Šta može da znači reforma energetskih preduzeća: "Veća cena struje i sklanjanje stranačkog kadra"

Reforma javnih preduzeća u energetskom sektoru mora da se sprovede, ali na tom putu će biti mnogo teškoća i otpor će biti veliki.
Šta može da znači reforma energetskih preduzeća: "Veća cena struje i sklanjanje stranačkog kadra"
Foto: 021.rs
Problemi su ogromni, gomilali su se decenijama, posebno kada je u pitanju EPS, koji je krvotok srpske privrede i ima veliki potencijal. Međutim, Srbija umesto najboljeg preduzeća ima bolesnika. Suština je da država bude većinski vlasnik i da izabere profesionalnu upravu koja će imati odrešene ruke.
Ovo u razgovoru za "Novosti" kaže profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić, povodom najavljenih reformi i promene rukovodstva u javnim preduzećima, o kojima je predsednik Aleksandar Vučić u ponedeljak razgovorao sa norveškim savetnicima. On je iz Osla poručio da je završena studija o razvoju energetskog sektora i da su Norvežani ponudili tri rešenja.
"Angažovali smo norveški 'Rajstad', najbolje ljude za analizu energetske situacije i mi ćemo se ponašati na odgovoran način. Prvi, bolni korak su velike promene u našim javnim preduzećima. Oni su rekli da samo u jednom, od četiri energetska preduzeća, nije neophodna promena rukovodstva", rekao je Vučić.
 
Profesor Savić ocenjuje da je dobro što je država angažovala norveške konsultante koji su definisali problem i dali rešenja. Govoreći o EPS-u, on ukazuje da Srbija treba da se ugleda na češku elektroprivredu ČEZ, koja je u državnom vlasništvu, a efikasno je preduzeće zahvaljujući dobroj profesionalnoj upravi.
 
"To funkcioniše tako što država ostaje većinski vlasnik, postavlja ciljeve, a profesionalna uprava obezbeđuje realizaciju. Postoji mnogo problema u EPS-u, a sprovođenje reforme će naići na veliki otpor", objašnjava Savić.
 
Država mora da izmesti socijalnu politiku. Profesionalna uprava će morati da poveća cenu struje na ekonomski održiv nivo da EPS može samostalno da funkcioniše. On ističe da bi, osim poskupljenja električne energije, na veliki otpor naišlo i sklanjanje stranačkih kadrova, a da bi ostali stručni ljudi koji obavljaju tehnološke procese.
 
"Mnogi dobavljači bi izgubili posao, jer je pitanje da li bi se uklopile cene sa kojima sada rade. Zatim, što se tiče promena u organizaciji EPS-a, i tu se mogu očekivati unutrašnji otpori", smatra Savić.
 
Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije Bojan Stanić ocenjuje da je reforma preduzeća u energetskom sektoru neophodna, posebno u radu EPS-a.
 
"Norveška je značajna kao zemlja koja ima savremeno iskustvo u pogledu očuvanja balansa između proizvodnje energije i očuvanja životne sredine. Oni su prešli na zelenu energiju, koja je zasnovana u velikoj meri na hidropotencijalu. U tome je je sličnost sa Srbijom i mogu da daju smernice i rešenja u toj oblasti. Takođe, poseduju veliko menadžersko iskustvo, koje je značajno za reformu naših kompanija", ističe Stanić.
 
Đedović: Reforma preduzeća do marta ili aprila
 
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je danas da je Srbija spremna da reformiše energetski sektor, da su četiri ključna energetska preduzeća stub privrede, da je neophodno da ta preduzeća budu efikasna i da bi profesionalni menadžment trebalo da pomogne da bude više para u budžetu.
 
Đedović je za Radio-televiziju Srbije rekla da je svaka promena bolna, ali da Srbija mora da se osloni na preduzeća Elektromreža Srbije, Elektroprivreda Srbije (EPS), Elektrodistribuciju Srbije i i Srbijagas i da bi ona trebalo da stvaraju profit, "a za to je neophodno da se postepeno podiže cena i struje i gasa".
 
Istakla je da očekuje da će reforme biti završene do marta ili aprila, i da one podrazumevaju i tržišne cene struje, a da je Fiskalni savet predložio veću zaštitu najsiromašnjih.
 
Na pitanje da li će na čelu energetskih preduzeća doći stranci, ona je ocenila da nisu bitna imena i prezimena već da je važno da znamo da moramo da se menjamo "jer ovako više ne može".
 
Naglasila je da država ne namerava da prestane da bude vlasnik EPS i da je suština da država bude odgovorna.
 
Navela je da je u Norveškoj većina energetskih preduzeća u vlasništvu države, ali da to ne znači da ne mogu da budu i odgovorna.
  • RadnicaProTenta

    05.12.2023 14:34
    @Protent Kad smo već kod Nove godine, jedini uslov kada radnici ProTenta idu na radničku Novu godinu je da idemo umesto stalno zaposlenog radnika iz EPSa na tu žurku, ali onda plaćamo doček Nove godine duplo više nego oni što su u Sindikatu EPSa. Lupam oni u EPSu plaćaju 1500 dinara a mi onda duplo skuplju ulaznicu za taj doček. To je ružna slika a i sramota! Već 3 godine nisam išla na radničku Novu godinu koje EPS organizuje samo iz tih razloga što od ranika Pro Tenta traže da platimo duplu cenu za odlazak na radničku Novu godinu. Jedino nam ProTent daje da mi registrujemo naše porodice na zdravstveno osiguranje preko ProTenta, paketiće ako imamo decu, odlazak na godišnje odmore.
  • GcvRtOehfi

    30.12.2022 13:12
    Bolje bi bilo da otpuste radnike koji su I funkcioneri u Mesnim zajednicama i odredjenim danima ne dolaze na posao. Treba otpustiti i one sto imaju diplomu diplomiranog mikrobiokoga, diplomirane hemicare, inzenjere agronomije - biofarming, pedagoge, turismologe itd! Kada se njih resimo onda ce sve biti super!
  • Лиманац

    01.12.2022 13:14
    @Miki21 @botovi
    Једна пријатељица, инжењер из сектора одржавања, ми једном рече да је шеф довео "за рукицу" средовечног човека, новог радника, "да га уведе у посао".

    Квалификације?
    Средња медицинска (недавно стечена диплома из Босне, ванредно школовање).
    Имају и тренера на радном месту - новинара...

    А питајте колико има електричара са ЕУ сертификатом за рад на терену, на високом напону...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.