Gde ide novac od poreza: Od 1.000 dinara 215 ide za plate u javnom sektoru
Građani Srbije gotovo dve trećine državnog budžeta pune plaćanjem PDV-a i akciza, a dinar koji stave u državnu kasu u toku 2022. godine će najvećim delom biti potrošen na tekuće rashode.
Foto: Pixabay
To za list Nova objašnjava ekonomista Mihailo Gajić, direktor istraživačke jedinice Libertarijanskog kluba Libek.
Kad građani plaćaju porez, jedan deo tog novca odlazi u republički budžet, dok drugi završava u budžetu lokalnih samouprava i socijalnih fondova. Tako, na primer, doprinosi za penziono i invalidsko osiguranje idu na račun Penzijsko-invalidskog fonda, a doprinosi za zdravstveno osiguranje na račun Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Porez na imovinu pripada gradu ili opštini na kojoj poreski obveznik živi, a porez na zarade se deli između grada ili opštine i republičkog budžeta.
Sa druge strane, carine, PDV, akcize, porez na dobit su isključivo prihodi republičkog budžeta, a tu su i razni manji poreski i neporeski prihodi, kao što su takse i naknade, dobit javnih agencija i preduzeća.
"Najviše novca u budžet, skoro tri četvrtine ukupnih prihoda, dolazi od PDV-a, poreza koji se naplaćuje na kupovinu svakog dobra ili usluge, i akciza, odnosno dodatnih poreza koji se naplaćuju na gorivo, cigarete i alkohol, kao na proizvode koji imaju loše efekte po životnu sredinu ili zdravlje ljudi, koje treba sanirati", objašnjava Gajić.
On podseća da, bez obzira na to od koje vrste poreza potiče novac, on nema unapred određenu namenu i sav završava u istom budžetu "koji je kao klin čorba - ubaciš šta imaš pa uzmeš šta kutlačom zahvatiš". Poznato je da se čak dve trećine "sipa" za takozvane tekuće rashode.
"Među tekućim rashodima su pojedinačno najveći za plate zaposlenih u državnoj službi – u pitanju nisu samo državni činovnici, već i zaposleni u obrazovanju i drugim službama. Izuzetak čine zaposleni u zdravstvu, čije plate se finansiraju iz RFZO, kao i zaposleni u javnim preduzećima, čije plate idu iz finansija samih preduzeća, mada su neka od njih obilato potpomognuta subvencijama", objašnjava.
Posle tekućih rashoda druga najvažnija pojedinačna stavka jesu javne nabavke, koje obuhvataju kupovinu potrošnog i trajnog manje-više celokupnog materijala, osim lekova na recept koji se finansiraju preko RFZO.
"Međutim, kako prihodi samo od doprinosa nisu dovoljni da se u potpunosti finansiraju penzije i zdravstvena zaštita, država uskače transferima sredstava iz budžeta da popuni ove rupe, a tu su i transferi za finansiranje lokalnih samouprava – Vojvodine, gradova i opština", navodi Gajić za list Nova.
Kako se deli novac?
Koliko i na šta država tačno troši, Gajić ilustruje primerom.
"Ukoliko u vidu poreza građanin uplati 1.000 dinara, država će od tog novca 215,3 dinara da potroši na plate zaposlenih u državnoj službi, 94,8 na javne nabavke, 74,5 na PIO, 71,6 dinara na socijalnu zaštitu, 60,5 dinara na transfere drugim nivoima vlasti, 43,6 na RFZO. Od ostatka novca će 240,9 dinara dati za javne investicije, 85 za subvencije, 68,8 za otplatu kamata i 44,9 dinara za ostale rashode", navodi.
U međunarodnom poređenju, Srbija ne odskače mnogo od drugih evropskih država koje imaju slične sisteme socijalne zaštite, na primer, Nemačke. Čak imamo i slične nivoe javne potrošnje kroz budžet i sličan veliki deo poreskih stopa, ocenjuje Gajić.
"Prva razlika je u tome što kod nas manje novca dolazi od poreza na dobit i zarade, jer imamo i manje razvijenu privredu, a više kroz poreze na potrošnju (PDV i akcize). Takođe, porezi su relativno više upućeni na srednji sloj i bogatije u Nemačkoj, a kod nas na srednji sloj i siromašnije - jer kod nas ne postoje progresivne stope poreza na dohodak (sa rastom prihoda rastu i poreske stope), a porezi na potrošnju po svojoj prirodi više pogađaju siromašnije. Druga razlika je u tome što mi više novca trošimo na subvencije, prvenstveno preduzećima u državnom vlasništvu, ali i privatnim investitorima, kao i na otplatu javnog duga (iako nam je nivo duga sličan, kamate su za nas više), a znatno manje novca na socijalnu zaštitu, kao što je pomoć nezaposlenima, siromašnima i onima sa nižim prihodima, ali i programe kao što su dečiji dodaci", ističe Mihailo Gajić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Naftne sankcije - Srbija između sila
13.01.2025.•
1
SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.
Vuletić o sankcijama NIS-u: Nema ništa od toga, to je pričam ti priču
13.01.2025.•
4
Nema ništa od toga, te sankcije su pričam ti priču, izjavio je FoNetu stručnjak za energetiku i predsednik Udruženja za gas Vojislav Vuletić.
Vlast voli da se hvali ekonomskim rastom Srbije: Da li to osećaju građani?
12.01.2025.•
29
Srbija je u 2024. godini bila jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, pokazalo je istraživanje Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).
Prevoznici: Moguća blokada granica EU, tražimo izuzeće iz uredbe o ograničenju boravka
12.01.2025.•
9
Predstavnici prevozničkih firmi van šengenskog područja nedavno su dobili negativan odgovor Brisela na svoj zahtev.
Sijarto: Sankcije NIS-u mogu dovesti do nestašica i poskupljenja na evropskom tržištu
12.01.2025.•
4
Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto izjavio je da bi američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) mogle da dovedu do nestašice i poskupljenja nafte na evropskom tržištu.
Stanovnici Belgije među najbogatijim u Evropi
12.01.2025.•
4
Stanovnici Belgije su među najbogatijima u Evropi i znatno su bogatiji od proseka u evrozoni, saopštila je Nacionalna banka Belgije (NBB).
Vučić: Ipak neće biti obustave gasa iz Azerbejdžana, sad me obavestila naša braća
12.01.2025.•
58
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je danas da je iz Bakua obavešten da neće biti obustave gasa za Srbiju.
SAD uvele sankcije NIS-u, a uspostavljaju strateški dijalog sa Srbijom: Evo šta to konkretno znači
12.01.2025.•
33
Poslednjih godinu dana u Srbiji turbulencije na unutrašnjem planu direktno su proporcionalne diplomatskim uspesima na spoljnjem.
Đedović Handanović o sankcijama NIS-u: Nikakvih kanistera neće biti, bitno da pričaju Vučić i Putin
12.01.2025.•
7
Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je za RTS da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za briguzbog uvođenja sankcija NIS-u.
O'Brajen o sankcijama NIS-u: Da se rusko prisustvo ukloni i uspostavi zdraviji vlasnički odnos
12.01.2025.•
23
Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejms O'Brajen je izjavio da neće biti poremećaja u snabdevanju naftom Srbije iako su SAD uvele sankcije NIS-u.
Akcija "Najbolja cena" najavljena kao način da se uspori inflacija - da li je uspela?
12.01.2025.•
15
Tokom jeseni prošle godine, pod pritiskom javnosti ili željom da se pokaže kako država brine o građanima ili oba, Vlada Srbije je pokrenula akciju "Najbolja cena".
Subvencije za kupovinu e-vozila i u ovoj godini: Na 5.000 evra mogu da računaju i kupci "pande"
12.01.2025.•
2
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović izjavila je da će Ministarstvo i u 2025. godini nastaviti da subvencioniše kupovinu električnih vozila.
Tesla opozvala oko 240.000 vozila zbog problema sa kamerom
12.01.2025.•
0
Kompanija Tesla objavila je da je opozvala oko 239.000 svojih vozila zbog problema koji bi mogao da dovede do poremećaja rada zadnje kamere.
Kako da sačuvate novac tokom januara a možda i februara: Plansko budžetiranje i štednja
11.01.2025.•
10
Januar je poznat kao "najduži" mesec u godini pa je potrebno uštedeti koji dinar posle praznične euforije i potrošačke groznice.
Stručnjaci za energetiku o sankcijama NIS-u: Posledice će biti jasnije kada se odluka precizira
11.01.2025.•
10
Stručnjaci za energetiku ističu da ne mogu sa sigurnošću da ocene posledice uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije zbog nepreciznosti te odluke, ali kažu da je ta odluka bez presedana.
Javni dug Srbije na kraju novembra iznosio 38 milijardi evra
11.01.2025.•
21
Javni dug Srbije na kraju novembra prošle godine iznosio je oko 38,39 milijardi evra, što je bilo 46,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
NIS: Poslovanje se u ovom trenutku odvija neometano, analiziraćemo sve posledice sankcija
10.01.2025.•
2
Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je večeras da se poslovanje te kompanije u ovom trenutku, nakon uvođenja američkih sankcija, odvija neometano.
Gaspromnjeft: Nastavljamo da radimo
10.01.2025.•
2
Kompanija "Gaspromnjeft" saopštila je da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna.
Amerikanci dodali NIS na listu sankcionisanih
10.01.2025.•
33
Sjedinjene Američke Države su objavile ažuriranu listu sankcionisanih ličnosti i firmi, na kojoj je i Naftna industrija Srbije.
Proizvođači mleka posle sastanka: Mlekare neće da odustanu od smanjenja otkupnih cena
10.01.2025.•
15
Predstavnici nekoliko udruženja proizvođača mleka u Srbiji nisu danas uspeli da od mlekara izdejstvuju odluku da ponište smanjenje otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
NBS zadržala kamatnu stopu na 5,75 odsto
10.01.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Komentari 7
Fiđi
A
E
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar