Sindikati će tražiti da minimalac bude bar 35.000 dinara

Pregovori države, sindikata i poslodavaca o novoj minimalnoj ceni rada za 2021. godinu još nisu zvanično počeli, ali bi prvi neformalni sastanak o toj temi mogao da bude održan već krajem ove sedmice.
Sindikati će tražiti da minimalac bude bar 35.000 dinara
Foto: 021.rs
Kako piše "Politika", sindikati uveliko pripremaju svoje predloge, dok su u Savezu samostalnih sindikata Srbije čak prilično konkretni. Već sada znaju da neće pristati na to da minimalac u narednoj godini bude ispod 35.000 dinara. Trenutno on iznosi 30.022 dinara, tj. 172,54 dinara (neto) po radnom satu. 
 
Duško Vuković, potpredsednik ovog saveza, ističe da sindikat ostaje pri stavu da treba da se izjednači minimalna cena rada sa minimalnom potrošačkom korpom, koja iznosi oko 37.500 dinara. Vuković kaže da će iz tog razloga tražiti povećanje od najmanje 17 odsto.
 
U UGS "Nezavisnost" ne istupaju u javnost sa konačnim idejama u vezi sa predlogom nove cene minimalca. Ističu da su pripremili predlog cena koji još nije prošao organe sindikata, zbog čega i ne iznose detalje. Кažu da se i dalje stremi tome da u narednom periodu minimalna zarada bude izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom. 
 
Ipak, u ovom sindikatu smatraju da nije realno očekivati da se ove godine potrošačka korpa i minimalac izjednače, ali da bi trebalo da se nastavi ka tom cilju, prenosi "Politika". 
 
Minimalac od 30.022, koji važi od 1. januara 2020, veći je za 11,1 odsto u odnosu na lane, a važiće do kraja ove godine. 
 
Inače, predstavnici vlasti su se bili pohvalili kako je to najznačajnije povećanje minimalne zarade, ali porast minimalca za 3.000 dinara nije preterano obradovao ni sindikate ni poslodavce, jer su prvi tražili povećanje za najmanje 20 odsto, a drugi pet do šest procenata. 
 
Od oko 2,1 miliona zaposlenih, na minimalnu zaradu u Srbiji može da računa oko 350.000 radnika, koji čine više od 15 odsto ukupnog broja zaposlenih. 
  • Emigrant

    20.08.2020 20:40
    Predjite na bruto platu. Na sadasnju neto platu treba dodati jos oko 63posto. Pa tako minimalac od 30000din postaje 48000din. Kad bi radnik primao bruto platu pa da sam placa poreze i doprinose onda bi se i te kako protivio bilo kojoj vlasti koja povecava porez. Ovako sve ide na teret privatnika pa radnika zabole koliki je porez na platu. Zato predjite na BRUTO ZARADU. Za sve ce biti bolje, osim za bilo koju vladajucu stranku.

    Cudi me da dosta tzv. politicara koji su radili ili studirali u inostranstu to ne zeli da uvede. Razlog, politicarima se ne isplati. Al ajde to da objasnih krezuboj Srbiji

  • Blace

    11.08.2020 23:03
    Svi vi gospodo koji rasprredate o minimalcu, registrujte firme i zaposlite radnike... Uzmite PIB pa onda da vas vidim. Sve dok nemate PIB i radite za drugog je jedna priča, ali ako ste vi "ti" koji treba da isplatite zaradu, a i doprinose drugu pesmu bi pevali. Sa prihodima firme koji su prepolovljeni vi bi zaista očekivalo da dobijete full platu. Kako firmi tako i vama. A trenutno su svi u problemu sem IT sektora.
  • /

    04.08.2020 19:02
    /
    pevajte spasiba rusijo.

    i nemojte se radovati, 90-ih je povecanje minimalca islo uz inflaciju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.