Banke u Srbiji imaju nove tarife: Koje usluge poskupljuju?

Održavanje računa, isplata gotovine, korišćenje bankomata i druge bankarske usluge od početka ove godine poskupele su od 15 do 60 odsto.
Banke u Srbiji imaju nove tarife: Koje usluge poskupljuju?
Foto: 021.rs
Još tokom decembra banke koje su spremile nove tarifnike, obavestile su svoje klijente preko interneta i mejlom.
 
Tako od početka ovog meseca u pojedinim bankama vođenje platnog računa i ostalih dinarskih računa košta 190 dinara. Za SMS obaveštenja tokom meseca će umesto 70 biti potrebno 100 dinara, a minimalna naknada za isplatu keša korišćenjem platne kartice na bankomatu ili šalteru druge banke, umesto 150 koštaće - 200 dinara.
 
Za 200 dinara, ili gotovo 70 odsto poskupeće usluga za zamenu kartice ako je ukradena ili izgubljena, umesto 300 na 500 dinara. Uvedena je i naknada za upit stanja na bankomatu uz pomoć kreditne kartice od 40 dinara.
 
Provizija za podizanje gotovine na bankomatu banke kod koje građani nemaju račun prema novom tarifniku iznosi od 20 do 240 dinara za najniže iznose.
 
Iz Udruženja banaka kažu da je, prema Zakonu o bankama, svaka banka u obavezi da donese i objavi Opšte uslove o poslovanju. Kažu da im banke ne dostavljaju izmene cenovnika i da je to poslovna politika svake od njih. Tvrde da nema ustaljenih pravila i da svaka banka donosi svoju tarifnu politiku, ali da korekcija cena ne ide uvek u pravcu povećanja i da se često dešava da se cene naknada za pojedine usluge snižavaju, kao i da su mnoge besplatne.
 
Iz Narodne banke Srbije kažu da banke u skladu sa Zakonom o platnim uslugama, imaju obavezu da informišu svoje korisnike pismenim putem - najmanje dva meseca ranije.
 
"Korisnik platnih usluga nije dužan da prihvati povećanje naknada za platne usluge koje banka pruža i može raskinuti okvirni ugovor s bankom bez plaćanja naknade i drugih troškova. Banke moraju najkasnije 15 dana pre početka primene, na vidnom mestu u poslovnim prostorijama i na internet-stranici da istaknu troškove koje naplaćuju korisnicima", objašnjavaju za Novosti u NBS. 
 
Kako u NBS kažu, svaka banka je samostalna u odluci o ceni svojih usluga, ali svakoj je u interesu da ima konkurentnu ponudu. Na tržištu naše zemlje posluje 26 banaka, 14 platnih i dve institucije elektronskog novca. Kako da lakše odaberu gde će imati račun, građani mogu saznati preko informativnog pregleda naknada pružalaca platnih usluga povezanih s platnim računima, koje objavljuju NBS na svojoj stranici.
  • G pen

    05.02.2021 09:24
    Moze to i drugacije, naravno da moze i nekada se to zvalo SDK. Ukinuo ga je onaj na kome je ovaj sadasnji hvatao glasace kako ce ga staviti u zatvor. A u stvari su isti.
  • xyz

    05.02.2021 09:16
    GESARA
    Još malo pa nestalo... Sve centralne i poslovne banke će nestati... Prestaje svski vid ropstva pa i finansijskog...Za građane dolaze bolja vremena... Na cenu stupa GESARA svuda u svetu..
  • Lopine

    05.02.2021 09:00
    Teske
    I zaposleni su im postali profi lazovi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.