Globalni javni dug porastao na rekordne 92.000 milijardi dolara

Globalni javni dug porastao je u 2022. godini na rekordne 92.000 milijardi dolara.
Globalni javni dug porastao na rekordne 92.000 milijardi dolara
Foto: Pixabay

Do toga je došlo jer su se vlade pojačano zaduživale kako bi ublažile posledice niza kriza, stoji u novom izveštaju Ujedinjenih nacija.

Od početka veka domaći i spoljni dug širom sveta povećao se više od pet puta u poslednje dve decenije, a bruto domaći proizvod (BDP) samo tri puta, prema izveštaju UN-a objavljenom uoči sastanka ministara finansija i guvernera centralnih banaka članica Grupe G20.

"Izgleda da tržištima to nije problem, ali ljudima jeste”, rekao je novinarima generalni sekretar UN Antonio Gutereš. "Neke od najsiromašnijih zemalja sveta prisiljene su da biraju između servisiranja duga i služenja narodu”, objasnio je.
 
Podaci pokazuju da 3,3 milijarde ljudi danas živi u zemljama koje moraju više novca da izdvoje za kamate nego za zdravstvo i obrazovanje, upozorile su UN.
 
Dug zemalja u razvoju čini gotovo 30 odsto globalnog javnog duga, kao i dug SAD koji je u 2022. godini iznosio 31.000 milijardi dolara, prema proračunima UN baziranim na podacima iz aprilskog izveštaja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o prognozama za svetsku ekonomiju.
 
Kina je uvrštena u grupu zemalja u razvoju, a po iznosu duga od 14.000 milijardi dolara zauzima drugo mesto na globalnoj lestvici, nakon SAD. Slede Velika Britanija i Francuska s oko 3.000 milijardi dolara javnog duga, a blizu su i Italija i Indija sa 2.900 milijardi dolara, odnosno 2.800 milijardi dolara. Dug Nemačke premašio je 2.700 milijardi dolara.
 
Zemlje u razvoju posuđuju novac uz značajno više kamatne stope nego razvijene zemlje, čak i kada se izuzmu troškovi valutnih kurseva. Afričke zemlje zadužuju se tako uz četiri puta više kamatne stope nego SAD, odnosno osam puta više nego Nemačka, utvrdili su stručnjaci UN.

Teme

dug
  • @banderaš

    17.07.2023 13:10
    padaš
    često sa nicka , komentari te otkriju ...
  • @ime

    16.07.2023 12:00
    Od onih koji stampaju dolar i evro u neogranicenim kolicinama, pa tim parama vladaju celim svetom.
  • Banderaš

    15.07.2023 08:35
    Školovani prevarant
    Javni dug Srbije je 34,94 milijarde evra i iznosi 51% od BDP te izgleda da je sve u redu,ali.
    Srbija prodaje obveznice i kupone kao vid zaduživanja svake sedmice,a obveznice i kuponi ne ulaze u dugovanje jedne zemlje,tako da naši"strucnjaci" mažu oči javnosti,a u stvari smo zakopani u dugovima i zakopavamo se sedmično po oko 100 miliona evra prodajom obveznica inače bi odavno bankrotirali.
    Naplata PDV u srbiji je 84% na robu uvezenu u srbiju,a samo 16% cini roba proizvedena u srpkim fabrikama!!
    Ne postoji drzava u istoriji koja moze da opstane sa robom proizvedenom u inostranstvu,razvija se svojom industrijom,a ne tudjom.
    Porez na rad je ogroman,te se zato formira siva zona sa radom na crno i srbija nista ne radi da smanji drzavne namete,smanji drzavnu administraciju,a poveća srpsku industriju,naplatu poreza na bogatstvo,već sav teret leži na gradjanima i zaduzivanjem i ova prevara i bezobrazluk ne moze još dugo da traje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.