MMF predviđa smirenje cena energije do kraja prvog kvartala 2022.

Cene energije koje rastu i zabrinjavaju tržišta bi trebalo da se umire do kraja prvog tromesečja 2022. godine, ocenila je Gita Gopinat, glavna ekonomistkinja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
MMF predviđa smirenje cena energije do kraja prvog kvartala 2022.
Foto: Pixabay
"Za sada, čak i kratkoročno, tokom nekoliko zimskih meseci cene energije će biti visoke, očekujemo da će ponovo početi da padaju do kraja prvog tromesečja sledeće godine i tokom drugog tromesečja", rekla je Gopinat u intervjuu za agenciju Frans pres.
 
Ona je priznala da je veliki rizik ako bude jaka zima koja bi mogla da dovede do mnogo većih prekida struje i koji bi imali mnogo veći uticaj u svetu.
 
"Najgori scenario je da imamo posebno hladnu zimu u severnoj hemisferi sa rastom tražnje energije. I paralelno da nismo rešili problem sa poremećajima u lancima proizvodnje", dodala je ona.
 
Ona ne očekuje da će kriza biti tako velika kao što je bila tokom 1970-ih zato što u celini svet mnogo zavisi od energije. Ona je dodala da bi bio potreban mnogo veći rast cena gasa  i da bi to dovelo do stagflacije, odnosno do jako visoke inflacije i stagnacije rasta.
 
Tržišta su zabrinuta rastom cena energenata koje pogađaju ceo svet.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.