
Preuzimanje NIS-a bi bio skup posao
Izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da država razmatra preuzimanje većinskog udela u NIS-u vratila je u fokus temu o kojoj se u domaćim medijima spekulisalo od izbijanja rata u Ukrajini.

Foto: 021.rs
"Financial Times" je objavio da je, osim naše države, interesovanje za preuzimanje NIS-a od Gaspromnefta pokazalo još "nekoliko strana", uključujući i mađarsku kompaniju MOL.
Glavni broker brokerske kuće Momentum Nenad Gujaničić za Biznis.rs procenjuje da su male šanse da se preuzimanje NIS-a od strane Srbije zaista i desi.
Sagovornik ovog portala trenutno ne vidi nijedan racionalan razlog zašto bi se Gasprom, odnosno ruska država, odrekao visokoprofitabilne kompanije koja mu, kako ističe, pride obezbeđuje veoma jaku poziciju u energetskom sistemu na Balkanu.
Scenario u kome država preuzima NIS mogao bi da se desi jedino ako kompanija dođe u takvu situaciju da ne može normalno da funkcioniše, kaže Gujaničić i dodaje da bi to podrazumevalo totalnu zabranu uvoza bilo kog tipa sirove nafte i embargo na opremu za rafineriju.
"U situaciji kada sukob na relaciji Zapad-Rusija ne jenjava, prodaja NIS-a bi svakako mogla da bude znak slabosti ruske strane. Dakle, verovatnoća da se to desi je trenutno veoma mala", procenio je Gujaničić.
A kada bi se zaista dogodilo, preuzimanje NIS-a bilo bi skup posao.
"Većinski vlasnik bi sa punim pravom mogao da traži cenu koja je najmanje 2,5 do tri puta veća od aktuelne tržišne kapitalizacije. Dovoljno je reći da će NIS samo u tekućoj godini imati profit od oko 700 miliona evra, pa videti da je aktuelna tržišna kapitalizacija kompanije prilično nerealna, naročito za eventualni promet većih komada vlasništva", rekao je Gujaničić za Biznis.rs.
Trenutna tržišna kapitalizacija NIS-a na Beogradskoj berzi iznosi oko 884 miliona evra, što znači da bi kupac za kapital Naftne industrije Srbije morao da plati između 2,21 i 2,65 milijarde evra. U martu ove godine, neposredno po izbijanju rata u Ukrajini, tržišna kapitalizacija kompanije bila je oko 680 miliona evra.
NIS je u petak, 4. novembra, objavio da je u prvih devet meseci ove godine ostvario neto dobit od 69,4 milijarde dinara (oko 592 miliona evra), dok je dobit pre plaćanja kamata, poreza na dobit i amortizacije (EBITDA) iznosila 104,8 milijardi dinara. Obračunate obaveze NIS grupe u tom periodu po osnovu poreza i naknada iznosile su 184,6 milijardi dinara, što je 19 odsto više nego za prvih devet meseci prošle godine, dok je za tri odsto smanjena zaduženost prema bankama koja na kraju trećeg kvartala 2022. godine iznosi 570,6 miliona evra.
Kada je reč o vlasničkoj strukturi Naftne industrije Srbije, tačno 50 odsto kapitala je u rukama Gasprom Njefta (Gaspromnjeft), Republika Srbija u vlasništvu ima 29,87 odsto, a Gasprom 6,15 odsto, dok je ostatak na kastodi računima i kod malih akcionara – fizičkih lica.
Srbija je, inače, 2008. godine sa Ruskom federacijom potpisala Energetski sporazum prema kome je Gazprom postao vlasnik 51 odsto kapitala NIS-a za 400 miliona evra, uz obavezu da u tu kompaniju investira još 500 miliona evra do 2012. godine i izgradi deo gasovoda Južni tok kroz Srbiju, propusne moći 10 milijardi kubnih metara godišnje. Projekat gasovoda Južni tok napušten je u decembru 2014. godine.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Procurio dokument Ilona Maska: Tviter sada vredi upola manje nego kada ga je on kupio
27.03.2023.•
1
Vrednost kompanije Tviter manja je od polovine iznosa koji Ilon Mask platio kada ju je 2022. godine kupio.
Auto-gas čistiji od ostalih goriva, ali mu država ne ograničava cenu: Akcize uvećane čak 169 odsto
27.03.2023.•
12
Na spisku cena derivata koje se svakih sedam dana menjaju, već godinu dana izostaje cena auto-gasa ili tečnog naftnog gasa - TNG.
Bankarski problemi guraju svet u novu inflaciju
27.03.2023.•
6
Kako bi sprečila dalji kolaps banaka, Federalne rezerve su pristale da preuzmu trošak isplate svih depozita, osiguranih i neosiguranih, za šta je potrebno oko 900 milijardi dolara.
Da li je crnogorski recept za obaranje inflacije dobar i da li bi mogao da se primeni u Srbiji?
26.03.2023.•
6
Cene ne divljaju samo u Srbiji, a crnogorska vlada rešila je da se uhvati ukoštac sa poskupljenjima tako što će da kreira "antiinflacionu korpu", odnosno da ograniči cene 25 proizvoda.
Plate u Srbiji i regionu: Ispred Makedonije i BiH, za Slovenijom zaostajemo 700 evra
26.03.2023.•
19
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna januarska plata u Srbiji ove godine bila je 82.769 dinara.
Luksemburžani najbogatiji građani EU, Bugari i Slovaci najsiromašniji
26.03.2023.•
3
Poslednji izveštaj Evrostata pokazuje da su Luksemburžani i dalje najbogatiji građani Evropske unije, sa kupovnom moći 2,5 puta većom od proseka od svih drugih zemalja članica Unije.
Četiri stvari koje treba da znate pre nego što podignete stambeni kredit
26.03.2023.•
0
Svaki kredit koji podižete kod banke treba da bude dobro "odmeren", tj. da dobro procenite da li će vam isti rešiti neki finansijski izazov ili će vam stvoriti dodatni problem.
Borba protiv sive ekonomije: Olakšice kada su u pitanju parafiskalni nameti
25.03.2023.•
3
Šef Jedinice za konkurentnost u NALED-u Marko Danon kaže da je obim sive ekonomije znatno umanjen u poslednjih pet godina.
Cena kukuruza u padu za 12,4, a pšenice za 6,6 odsto
25.03.2023.•
2
Ponderisana cena kukuruza ove nedelje bila je 22,75 dinara za kilogram bez PDV što je nedeljeni pad od 12,4 posto, a pšenice 24,5 dinara što je manje za 6,6 procenata u odnosu na nedelju dana pre.
Demostat: Srbija pregovara o gasu iz Azerbejdžana
25.03.2023.•
6
Srbija pregovara sa partnerima iz Azerbejdžana o količini i cenama gasa koji će dobijati preko gasne interkonekcije Srbija-Bugarska, potvrdili su za Demostat u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Od kriptovaluta do pokvarenog interneta i pada poverenja – izdvajamo iz rasporeda Dana komunikacija
24.03.2023.•
0
Objavljen je raspored popularnog festivala kreativnosti i komunikacija, a teme o kojima će raspravljati stručnjaci su nikad aktuelnije.
Dizel pojeftinio za dva dinara, benzin poskupeo isto toliko
24.03.2023.•
10
Objavljene su nove maloprodajne cene goriva u Srbiji, koje će važiti do 31. marta.
Tomašević: EPS na putu energetske tranzicije planira investicije od 8,5 milijardi evra
23.03.2023.•
4
Energetska tranzicija je neminovna i Elektroprivreda Srbije (EPS) na tom putu planira investicije od 8,5 milijardi evra do 2035. godine, rekao je vršilac dužnosti direktora EPS Miroslav Tomašević.
Ovo su zemlje u kojima su građani Srbije trošili najviše novca
23.03.2023.•
6
Srbija je prošle godine od turizma imala prihod od 2,48 milijarde evra, od čega je 2,1 milijarda tih prihoda došla iz Evrope, od čega iz zemalja EU 979 miliona evra.
Za penzionerske kartice se za nedelju dana prijavilo 370.000 penzionera
23.03.2023.•
11
Za prvih nedelju dana za penzionerske kartice se prijavilo 370.000 korisnika.
Mali sa predstavnicima MMF-a: Javne finansije stabilne, a javni dug pod kontrolom
23.03.2023.•
11
Srpske javne finansije su stabilne, prvi kvartal je završen sa pozitivnim indikatorima, a javni dug je u potpunosti pod kontrolom, izjavio je danas ministar finansija Srbije Siniša Mali.
Objavljen spisak 50 zanimanja i zarada u Nemačkoj
23.03.2023.•
4
Godinama unazad Nemačka važi za jednu od najjačih ekonomija. Zato i ne čudi što najveći broj građana iz balkanskog radnog basena odlazi upravo tamo da radi.
Poljoprivrednici Stiga od ministarke tražili da nađe kupca za više od milion tona pšenice
22.03.2023.•
5
Poljoprivrednici Stiga zatražili su u večerašnjem razgovoru sa ministarkom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Jelenom Tanasković da nađe kupca za više od milion tona pšenice.
Misija MMF u Beogradu od sutra do 5. aprila
22.03.2023.•
4
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sutra, u četvrtak, počinje razgovore sa zvaničnicima Srbije o tekućem stendbaj aranžmanu.
Nafta na svetskom tržištu sve jeftinija: Da li će to uticati na cene u Srbiji?
22.03.2023.•
25
Bankarske turbulencije u Americi prošle nedelje uticale su na veći pad cene nafte na svetskim berzama.
Er Srbija u potrazi za novim strateškim partnerom - od Abu Dabija do Dohe
22.03.2023.•
7
Prilikom nedavne posete Dohi Aleksandar Vučić je predložio tamošnjim šeicima, vlasnicima Katar Ervejza, da vide kakve su mogućnosti da njihova avikompanija uđe u poslovnu saradnju sa Er Srbijom.
Komentari 16
cvrc
Ono što je ostalo, to treba sačuvati. Vratiti sve što su nelegalno prodali, jer se narod nije složio da se rasprodaje.
Mene i moju okolinu niko nije pitao,čak nisu ni zvali telefonom niti anketirali…ma, ništa.
Ja se pozivam na izvod iz matične knjige i izvod o državljanstvu. I ne priznajem prodaju ničega.
A,te akcije…da, tu su, i one su dokaz da sam vlasnik, kao i gomila nas, da ne prodajem niti poklanjam. Meni je to nametnuto, a njima je to teret, jer je ipak jedan deo u rukama naroda.
SIN
Kupiti deo NISa do vecinskog paketa, a izbegavati arbitrazne sudove koji bi dosudili da isto to i vise Srbija stekne besplatno zbog flagrantnog dugogodisnjeg krsenja ugovora od strane Gasproma.
Mozda je to zato sto im direktiva zna da su u medjuvremenu potpisani jos stetiniji aneksi ugovora od strane raznih direktora koji su se i poprilicno ovajdili tj. primili mito i time ostetili drzavu za vise milijardi evra.
U svakom slucaju arbitrazni sudovi to brzo rese.
Darkoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar