
Nove subvencije: Država novcem građana časti strance koji u Srbiji zarađuju više od 300.000 dinara
Vlada Srbije je odlučila da plati pune doprinose za penzije i veći deo poreza na zarade za strance koji rade u Srbiji za platu ne manju od 300.000 dinara.

Foto: 021.rs
Kako piše Danas, ovo znači da će svi ti državni podsticaji pasti na teret ostalih poreskih obveznika, uključujući i one sa minimalnim zaradama koji poreza nisu oslobođeni.
U kojoj meri će nova Uredba uticati na to da privuče strane radnike ili naše ljude koji rade ili se školuju u inostranstvu veliko je pitanje, sagovornici Danasa smatraju da to neće biti veliki broj i da je obrazloženje Vlade da se radi o pokušaju popravljanja demografske slike samo izgovor.
U nedostatku pojašnjenja Uredbe koja predviđa oslobađanje 70 odsto poreza na zarade i 100 odsto na penzijsko i invalidsko poslodavca koji zaposle nekog ko u poslednje dve godine nije proveo više od 180 dana u Srbiji, postoje samo nagoveštaji i nagađanja šta će to doneti.
Neka od njih su da je sve osmišljeno kako bi se privukli IT stručnjaci, da je propis pisan za Ruse i ruske firme, pre svega iz IT sektora, koji sve više zbog rata u Ukrajini i nemogućnosti da normalno posluju na teritoriji Rusije dolaze u Srbiju.
Saradnik Instituta za uporedno pravo Mario Reljanović kaže za Danas da je zvanično saopštenje Vlade kojim se objašnjava Uredba "besmisleno". Napominje da nije novo da se poslodavcima daju podsticaji za određene kategorije, ali da ono što ovu Uredbu čini besmislenom jesu uslovi.
"Dugo sam razmišljao o tome zašto bi neko doneo Uredbu koja će se primeniti u nekoliko desetina slučajeva godišnje i jedino što sam uspeo da zaključim jeste da se to odnosi na strance. Taj prag odgovara jedino visokom menadžmentu, direktorima stranih kompanija", ističe.
Njemu sve liči na to da ćemo sada, osim što plaćamo poreze i doprinose stranim investitorima, plaćati poreze i njihovim direktorima.
"Voleo bih da Vlada i ministarstva objasne koja je to situacija, o kome je reč, da li se radi o inženjerima, IT stručnjacima, jer imamo naše, a ako ih uvozimo, onda ćemo ih uvoziti zato što su jeftiniji, a ne zato što im dajemo 300.000 dinara", objašnjava sagovornik Danasa.
Napominje da nema situacije u kojoj neko može da ispuni sve te uslove, osim ako se radi o stranoj kompaniji koja se ovde pojavljuje prvi put i dovodi svoj menadžment.
"To se svodi na to da ćemo mi sada kao građani, iz budžeta plaćati poreze i doprinose ljudima koji inače ostvaruju neverovatne zarade. Što je apsurdno na mnogo nivoa. Nekom direktoru koji dolazi kao investitor i koji već ima milion olakšica radnik koji ima minimalac od poreza plaćaj poreze i doprinose", kaže Reljanović i dodaje da bi trebalo rasteretiti siromašnije, a ne one koji primaju osnovnu zaradu 300.000 dinara.
Profesorka Ekonomskog fakulteta Jelena Žarković pretpostavlja da ovakva odluka nije bila rezultat neke konkretne analize Vlade, već da je na to delom uticalo i lobiranje Digitalne Srbije.
"Naš poreski sistem treba da se kreće ka tome da se rasterete niske zarade, a ovako vi častite nekog ko po srpskim kriterijumima ima izrazito visoka primanja. Verovatno to neće biti veliki broj ljudi, ali se postavlja pitanje zašto", kaže Žarković.
Dodaje da građani odlaze iz Srbije jer imaju niske plate i velike poreze i doprinose i da bi zato trebalo rasteretiti niže zarade.
"Njih poreski sistem guši i tu je potrebno da se smanje porezi. Ovo je kao da ih častimo, ove sa izrazito visokim platama. A posebno ako ovo sad iskoriste firme koje dovode Ruse, jer oni bi došli pa došli. Nemaju mnogo izbora", zaključuje sagovornica Danasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
FT: Imenovanjem Sajmona Trota za direktora, Rio Tinto se opredelio za status kvo
15.07.2025.•
0
Rudarska kompanija Rio Tinto imenovala je Sajmona Trota za izvršnog direktora posle iznenadnog povlačenja Jakoba Stausholma, čime se opredelila za status kvo, piše danas Fajnenšel tajms.
Srbija najviše uvozi iz Kine
15.07.2025.•
0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata
15.07.2025.•
2
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila da Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata.
Savez samostalnih sindikata: Tražićemo veće povećanje minimalca za 2026. od predloženog
15.07.2025.•
7
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će taj sindikat tražiti veće povećanje minimalne zarade za 2026. godinu od predviđenih 10,1 odsto, odnosno sa 500 na 550 evra.
Evropa priprema odgovor na Trampove carine: Na spisku i jelke, pčele, kamile, kondomi, ljudska kosa...
15.07.2025.•
2
U srži odgovora Evropske komisije na najavljene carinske tarife Donalda Trampa, na spisku u koji je AFP imao uvid, nalaze se američki avioni, automobili i burbon, mada Brisel i dalje želi da šansu da pregovorima.
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
15.07.2025.•
31
Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
3
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
46
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
27
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
78
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
6
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
5
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Komentari 40
Alan Ford
Za one koji nisu čitali strip. Postojao je junak "Super Hik" koji je bio supronost "Robin Hudu". Robin Hud je pljačkao bogate i delio sirotinji. Super Hik, pljačka sirotinju i to daje bogatima.
Živela Srbija
Druga perspektiva
Ljubičica
Glupost kao i ona kad se legalizovala korupcija u zdravstvu da se daje lekarima poklon od 500 e. Da li ovako nesto moze biti normalno?
Čabar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar