnom, u nekim slučajevima i rekordnom rastu broja novozaraženih u pojedinim državama SAD.
 
Dok se činilo da je SAD suzbio pandemiju u maju, zbog čega su brojne savezne države ukinule restrikcije u društvenim i ekonomskim aktivnostima, virus se širi u ruralnim područjima i drugim mestima gde pre nije bio tako raširen. Zbog toga su vlasti u Teksasu i Floridi odlučile da zaustave proces postupnog otvaranja privrede.
 
"Tržišta su došla do zaključka da rast broja slučajeva virusa korona može da znači sporiji oporavak privrede", kaže Art Hogan, strateg u firmi "National Securities".
 
Poslednjih meseci cene akcija su snažno rasle jer su ulagači očekivali brzi oporavak privrede od korona krize. No, čini se da oporavak neće biti toliko brz, koliko su se nadali.
 
Međunarodni monetarni fond (MMF) prošle nedelje je povećao procene pada svetske privrede u ovoj godini sa prethodnih 3 na 4,9 odsto. Poručio je da će razvijene privrede biti posebno jako pogođene, pa je tako procenu pada američke privrede u ovoj godini povećao za više od 2 procentna poena, na 8 odsto.
 
"Tržište je izgledalo vrlo uvereno da će privreda biti u puno boljoj formi za četiri do šest meseci. Ali, sa rastom broja zaraženih, ulagači više nisu sigurni u to”, kaže Šon Kruz, strateg u kompaniji "TD Ameritrade".
 
Zbog pandemije korona virusa, svetske berze su polovinom marta pale na najniže nivoe u više godina. No, zahvaljujući velikim fiskalnim i monetarnim podsticajnim merama vlasti širom sveta, od kraja marta do polovice juna nadoknadile su veliki deo prethodnih gubitaka.
 
I na evropskim berzama su cene akcija prošle nedelje pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,1 odsto, na 6.159 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 2 odsto, na 12.089 bodova, a pariski CAC 1,4 odsto, na 4.909 bodova.
 
Na Tokijskoj berzi je, pak, Nikkei indeks ojačao 0,15 odsto, na 22.512 bodova.
  • bora

    29.06.2020 09:42
    a kod nas
    Samo u Srbiji raste cena stanova , broj zaposlenih i prosecna zarada.
  • DjakoN

    29.06.2020 08:59
    tuga...
    Zapravo ce bogati biti samo jos bogatiji...To je demokratija.
  • B

    28.06.2020 18:24
    Lovci na stimulanse
    Berzanski mesetari jure stimulanse koje drzave odobravaju da bi se privreda izvukla iz krize. FED je iscrpeo sve moguce nacine podsticanja privrede, kineska vlada i Narodna Banka Kine su rekli da ne ce biti "otvaranja brane" kao 2008, a ostali, sem ECB i Banke Japana jednostavno ne mogu da ponude dovoljno atraktivne stimulanse.
    Kockarski kapitalizam ulazi u zavrsnu fazu, balon tek sto nije pukao...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.