Nikolić: Cene nafte porasle zbog rata Irana i Izraela, ali nema smanjenja isporuka

Cene nafte su porasle usled zabrinutosti zbog mogućih poremećaja u snabdevanju tokom rata Izraela i Irana, ali do stvarnog smanjenja snabdevanja nije došlo, rekao je ekonomista Goran Nikolić.
Nikolić: Cene nafte porasle zbog rata Irana i Izraela, ali nema smanjenja isporuka
Foto: Pixabay (ilustracija)
Nikolić je dodao da je najvažnije da je Ormuski moreuz ostao otvoren uprkos tenzijama.
 
Kako je naveo u autorskom tekstu za RTS, sa otvaranjem berzi širom sveta tokom ranih sati u ponedeljak, 23. juna, nakon američkih udara na iranska nuklearna postrojenja tokom vikenda, cene sirove nafte su ostvarile značajan rast.

Nafta tipa Brent, međunarodna referentna vrednost, je sa otvaranjem tržišta u Aziji 23. juna porasla na čak 81,4 dolara po barelu, a kako je rekao Nikolić, to je petomesečni maksimum.

Tokom istog dana njena cena redukovala se, dodaje, na nešto više od 70 dolara, a već sledećeg dana cena je pala je na 66 dolara, da bi se blago oporavila do petka, 27. juna dostižući 68 dolara po barelu.
 
Ocenio je da je Trampovo primirje i pored određenih manjih kršenja stupilo na snagu i berzanski trgovci naftom su mogli da odahnu, a pretnje udara na naftne instalacije se nisu materijalizovale, te je snabdevanje naftom sa Bliskog istoka ostalo nepromenjeno.
Kada su u pitanju dalja kretanja cene nafte, ona bi mogla da budu pod eventualnim uticajem sukoba niskog intenziteta sa iranskim saveznicima u Jemenu - Hutima, ukoliko bi oni gađali energetsku infrastrukturu, tankere ili američku pomorsku flotu u Zalivu, dodao je on.
 
Ono što je najvažnije, pretnje potpunog zatvaranja Ormuskog moreuza, odnosno mogućnost da se raketama i minama gađaju pojedinačni tankeri, ključne luke, naftna polja i infrastruktura američkih saveznika u regionu (Saudijska Arabija, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, Kuvajt) za sada su stavljene ad akta.
 
Takođe kaže da je kineska kupovina iranske nafte skočila na više od 1,5 miliona barela dnevno, a američka administracija, uprkos opisivanju napada na iranska nuklearna postrojenja kao strategijska po značaju, postaje naizgled više zainteresovana za izvoznu konkurentnost nego za ograničavanje ''ilegalnih'' trgovinskih tokova.
 
Nakon svih turubulencija, cene nafte su u rastu za oko 5-6 odsto u odnosu na stanje pre nego što je Izrael izveo prvi iznenadni napad na Iran 13. juna.
 
Inače, prema MMF-u, svaki porast cena nafte od 10 odsto povećava globalnu inflaciju za oko 0,4 odsto, na taj način stvarajući dodatni pritisak ekonomijama koje se već suočavaju sa problemima zaostalim od pandemije i visokih kamatnih stopa, podseća Nikolić.
 
On je objasnio da bi, uz odsustvu konflikta na Bliskom istoku, cene Brenta mogle dodatno da padnu.
 
Naftni analitičari kompanije Morgan Stenli smatraju da bi cene mogle da padnu na 60 dolara po barelu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Majkrosoft otpušta još nekoliko hiljada ljudi

Majkrosoft će otpustiti još nekoliko hiljada ljudi posle početnog talasa u maju, saopštila je danas ta kompanija i dodala da će doći i do smanjenja i određenih hijerarhijskih nivoa.