
Hotelijeri razmišljaju o "uvozu" stranaca iz Indije i Bangladeša, domaći radnici neće male plate
Uprkos pomoći države srpski hotelijeri i dalje muče muku sa posledicama korone, jer uz smanjeni broj gostiju imaju i manjak radnika.

Foto: Pixabay
Kako piše Blic, za proteklih godinu dana ovaj sektor je napustilo čak 6.300 radnika, a zbog minimalne zarade (od oko 32.000 dinara) danas skoro i da ne postoji interesovanje za rad naših državljana.
Tako smo došli u situaciju da mnogi hoteli, ukoliko već nisu primili radnike iz udaljenih zemalja, to upravo čine i u ozbiljnim su pregovorima sa agencijama posrednicima.
Nisu retki hoteli već pregovaraju sa agencijama iz Bangladeša dok drugi čekaju da se i država uključi u rešavanje ovog problema jer u suprotnom značajnom broju hotela u Srbiji, posebno u unutrašnjosti, biće otežano poslovanje. Tako bar tvrde iz Udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES) koje će zbog komplikovane situacije oko radne snage, ali i popunjenosti kapaciteta, od nadležnih institucija zatražiti novu pomoć i to za prvih pet meseci ove godine.
"Naš sektor sada se suočava sa više problema. Osim krize u koju su nam zapali hoteli jer su bili dugo zatvoreni, sada imamo problem i sa radnom snagom. Prvi paket državne pomoći pomogao je da hoteli opstanu, ali hotelijerima je i sada neophodna pomoć. Hotele je napustilo 6.300 radnika pa nedostaju kuvari, konobari. Domaći hotelijeri trenutno, zbog krize, mogu da im ponude minimalac. Problem je urgentan, pa menadžment jednog hotela na poznatoj turističkoj destinaciji pregovara o "uvozu" radnika iz Bangladeša jer nije u mogućnosti da na drugi način reši nedostatka radne snage", kaže Georgi Genov, direktor HORES-a, dodajući da samo Malta traži više od hiljadu radnika u tom sektoru.
Njegove navode potvrđuje i menadžer jednog beogradskog hotela, koji takođe ima problema sa angažovanjem domaće radne snage.
"Popunjenost hotela u Beogradu je sve veća, ali to je i dalje nedovoljno da bi se nadoknadile posledice koje smo trpeli više od godinu dana. Prihodi su drastično smanjeni, pa su zarade uglavnom minimalne zbog čega je značajan broj otišao iz hotelijerstva. I naš hotel je ostao bez radnika, pa pokušavamo da nađemo rešenje 'uvozom' stranaca", poručuje on za Blic.
Dodaje da niske plate bude interesovanje u malom broju zemalja, kao što su Bangladeš i Indija, zbog čega pregovaraju sa njihovim agencijama.
On očekuje ipak da i država pomogne oko tog problema jer u protivnom, gostima, kojih je sve više, neće moći da se pruže adekvatne usluge.
Hotelijeri u gradskim sredinama su iz trećeg paketa državne pomoći za ublažavanje posledica pandemije u ovoj godini dobili 350 evra po ležaju i 150 po sobi, kao i prošle godine, i još jednu minimalnu zaradu za zaposlene, uz tri polovine tog iznosa koji su dobili svi radnici čiji su je poslodavci zatražili.
Inače, prema podacima HORES u maju je popunjenost hotela u Srbiji bila oko 25 odsto, što je značajno manje nego pre pre epidemije kada je ona bila na nivouu od 65 odsto.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Devizne rezerve 247 miliona evra veće nego na kraju juna
10.08.2022.•
1
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju jula iznosile su 15,022 milijarde evra, što je 247,1 milion evra više nego na kraju prethodnog meseca, saopštila je nacionalna banka.
Poskupljenje preko noći: Isti dezodorans tri puta skuplji nego u Nemačkoj
10.08.2022.•
24
Iako su se kupci u poslednjih godinu dana navikli na stalna poskupljenja, mnogi su iznenađeni dupliranjem cena nekih proizvoda i to skoro preko noći.
Prvi brod sa pšenicom iz Ukrajine stigao u Albaniju
10.08.2022.•
0
Brod "Jaohar Ranim" sa više od 6.000 tona pšenice iz Ukrajine stigao je danas u luku Drač u Albaniji.
Srbija prošle godine izvezla 30.000 tona sladoleda, najviše u Bugarsku
10.08.2022.•
0
Iz Srbije je prošle godine izvezeno 30 hiljada tona sladoleda u vrednosti od 63,5 miliona evra, najviše u zemlje regiona, pokazuju podaci Privredne komore Srbije (PKS).
Mladenović: Struja će biti još skuplja
10.08.2022.•
2
Direktor berze električne energije u Srbiji i jugoistočnoj Evropi Sepeks Miloš Mladenović izjavio je da će cena struje nastaviti da raste.
Ilon Mask prodao akcije Tesle za 6,9 milijardi dolara, najviše do sada
10.08.2022.•
0
Američki milijarder Ilon Mask prodao je akcije "Tesle" za 6,9 milijardi dolara, što je najveća prodaja do sada.
Advokat Živković: Banke u Srbiji od naknada zaradile više nego rudnik zlata u Boru
10.08.2022.•
9
Advokat Advokatske komore Beograda Miroslav Živković izjavio je da su banke u Srbiji od naknada i provizija u 2021. imale veći prihod onog koji Rudarski basen Bor ima od godišnjeg iskopavanja zlata.
Građani Srbije i dalje plaćaju najskuplje gorivo
09.08.2022.•
12
Građani Srbije trenutno toče najskuplje gorivo u odnosu na ostale stanovnike država sa prostora bivše SFRJ.
U Novom Sadu više od 4.000 "bogataša": Koliko je prošle godine zaradio najbogatiji građanin?
08.08.2022.•
24
Građanin Srbije koji je poreznicima prijavio najveće prihode ostvarene u 2021. godini zaradio je 2,115 milijardi dinara, što je gotovo 18 miliona evra.
Francuska: Nuklearne elektrane izuzete od ekoloških pravila o ispuštanju vode zbog energetske krize
08.08.2022.•
1
Francuski nuklearni regulator ASN odobrio je privremeno izuzeće za pet nuklearnih elektrana od pravila o ispuštanju tople vode u reke kojim se možda krše ekološki standardi.
Objavljena lista najbogatijih zemalja sveta - gde je Srbija?
07.08.2022.•
4
Magazin "Global finance" objavio je istraživanje "Najbogatije i najsiromašnije države sveta".
Šta se dešava sa srpskim izvozom u Rusiju?
07.08.2022.•
3
Izvoz robe iz Srbije u Rusiju u prvih šest meseci ove godine bio je za 5,6 odsto veći nego u prvoj polovini prošle godine, pokazuju podaci Zavoda za statistiku.
Banke od različitih naknada zaradile više od 55 milijardi dinara
07.08.2022.•
14
Banke u Srbiji su, tokom 2021. godine, od raznih naknada i provizija zaradile 55,7 milijardi dinara, potvrđeno je portalu N1 u Agenciji za privredne registre.
Euro 7 norma dodatno poskupljuje automobile za 2.000 evra
07.08.2022.•
3
Odavno slušamo da će najrigoroznije norme do sada poskupeti automobile, pa čak i ugroziti opstanak modela u A i B segmentu, upravo zbog visoke cene agregata i katalitičkih sistema za Euro 7 normu.
Guvernerka od koje je duži mandat imao samo Đorđe Vajfert: Smanjenje inflacije tek krajem godine
07.08.2022.•
17
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da centralna banka ostaje pri oceni da će se inflacija u narednom periodu smanjivati, ali nije realno da to bude pre poslednjeg kvartala ove godine.
Pored četvorodnevne radne nedelje, testira se i šestočasovno radno vreme
07.08.2022.•
9
U poslednjih nekoliko godina, četvorodnevna radna nedelja je često u fokusu kao mogući način da se poboljša ravnoteža između posla i privatnog života.
MMF: Treba dopustiti da građani snose teret viših cena da bi štedeli energiju
07.08.2022.•
33
Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorio je evropske vlade da ne intervenišu širokom finansijskom podrškom zbog energetske krize.
FAO: Znatan pad cena hrane, najviše žitarica i ulja
07.08.2022.•
1
Vrednost indeksa svetskih cena prehrambenih proizvoda (FAO Food Price Index) značajno je pala u julu, pri čemu su cene žitarica i biljnog ulja zabeležile dvocifren procentualni pad.
Kompanija Epl ostvarila rekordan prihod
06.08.2022.•
0
Najvrednija svetska tehnološka kompanija, Epl, u trećem kvartalu svoje fiskalne godine, završenom u junu, ostvarila je rekordan prihod od 83 milijarde dolara.
Zabrana strancima da prodaju udele u ruskim strateškim kompanijama
06.08.2022.•
0
Rusija je zabranila investitorima iz takozvanih neprijateljskih zemalja da prodaju udele u ključnim energetskim projektima i bankama do kraja godine.
Telekom se ponovo zadužuje: Da li će građani Srbije to da plaćaju?
06.08.2022.•
27
Predstavnici Telekoma Srbije najavljuju da će ta kompanija izaći na evropsko tržište obveznica kako bi refinansirala dugove prema bankama.
Komentari 45
Hotel manager
Dalje, gomila njih daju velike pare da ih neko zaposli, meni sada nude 6000eu, da 6000eu da im obezbedim papire da dobiju EU radnu dozvolu. Ima tu puno razloga da se to ne prihvati... Tako da moguće je da ima i nešto od ovoga u svetu tome vezanim za Srbiju...
zunzara
Japanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar