UTAS: Ako nam ne stigne pomoć, od 1. novembra većina agencija će bankrotirati

Ukoliko se uskoro konkretnim merama ne pomogne turističkim agencijama, ogroman broj zaposlenih od 1. novembra ostaće na ulici, većina agencija će bankrotirati, a zamenska putovanja biće dovedena u pitanje, rekla je za Biznis.rs predsednica Udruženja turističkih agencija Srbije (UTAS) Marija Matijević.
UTAS: Ako nam ne stigne pomoć, od 1. novembra većina agencija će bankrotirati
Foto: Pixabay
Problem sa osiguravajućim kućama još uvek nije u potpunosti rešen, agencije već mesecima nemaju nikakve prihode, na pomoć u vidu kredita čeka se od marta, a da bi uopšte opstali neophodne su sektorske mere i bespovratna finansijska pomoć, objašnjava Matijević.
 
Ona ističe da su tri osiguravajuće kuće - Globos, Dunav i Triglav - ponudile određenim turističkim agencijama polise osiguranja i za sada je oko 15 agencija dobilo zeleno svetlo.
 
"Osiguravajuće kuće nisu svim turističkim agencijama slale svoje upitnike i obrasce. Vršena je selekcija, a ostaje nejasno po kom osnovu i kriterijumu", navodi Matijević i dodaje da postoje najave da će sa ponudama uskoro izaći i Milenijum i Sava osiguranje.
 
Prema njenim rečima, veoma mali broj agencija moći će da prihvati nove uslove osiguravajućih kuća s obzirom da pandemija ne jenjava i da je situacija u turizmu alarmantna.
 
"Poražavajuće je da je cena polise za najmanju agenciju 8.000 evra, plus porez, a za najveću 18.000, i to u uslovima kada ne poslujemo već osam meseci. Nemamo nikakve prihode i pitanje je da li ćemo uopšte moći normalno ponovo da radimo", kaže Matijević i napominje da su agencije imale problem i sa manjim polisama.
 
U svojim novim zahtevima, udruženja turističkih agencija UTAS i ANTAS traže bespovratnu finansijsku pomoć, ali i da se krediti Fonda za razvoj rešavaju po hitnom postupku, kaže Matijević.
 
"Neophodna nam je bespovratna pomoć od milion do pet miliona dinara po agenciji i da se krediti Fonda za razvoj, koji su dati kao olakšica i pomoć, realizuju sa rokom od maksimum 30 dana", napominje predsednica UTAS.
 
Takođe, kako navodi, u svojim zahtevima zatražili su i novi moratorijum na otplatu kredita, otpis obaveza po osnovu poreza i doprinosa i odlaganje obaveza plaćanja poreza na imovinu i dobit u vreme vanrednih okolnosti, a na listi zahteva je i hitno rešavanje problema polisa i pomoći turističkim vodičima. 
  • G pen

    28.10.2020 16:03
    Zasto su jednodnevni izleti po Srbiji duplo skuplji nego sto su bili po okolini kao sto je Temisvar, Pecuj, Segedin...a gde ima sta da se vidi? Ne bih ja vama nista dao jer vi kao medicinari se snadjete.
  • Vauuučeri

    28.10.2020 14:04
    Akontacije
    Niam tačno upoznat sa iznosom koji su od kraja 2019 upalćivani za letovanje u 2020 do izbijanja pandemije i koliko je uplaćeno inopartnerima. Krije se ko mija noge. Znam sigurno da od krckanja ostatka može lepo da se preživi. Naravno umesto para, podeljeni su vaučeri, sutuacija kao sa zamom za preporod Srbije, koje je uveo MIlošević. Ko je to povratio, povratio je kao nekim delom tela u zadnjicu. Isto je i ovo. A inače kome trebaju agencije da ih ptave budalama godinama. ČAST POŠTENIM IZUZECIMA:
  • Red

    28.10.2020 11:51
    Kolo sreće
    Ne treba im ništa dati. Kakvi milioni?! Oni kad otpuste radnika zbog korone, sve u redu - tako treba, a kad je njima gusto - državo pomagaj. Čuj oslobodi ih poreza na dobit?! Pa ako imate dobit za čije babe zdravlje kukate? Vozi, bagro razmažena

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija