Koje su zemlje najzaduženije

Javni dugovi zemalja širom sveta ubrzano se gomilaju jer vlade nastoje da obezbede sredstva za saniranje ekonomske štete izazvane pandemijom virusa korona i za privredni oporavak emisijom duga, davanjem kreditnih garancija kompanijama i drugim sredstvima.
Koje su zemlje najzaduženije
Foto: Pixabay
Najveći dug među državama sveta u nominalnom iznosu imaju Sjedinjene Američke Države, ali kada se posmatra odnos javnog duga prema BDP-u, onda je na čelu ove liste Japan sa udelom duga u ekonomskom proizvodu od 283 odsto, prema podacima sa portala US Debt Clock.org.
 
Američki državni dug trenutno je težak 26,5 biliona dolara i procentualno odgovara iznosu od 100,5 odsto BDP-a.
 
S druge strane, nacionalni dug Japana je nešto veći od 12 biliona dolara, dok je vrednost domaćeg proizvoda oko 4,3 biliona dolara, zbog čega se "zemlja izlazećeg sunca" smatra najzaduženijom na svetu.
 
Kina, druga najveća svetska ekonomija vredna približno 13,7 biliona dolara, ima dug od oko 7,3 biliona dolara, koji čini 53 odsto BDP-a.
 
Kada je reč o evropskim zemljama, najveći teret javnog duga u odnosu na ekonomski proizvod ima Grčka. Njen dug iznosi nešto manje od 450 milijardi dolara, što čini 220 procenata BDP-a.
 
Sledi Italija sa dugom od tri biliona dolara, koji je jednak 158 procenata BDP-a, prati je Portugalija sa koeficijetnom duga prema bruto proizvodu od 156 odsto a, na opšte iznenađenje, u ovom društvu se nalazi i Belgija sa udelom duga od 128 odsto u BDP-u.
 
Lokomotiva evropske ekonomije, Nemačka, takođe je značajno povećala nacionalni dug, koji sada iznosi oko 81,6 odsto BDP-a, dug Francuske je premašio vrednost godišnje domaće proizvodnje i iznosi 116 procenata, a slična je situacija i sa Velikom Britanijom, čiji dug čini 105,5 odsto BDP-a.
 
Prema podacima sa ovog portala, koji u realnom vremenu prati promene stanja dugova 30 svetskih država, najniže učešće javnog duga u BDP-u imaju Saudijska Arabija i Rusija, 15,7 procenata, odnosno 19,3 odsto, respektivno.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.