Srbija i Mađarska dogovorile sporazume o naftovodu i zajedničkom preduzeću za trgovinu energijom

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović izjavila je danas da su Srbija i Mađarska dogovorile potpisivanje sporazuma o izgradnju naftovoda Mađarska-Srbija.
Dogovorile su i potpisivanje sporazuma o izgradnju naftovoda Mađarska-Srbija i sporazuma o osnivanja zajedničkog preduzeća za trgovinu energijom u vlasništvu "Srbijagasa" i mađarske kompanije MVM.
Đedović je u Budimpešti razgovarala sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom o saradnji dve zemlje u oblasti energetike i novim zajedničkim projektima za koje će uskoro biti potpisani sporazumi, objavilo je ministarstvo.
"Na današnjem sastanku dogovorili smo potpisivanje dva sporazuma koji će ubrzo biti potpisani na zajedničkoj sednici dveju vlada. Prvi sporazum se odnosi na izgradnju naftovoda Mađarska-Srbija, koji će omogućiti veću sigurnost snabdevanja sirovom naftom. Za taj projekat je počinje priprema projektne i tehničke dokumentacije, a procenjena vrednost investicije je oko 100 miliona evra. Drugi se tiče osnivanja zajedničkog preduzeća za trgovinu energijom u vlasništvu Srbijagasa i mađarske kompanije MVM", kazala je Đedović.
 
Dodala je da je već produžen ugovor o zakupu skladišta gasa u Mađarskoj za potrebe Srbije.
 
"Razgovara se i o povećanju kapaciteta skladištenja u Mađarskoj za potrebe naše zemlje pred narednu grejnu sezonu", rekla je Đedović.
 
Ministarka je istakla da Srbija i Mađarska imaju strateški i partnerski odnos, "na temeljima odličnih odnosa predsednika Srbije Aleksandra Vučića i mađarskog premijera Viktora Orbana", što se, kako je navela, posebno vidi u oblasti energetike, pre svega kad je reč o snabdevanju gasom i naftom, a sve više i električnom energijom.
 
"Izgradnjom gasovoda Balkanski tok, Srbija se pozicionirala kao važna tranzitna zemlja, i razmatramo dodatne kratkoročne kapacitete za potrebe Mađarske, a sa izgradnjom gasne interkonekcije Srbija-Bugarska imaćemo i dodatni kapacitet, ali i pristup alternativnim izvorima gasa. To je važno i za sigurnost snabdevanja naših građana i privrede, posebno u susret narednoj zimi kad će biti velika borba za energente", rekla je Đedović.
 
Ministarka je rekla da je vrednost trgovine električnom energijom između dve zemlje u prošloj godini iznosila 77 miliona evra i da je plan da se dve zemlje dodatno povežu u sektoru elektroenergetike.
 
"Izgradnjom Panonskog koridora za prenos električne energije, koji treba da bude završen u narednih pet godina, odgovorićemo na potrebu za povećanjem prekograničnog kapaciteta. Vrednost investicije je oko 107 miliona evra, a radi efikasnije realizacije projekat će biti proglašen projektom od javnog značaja", rekla je ona.
 
Naglasila je i da podržava Mađarsku da se pridruži i regionalnoj berzi električne energije, kojoj se Slovenija već pridružila zajedno sa Srbijom.
 
Objasnila je da je to značajno zbog uspostavljanja unutardnevnog tržišta električne energije, koje je važno zbog aukcija za tržišne premije za proizvođače iz OIE, čije se pokretanje planira u maju.
Mađarski ministar Peter Sijarto je rekao da se snabdevanje energijom u Evropi susreće sa teškoćama zbog rata u Ukrajini i da Srbija i Mađarska već rade na usaglašavanju priprema za narednu zimu.
 
"Pitanje obezbeđivanja energenata je i bezbednosno pitanje, a strateška saradnja na području energetike je garancija da će snabdevanje naših država biti osigurano", rekao je Sijarto.
 
On se zahvalio Srbiji na sigurnom tranzitu gasa kojim do Mađarske dnevno stiže i do 10 miliona kubnih metara ovog energenta i poručio da Srbija može i naredne grejne sezone da računa na kapacitete za skladištenje gasa u Mađarskoj.
 
"Zainteresovani smo i da, kad bude završena interkonekcija između Srbije i Bugarske, nabavljamo dodatne količine gasa iz Azerbejdžana ovim gasovodom. Sigurnost snabdevanja gasom je evropsko pitanje i EU bi trebalo da obezbedi finansijska sredstva za gradnju infrastrukture u jugoistočnoj Evropi, pa i u Srbiji, preko koje i Evropa dobija pristup alternativnim izvorima gasa", rekao je Sijarto.
  • Pićuka

    22.04.2023 16:21
    Najvažnije u ovoj priči da je "ministarka" spomenula Vučića bez koga se ovakve stvari nebi mogle realizovati.
  • gasAdzija

    20.04.2023 23:27
    @deks
    Ozbiljno…
    A kazi ti nama koja je to energija koji ti kao poznabalac energije vidis kao zamenu za gas.
    Samo bez floskula…
    Nego na sta rade toplane i cime se greju luce u Srbiji gde zima mize da bude i do -20C u Vojvodini
  • jako čudno

    20.04.2023 23:13
    da se nisu slikali
    ispod Hortijeve biste kad već Porfirije nije.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.