
Nove subvencije: Država novcem građana časti strance koji u Srbiji zarađuju više od 300.000 dinara
Vlada Srbije je odlučila da plati pune doprinose za penzije i veći deo poreza na zarade za strance koji rade u Srbiji za platu ne manju od 300.000 dinara.

Foto: 021.rs
Kako piše Danas, ovo znači da će svi ti državni podsticaji pasti na teret ostalih poreskih obveznika, uključujući i one sa minimalnim zaradama koji poreza nisu oslobođeni.
U kojoj meri će nova Uredba uticati na to da privuče strane radnike ili naše ljude koji rade ili se školuju u inostranstvu veliko je pitanje, sagovornici Danasa smatraju da to neće biti veliki broj i da je obrazloženje Vlade da se radi o pokušaju popravljanja demografske slike samo izgovor.
U nedostatku pojašnjenja Uredbe koja predviđa oslobađanje 70 odsto poreza na zarade i 100 odsto na penzijsko i invalidsko poslodavca koji zaposle nekog ko u poslednje dve godine nije proveo više od 180 dana u Srbiji, postoje samo nagoveštaji i nagađanja šta će to doneti.
Neka od njih su da je sve osmišljeno kako bi se privukli IT stručnjaci, da je propis pisan za Ruse i ruske firme, pre svega iz IT sektora, koji sve više zbog rata u Ukrajini i nemogućnosti da normalno posluju na teritoriji Rusije dolaze u Srbiju.
Saradnik Instituta za uporedno pravo Mario Reljanović kaže za Danas da je zvanično saopštenje Vlade kojim se objašnjava Uredba "besmisleno". Napominje da nije novo da se poslodavcima daju podsticaji za određene kategorije, ali da ono što ovu Uredbu čini besmislenom jesu uslovi.
"Dugo sam razmišljao o tome zašto bi neko doneo Uredbu koja će se primeniti u nekoliko desetina slučajeva godišnje i jedino što sam uspeo da zaključim jeste da se to odnosi na strance. Taj prag odgovara jedino visokom menadžmentu, direktorima stranih kompanija", ističe.
Njemu sve liči na to da ćemo sada, osim što plaćamo poreze i doprinose stranim investitorima, plaćati poreze i njihovim direktorima.
"Voleo bih da Vlada i ministarstva objasne koja je to situacija, o kome je reč, da li se radi o inženjerima, IT stručnjacima, jer imamo naše, a ako ih uvozimo, onda ćemo ih uvoziti zato što su jeftiniji, a ne zato što im dajemo 300.000 dinara", objašnjava sagovornik Danasa.
Napominje da nema situacije u kojoj neko može da ispuni sve te uslove, osim ako se radi o stranoj kompaniji koja se ovde pojavljuje prvi put i dovodi svoj menadžment.
"To se svodi na to da ćemo mi sada kao građani, iz budžeta plaćati poreze i doprinose ljudima koji inače ostvaruju neverovatne zarade. Što je apsurdno na mnogo nivoa. Nekom direktoru koji dolazi kao investitor i koji već ima milion olakšica radnik koji ima minimalac od poreza plaćaj poreze i doprinose", kaže Reljanović i dodaje da bi trebalo rasteretiti siromašnije, a ne one koji primaju osnovnu zaradu 300.000 dinara.
Profesorka Ekonomskog fakulteta Jelena Žarković pretpostavlja da ovakva odluka nije bila rezultat neke konkretne analize Vlade, već da je na to delom uticalo i lobiranje Digitalne Srbije.
"Naš poreski sistem treba da se kreće ka tome da se rasterete niske zarade, a ovako vi častite nekog ko po srpskim kriterijumima ima izrazito visoka primanja. Verovatno to neće biti veliki broj ljudi, ali se postavlja pitanje zašto", kaže Žarković.
Dodaje da građani odlaze iz Srbije jer imaju niske plate i velike poreze i doprinose i da bi zato trebalo rasteretiti niže zarade.
"Njih poreski sistem guši i tu je potrebno da se smanje porezi. Ovo je kao da ih častimo, ove sa izrazito visokim platama. A posebno ako ovo sad iskoriste firme koje dovode Ruse, jer oni bi došli pa došli. Nemaju mnogo izbora", zaključuje sagovornica Danasa.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Novo zaduživanje Srbije u iznosu od 340 miliona evra
19.08.2022.•
5
Srbija će emitovati dugoročne državne hartije od vrednosti, ukupne vrednosti 340 miliona evra.
Gligorov: Zamrzavanje cena je ugađanje jednima, a muka drugima - vodi do socijalnih problema
19.08.2022.•
5
Kontrola i zamrzavanje cena raznih proizvoda - od hrane preko struje, komunalnih i drugih usluga, radi umanjenja bunta potrošača, potiskuje inflaciju, a dovodi do nezadovoljstva proizvođača.
Protesti ratara se sveli samo na cenu suncokreta, dobri predlozi ostali u senci
19.08.2022.•
14
Agroekonomista Žarko Galetin tvrdi da je potpuni promašaj to štu su se protesti ratara sveli samo na cenu suncokreta.
Računica: Za dostojanstven život u Srbiji potrebna četiri minimalca
19.08.2022.•
32
Pregovori o minimalcu su počeli. Sindikati traže da se minimalna zarada izjednači sa minimalnom potrošačkom korpom i bude 43.000 dinara. Može li minimalac da zaštiti od siromaštva?
NBS: U Srbiji se ne sprovodi fiksni kurs, već relativna stabilnost dinara
18.08.2022.•
4
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da nisu tačne izjave pojedinih ekonomista da se u Srbiji sprovodi de facto fiksni kurs.
Dogovor sa ratarima: Ekonomisti predviđaju poskupljenja, Brnabić kaže da su tajkunski stručnjaci
18.08.2022.•
9
Zbog dogovora Vlade i poljoprivrednika moguće je poskupljenje ulja u maloprodaji za oko 30 odsto.
Produžena zabrana izvoza evro dizela
18.08.2022.•
0
Vlada Srbije je na današnjoj sednici donela novu odluku o privremenoj zabrani izvoza evro dizela EN 590.
Povećan iznos zarade u programu "Moja prva plata"
18.08.2022.•
8
Vlada Srbije saopštila je da je na današnjoj sednici usvojila izmenjenu Uredbu o programu podsticanja zapošljavanja mladih "Moja prva plata".
NBS predvidela kada će biti pik inflacije - šta to znači za građane?
18.08.2022.•
19
Cene u prodavnicama rastu već mesecima, a ono što sve kupce zanima je dokle će to da traje.
Švedska najavila da će olakšati građanima plaćanje visokih zimskih računa za struju
17.08.2022.•
2
Švedska vlada saopštila je da će doneti zakon koji će primorati operatera javne mreže za prenos električne energije u zemlji da pomogne u ublažavanju očekivanih visokih računa za struju ove zime.
Ekonomski rast evrozone nešto manji od procenjenog
17.08.2022.•
0
Ekonomski rast evrozone bio je nešto manji u drugom tromesečju nego što je provobitno procenjeno, ali je i dalje jak, pokazali su revidirani podaci Evropskog statističkog zavoda, Evrostata.
NBS: Vrhunac inflacije krajem septembra i to 14 odsto
17.08.2022.•
3
Narodna banka Srbije očekuje da će inflacija ove godine dostići vrhunac krajem septembra i da bi tada mogla da dostigne 14 odsto na međugodišnjem nivou.
Materijal za gradnju jeftiniji, ali cene stanova ne padaju: Stručnjaci objašnjavaju zašto
17.08.2022.•
39
Cena građevinskog materijala nastavlja da pada, ali uprkos nadanjima građana da je to početak pada cene nekretnina, stručnjaci kažu da to toga neće doći.
Sedam pitanja koja treba da postavite bankaru kako biste prošli jeftinije
16.08.2022.•
1
Kredit je obaveza, a dug je zao drug, kako voli da kaže naš narod. Ukoliko imate ove dve stvari u vidu - onda ste prvi korak ka najpovoljnijem kreditu već napravili.
Radnici Apple dobijaju 30 miliona dolara odštete jer ih je kompanija predugo pretresala
16.08.2022.•
1
Okružni sudija Vilijam Alsupr u San Francisku odobrio je nagodbu u slučaju grupne tužbe iz 2013. godine protiv kompanije Apple.
Mihajlović: Mnogi zloupotrebljavaju priču s litijumom, to je nafta 21. veka za nova radna mesta
15.08.2022.•
36
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je litijum "nafta 21. veka" i da se očekuje da do 2050. godine tražnja za litijumom bude uvećana za 900 odsto.
NBS: Građani sve više štede, dinarska štednja isplativija od devizne
15.08.2022.•
8
U Srbiji u prvoj polovini godine ukupna štednja stanovništva beleži rast, a dinarska je i dalje isplativija od devizne, saopštila je danas Narodna banka Srbije.
Mineralno đubrivo za godinu dana poskupelo 177 odsto
15.08.2022.•
1
Cene reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi u Srbiji u drugom kvartalu 2022. godine veće su 34,3 odsto nego pre godinu dana.
Kako se kreću cene u regionu i šire: Dizel najjeftiniji u Severnoj Makedoniji, najskuplji u Nemačkoj
15.08.2022.•
3
U državama regiona i pojedinim zemljama Evropske unije dizel je najjeftiniji u Severnoj Makedoniji, a najskuplji u Nemačkoj.
ANKETA: Koliki minimalac je potreban i šta možete da uradite sa sadašnjim?
15.08.2022.•
25
Ulazi se u još jedan krug pregovora čiji je ishod uglavnom to da se sa minimalcem ne može mnogo toga.
Kada banke mogu da ustupe dugove građana i da li to znači da će imati nove troškove?
15.08.2022.•
2
Dugovi građana prema bankama mogu biti ustupljeni isključivo drugoj banci, tako da pravna lica koja nisu banke ne mogu kupovati potraživanja banke od građana.
Komentari 40
Alan Ford
Za one koji nisu čitali strip. Postojao je junak "Super Hik" koji je bio supronost "Robin Hudu". Robin Hud je pljačkao bogate i delio sirotinji. Super Hik, pljačka sirotinju i to daje bogatima.
Živela Srbija
Druga perspektiva
Ljubičica
Glupost kao i ona kad se legalizovala korupcija u zdravstvu da se daje lekarima poklon od 500 e. Da li ovako nesto moze biti normalno?
Čabar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar