
Profesor Đukić: Dizel u Srbiji skup zbog potražnje
Profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta (TMF) u Beogradu Petar Đukić rekao je da je gorivo u Srbiji skupo zbog njegove cene na međunarodnom tržištu, kao i zbog državnih nameta.

Foto: Pixabay
"Nameti su takvi da ako kupujete gorivo vi ste najlakši plen kao neko ko finansira budžet i možete da stavite više ili manje u kasu koja je uvek prazna ili poluprazna", naglasio je Đukić za N1.
Prema njegovom mišljenju, pare se najlakše pribave na cenu evrodizela, koji je popularan kao gorivo i zbog toga što u Srbiji ima dosta vozila sa dizel motorima.
"Može nama to da izgleda nefer, ali to mnogo ne pogađa vlast", dodao je Đukić.
Navodi da akcize na gorivo mogu da budu manje, ali da je onda pitanje šta je cena toga.
"Onda bi neko hteo da zahvati na drugom mestu. A izvori su sve oskudniji, jer nećemo imati rast na koji se računalo, nećemo imati priliv stranih investicija, recesija je u svetu", smatra profesor beogradskog TMF-a.
Podsetio je da je tržišna cena ona cena po kojoj se nešto ponudi, a kupac je spreman da to plati.
"Ima kupaca koji su spremni da plate tu cenu. Sad, kako troškovi govore, to je kalkulacija proizvođača koji formiraju tržišnu ponudu", objasnio je Đukić.
Rekao je da se na veliko piše kako ostajemo bez ruske nafte od 1. novembra, ali je naglasio da je to "neispravno postavljena teza".
"Mi kad naftu kupimo to je onda naša nafta. Nafta je ponuđena na međunarodnom tržištu. Dolazi do poremećaja ako nemate ustaljene kanale ponude i potražnje. Ja se uzdam u jednu stvar, da tržište uvek nađe puteve da zadovolji tražnju", smatra Đukić.
On je podsetio da je tržište živ mehanizam koji funkcioniše bez obzira na ratove i krize.
"Ja sam optimista bez obzira što će biti teškoća i u snabdevanju gasom, električnom energijom, ugljem, ja mislim da će se stvari tu izravnavati kao što su se izravnavale kad smo imali naftni embargo koji je trajao sedam, osam godina", zaključio je.
Kako je ranije naglašeno, Srbija će od 1. novembra ostati bez ruske nafte, zbog sankicija koje je toj zemlji uvela Evropska unija, nakon njene invazije na Ukrajinu.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija se zadužila za još 12,35 milijardi dinara
08.02.2023.•
5
Srbija je aukciji prodala dvanaestogodišnje obveznice za 12,35 milijardi dinara (105,2 miliona evra), saopštila je Uprava za javni dug.
Firme bez zaposlenih zarađuju milione: Kako je to moguće?
08.02.2023.•
14
U Srbiji su u 2021. godini poslovale 31.194 firme koje nemaju nijednog zaposlenog, a neke od njih su ostvarile višemilionske poslove.
Zoom otpušta 1.300 ljudi, direktor firme kaže da će sebi smanjiti platu za 98% i odreći se bonusa
08.02.2023.•
2
Kompanija Zoom otpustiće 1.300 ljudi, odnosno oko 15 odsto radne snage u celom svetu, jer se usluga video-sastanaka, koja je tokom pandemije kovida19 postala sveprisutna, prilagođava sporijem rastu.
Kompanije iz Evropske unije ubedljivo najveći investitori u Srbiji
07.02.2023.•
5
Evropska unija (EU) je od 2010. do 2021. godine, prema podacima NBS i Zavoda za statistiku, bila najveći trgovinski partner Srbije.
Švajcarci na referendumu odlučuju da li žele da se zadrži plaćanje u kešu
07.02.2023.•
4
Švajcarci će na referendumu odlučiti da li žele da se zadrži plaćanje u gotovini, saopštilo je udruženje Pokret za slobodnu Švajcarsku.
Geneks kulu kupio "Eureka bar"
06.02.2023.•
13
Kupac poslovnog dela "Geneks kule" je preduzeće "Eureka bar" iz Beograda, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
Vodič NBS za olakšice prilikom otplate kredita
06.02.2023.•
3
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je pojašnjenje propisa koje je usvojila u decembru prošle godine, a kojima se građanima omogućavaju olakšice prilikom vraćanja kredita bankama.
Udruženje banaka: U januaru pad kredita privrede, blagi rast zajmova stanovništva
06.02.2023.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju januara ove godine iznosili su oko 3.319 milijarde dinara, što je 0,8 odsto manje nego u decembru 2022, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Evropa usporava prelazak na električna vozila
06.02.2023.•
14
Procenjuje se da se evrounijskim drumovima već kreće oko 2,9 miliona električnih automobila.
NBS razmatra uvođenje digitalnog dinara - koliko smo daleko od toga?
05.02.2023.•
4
Čak 114 zemalja, čije privrede stvaraju 95 odsto globalnog BDP-a, nalazi se u različitim fazama procene ili pilot projekata uvođenja digitalnih valuta centralnih banaka, a među njima je i NBS.
Hanić: Vraćanje kredita Rusima u rubljama je dobro za Srbiju
05.02.2023.•
1
To što je ruska vlada odobrila Srbiji da otplaćuje ruske kredite u rubljama, prema oceni profesora Beogradske bankarske akademije Hasana Hanića, dobro je za Srbiju.
Građani uzimaju keš kredite da bi preživeli
05.02.2023.•
25
Keš krediti su neophodni u nekim posebnim okolnostima, kada planirate da promenite nešto od nameštaja ili da renovirate nešto u stanu, i to je ponekad dobra pozajmica.
Počeo da važi novi embargo na rusku naftu - kako će se to odraziti na Srbiju?
05.02.2023.•
5
Ograničenje cena ruskih naftnih derivata, koje su uvele G7, EU i Australija, stupilo je danas na snagu.
Direktor Geološkog zavoda: Mineralno blago Srbije vredi blizu 200 milijardi dolara
05.02.2023.•
3
Direktor Geološkog zavoda Dragoman Rabrenović izjavio je da mineralno blago Srbije, ne računajući novo nalazište kod Žagubice, vredi gotovo 200 milijardi dolara.
Simpo prodaje magacine u Leskovcu i Pančevu i Bujanovcu
05.02.2023.•
1
Firma "Simpo ad" Vranje oglasila je prodaju magacina u Leskovcu, Pančevu i Bujanovcu, kao i poslovnih zgrada, građevinskog zemljišta i osnovnih sredstava u Ćićevcu.
"Pronalazač bitkoina" Kreg Rajt tuži developere i traži milijarde dolara
04.02.2023.•
3
Londonski sud je saopštio da tužba samoproglašenog pronalazača kriptovalute bitkoin Krega Rajta protiv developera mreže bitkoina može da preraste u sudski proces što predstavlja presedan za budućnost.
Rusi u 2022. kupili rekordan broj zlatnih poluga
03.02.2023.•
3
Rusija je u 2022. kupila rekordan broj zlatnih poluga, nakon što je smanjenje poreza na plemenite metale podstaklo ljude da kupuju zlato, saopštilo je rusko ministarstvo finansija.
Članice EU usaglasile maksimalnu globalnu cenu ruskih naftnih derivata
03.02.2023.•
3
Članice Evropske unije su usaglasile gornju granicu globalne cene ruskih naftnih derivata, uoči potpune zabrane uvoza koja stupa na snagu u nedelju.
Kompanija koja istražuje zlato kod Žagubice: Rano je reći da li će biti rudnika
03.02.2023.•
1
Rudarska kompanija koja je otkrila nalazište zlata kod Žagubice ocenila je da mnogo toga još treba da se uradi pre nego što se utvrdi da li je otvaranje rudnika moguće i u kom vremenskom okviru.
Građani Srbije ako štede, štede u dinarima
03.02.2023.•
2
U proteklih deset godina dinarska štednja je povećana više od pet puta i krajem 2022. godine iznosila je 96,3 milijarde dinara.
Dužnicima će rate biti još veće posle odluke Evropske banke: Dokle bi kamate mogle da rastu?
03.02.2023.•
7
Evropska centralna banka odlučila je da podigne tri ključne kamatne stope ECB za 50 baznih poena.
Komentari 16
naftas
NS_BOB
Ljudi sve više stežu kaiš, manje voze, a država se nameračila da nabere onoliko para za budžet... U prevodu ekstra šišanje onih još uvek mogu/moraju da kupuju gorivo. A naravno to se kroz rast cena i inflaciju preliva i na sve ostale građane (i normalne ljude i članove partije).
Šta mislite čime se plaća npr. uvoz struje? Ipak prikrivanje diletantizma i nesposobnosti košta.
zx
Time sto si izjavio, mozes da farbas babe i botove
Nema para za penzije niti za plate
Srbija je ko podmornica, nikada se nece podici
Svi od 90 su je pokrali i njih briga za narod
Isplovljavajte omladino
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar