"Zamrznute" cene voća i povrća u Severnoj Makedoniji porasle

Vlada Severne Makedonije odlučila je da poveća "zamrznute" cene voća i povrća, koje je ograničila od 5. aprila.
"Zamrznute" cene voća i povrća u Severnoj Makedoniji porasle
Foto: Pixabay
To je saopštio ministar ekonomije Severne Makedonije Krešnik Bekteši, navodeći da je povećanje "zamrznutih" maloprodajnih cena voća i povrća njegovo Ministarstvo predložlilo jer je utvrdilo da su uvozne cene pojedinih vrsta u prošloj sedmici porasle i do 30 odsto zbog predstojećih praznika.
"Nakon konsultacija sa uvoznicima voća i povrća i sa predstavnicima Privredne komore Severne Makedonije, koje smo imali prošle nedelje i prema dostavljenim podacima Carinske uprave, utvrdili smo povećanje uvoznih cena i do 30 odsto, posebno za paradajz, krastavce i pasulj", rekao je Bekteši.
Prema njegovim rečima, nova najviša cena kilograma paradajza i krastavaca je 95 denara, crnog luka 70 denara, zelenih paprika 100 denara, pasulja 95 denara.
 
Novom odlukom vlade Dimitra Kovačevskog ukinuto je ograničenje cene karfiola, sočivo ostaje "zamrznuto" na 110 denara, dok će za pet denara biti povećana cena kilograma banana (75 denara), mandarina (65 denara) i narandži i limuna (60 denara).
 
Vlada Severne Makedonije je 3. aprila odlučila da snizi i zamrzne cene 11 vrsta voća i povrća i najavila da će važiti od 5. do 30. aprila.
 
Tada je odlučeno da kilogram paradajza ne može da se prodaje po ceni višoj od 70 denara, krastavaca od 75 denara, crnog luka od 60 denara, karfiola od 70 denara, zelene parike od 90 denara, pasulja od 75 denara, sočiva od 110 denara, banana od 70 denara, narandži od 55 denara, mandarina od 60 denara i limuna od 55 denara.
 
Prema srednjem kursu Narodne banke Severne Makedonije jedan srpski dinar danas vredi 0,5265 makedonskih denara. Od početka marta u Severnoj Makedoniji snižene su i zamrznute cene pojedinih vrsta higijenskih proizvoda, pirinča, kokošijih jaja, dela mlečnih proizvoda i testenina, kao i belog i polubelog hleba.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.