Milioneri zatražili da im se trajno uvećaju porezi zbog korona krize

Grupa od 83 milionera zatražila je uvođenje većih poreza za najbogatije i to "odmah" i "trajno" kako bi se doprinelo oporavku nakon krize izazvane pandemijom virusa korona.
Milioneri zatražili da im se trajno uvećaju porezi zbog korona krize
Foto: Pixabay
"Dok Covid-19 pogađa svet, milioneri poput nas imaju suštinsku ulogu u izlečenju sveta", piše u otvorenom pismu, koje su između ostalih potpisali osnivač američke kompanije za proizvodnju sladoleda "Ben & Jerry's" Džeri Grinfild i britanski reditelj Ričard Kertis.
 
Pismom, koje je objavljeno uoči sastanka ministara finansija G20 i vanrednog evropskog samita, pozivaju se "vlade da povećaju poreze za ljude poput njih" i to "odmah i trajno".
 
"Nismo mi ti koji se brinu o bolesnima na odeljenjima intenzivne nege. Ne vozimo vozila hitne pomoći koja bolesnike dovode u bolnicu. Nismo ti koji pune police trgovina prehrambenih proizvoda ili dostavljaju hranu 'od vrata do vrata'", piše na sajtu grupe "Milioneri za čovečanstvo".
 
Međutim, kako dodaju, oni "imaju mnogo novca".
 
Kako navode, novac je apsolutno potreban sada i biće potreban narednih godina za oporavak od krize, čije posledice će "trajati decenijama" i mogle bi da "gurnu pola milijarde ljudi u siromaštvo".
 
"Problemi koje je Covid-19 prouzrokovao i otkrio ne mogu da se reše dobročinstvom, bez obzira koliko ono bilo velikodušno. Šefovi vlada moraju da preuzmu odgovornost za prikupljanje potrebnih sredstava i njihovo pravedno trošenje, kako bi se adekvatno finansirali naši zdravstveni sistemi, škole i bezbednost stalnim povećanjem poreza najbogatijima na planeti, ljudima poput nas", navodi se u pismu.
 
Pandemija je dovela do istorijske recesije širom sveta zbog čega vlade troše milijarde na pomoć preduzećima koja su teško pogođena ekonomskom krizom.
 
Prema OECD, pad svetskog BDP trebalo bi da dostigne najmanje šest odsto ove godine, a 7,6 odsto u slučaju drugog epidemijskog talasa, dok bi oporavak koji se očekuje za 2021. godinu bio 5,2 odsto, bez novog talasa virusa korona i 2,8 odsto ukoliko ga bude bilo.
 
Milijarderi poput Vorena Bafeta i Bila Gejtsa već godinama traže povećanje poreza.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Misli svojom glavom

    14.07.2020 10:14
    Koji licemeri...!
  • Ma

    13.07.2020 16:29
    Ajde
    Vazi li to i za one nase sto su se odrekli 100 evra
  • Vlads

    13.07.2020 15:33
    Evo i nasi trče da potpišu samo sačekajte malo da kupimo prvo još koji plac na Fruškoj gori i stan u Londonu i sinu još noviji ferari

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Srbija najviše uvozi iz Kine

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?

Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.