
Banke od 1. septembra odmrzavaju cenovnike - od čega zavisi poskupljenje?
Bankari od 1. septembra imaju pravo da odmrznu svoje cenovnike, a poskupljenje usluga zavisi od banke do banke, njihove procene i tržišne utakmice, kaže za RTS stručnjak za finansije Vladimir Vasić.

Foto: Pixabay
Stručnjak za finansije Vladimir Vasić kaže da ne mora da znači da će banke poskupeti svoje usluge, ali da imaju pravo da odmrznu cenovnike.
Ono što je bitno za građane, ističe, jeste da će banke morati da traže saglasnost NBS za podizanje naknada.
Koliko će biti eventualno poskupljenje, napominje, zavisi od banke do banke, njihove procene i tržišne utakmice.
Banka je dužna, naglašava Vasić, da obavesti klijenta i dostavi mu informaciju o poskupljenju dva meseca unapred.
"Način na koji dostavlja, to je dogovor između klijenta i banke, to je obično imejl, SMS, Vajber ili neka od drugih sredstava komunikacije, ali mora da obavesti", napominje Vasić.
NBS: Nijedna banka nas nije obavestila o promeni tarife
U Narodnoj banci Srbije kažu da ih nijedna banka nije obavestila o tome da menja tarifu, na šta su one obavezne ako žele da promene iznos naknade.
"U proteklom periodu, nijedna banka nije dostavila obaveštenje o izmeni tarifa, odnosno uvođenju novih tarifa po kojima banke naplaćuju naknade za pružanje platnih usluga. S druge strane, nekoliko banaka je dostavilo obaveštenje o uvođenju novih proizvoda ili usluga, kojim su dopunili paletu proizvoda i usluga", rečeno je Tanjugu u centralnoj banci.
Iz NBS navode da su uz navedeno obaveštenje banke dužne da dostave propisanu dokumentaciju, uključujući i prikaz mehanizma formiranja cene novog proizvoda.
Urednik portala "Kamatica" Dušan Uzelac za Tanjug kaže da nije za očekivati da banke odmah od 1. septembra krenu sa promenom naknada, već kasnije.
"Povećanja sigurno neće biti u prvom naletu, ali vremenom će banke računati kada je zgodan trenutak da povećaju neke naknade. Naknade su za njih vrlo kvalitetan dodatni izvor prihoda i one svakako gledaju da ga kroz cene iskoriste na najbolji mogući način", ocenjuje on.
Kao važno ističe da je bankarsko tržište kod nas dosta razvijeno kada je reč o broju banaka, da neke od njih imaju veliki broj klijenata i mogu sebi da priušte poskupljenja naknada, dok druge banke koriste niže naknade za nove klijente.
"To je ono što bi mi kao klijenti trebalo da iskoristimo da bi mogli da uštedimo. Dakle, izabrati banku koja je gladna novih klijenata jer su one u takvim situacijama najčešće i najpovoljnije kada je reč naknadama ili nekim drugim troškovima", navodi Uzelac.
Prema njegovim rečima, neophodno je da se građani informišu o visinama naknada banaka, ali to nije dovoljno, jer, kako kaže, informisanje o cenama je samo prvi korak u upravljanju finansijama.
"Najvažniji korak zapravo je taj da je klijent voljan da promeni banku jer dokle god banka poskupljuje svoje usluge a ne vidi da klijenti zbog toga odlaze, ona nema razloga da menja svoju cenovnu politiku", ističe sagovornik Tanjuga.
Dodaje da je jedno da se klijenti žale i emotivno reaguju na poskupljenje, a drugo da su spremni da promene banku, što, priznaje, nije lako, pa se ne kaže bez razloga da je lakše promeniti bračnog druga nego banku.
Šta građani mogu da urade da se spasu bankarskih naknada
Navodeći šta bi još građani mogli da urade za sebe da se spasu bankarskih naknada, kaže da bi valjalo da vode računa o tome koliko često podižu novac sa bankomata, jer ako se to radi jednom mesečno provizija nije velika, ali ako se pare uzimaju svakog drugog, trećeg dana onda trošak može da bude veliki i važno je izabrati banku čija je provizija manja.
Takođe je važno i voditi računa o tome sa čijeg bankomata se novac podiže.
"Veoma je bitno razumeti strukturu naknada za usluge koje koristite, da, ako vam naplaćuju podizanje sa bankomata drugih banaka, znate koliko to košta i da tražite bankomat svoje banke. Ima banaka koje možda imaju skuplje održavanje računa, ali dozvoljavaju podizanje sa svih bankomata tako da je poenta da izaberemo banku koja odgovara našim finansijskim potrebama", zaključuje Uzelac.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija vratila 12 tona zlata iz inostranstva, NBS rezerve uvećavala na sugestiju Vučića
27.07.2025.•
43
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da je Srbija već vratila 12 tona zlata koje je tokom 2019. i 2020. godine kupila na međunarodnom tržištu, kao i da u rezervama ima ukupno 50,6 tona zlata.
U igri "Uzmi račun i pobedi" porez se obračunava: Pitanje je - ko ga plaća?
27.07.2025.•
9
Više od 300.000 građana ove godine učestvuje u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi", prema informacijama sa sajta Poreske uprave.
Ekonomisti o prvih 100 dana rada Vlade: Kontinuitet uspona i padova
26.07.2025.•
4
Nakon 100 dana rada, nova Vlada Srbije, predvođena premijerom Đurom Macutom zabeležila je određene ekonomske poteze - od rasta minimalca i plata u javnom sektoru, do nastavka investicija u infrastrukturne projekte.
U Srbiji registrovano oko 5.000 električnih automobila, broj elektropunjača trenutno zadovoljava potrebe
26.07.2025.•
4
Konsultant za elektromobilnost Filip Mitrović izjavio je da je u Srbiji registrovano oko 5.000 električnih vozila, a da broj elektropunjača "trenutno zadovoljava potrebe".
Uprava za veterinu: Tri žarišta afričke kuge svinja u Srbiji
26.07.2025.•
1
Načelnica Odeljenja veterinarske inspekcije Uprave za veterinu Ljiljana Ivanjac rekla je da su trenutno aktivna žarišta afričke kuge svinja u Podunavskom, Mačvanskom i Zapadnobačkom okrugu.
Prosečan radni vek u Srbiji duži nego u mnogim državama EU
26.07.2025.•
7
Očekivano trajanje radnog veka u Srbiji iznosi 35,5 godina i duže je nego u mnogim državama EU, uključujući Hrvatsku, Italiju, Belgiju, Rumuniju, Bugarsku i Grčku, pokazali su nedavno objavljeni podaci Eurostata.
Oko 70 neispravnih proizvoda povučeno sa tržišta ove godine: "Ne zna se pouzdano šta se sa njima dalje dešava"
26.07.2025.•
6
U Srbiji je od početka ove godine sa tržišta povučeno nešto više od 70 neispravnih proizvoda.
Najskuplji stan i kuća u prvom kvartalu ove godine prodati u Beogradu
26.07.2025.•
7
U Srbiji je u prvom kvartalu ove godine najskuplje prodat stan u Beogradu u opštini Savski venac, površine 168 matara kvadratnih, koji je koštao 1,4 miliona evra.
Šta su fišing i investicione prevare: Ovo je korisno da znate
25.07.2025.•
1
Digitalizacija ekonomije pretvorila je digitalne kanale u glavne izvore finansijskih prevara a trenutno su dva najčešća tipa prevarnih šema fišing prevara i investiciona prevara.
Pomoć gazdinstvima stradalim u požaru do milion i po dinara i pomoć u naturi
25.07.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je uredbu po kojoj poljoprivredna gazdinstva koja su pretrpela štetu u požarima u junu i julu ove godine imaju pravo na novčanu pomoć do milion i po dinara, kao i na pomoć u naturi.
Objavljene nove cene goriva
25.07.2025.•
6
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od 15 časova.
Najbolji salon nameštaja u Novom Sadu
24.07.2025.•
0
Bogato tržište i ogromne ponude različitih komada nameštaja danas često mogu da otežaju potragu za komadom nameštaja koji će upotpuniti vaš kutak.
Efektiva: Alta banka preuzela potraživanja Univerzal banke u stečaju
24.07.2025.•
3
Alta banka je preuzela potraživanja Univerzal banke u stečaju, objavilo je Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva.
Blagi pad bitkoina i itirijuma
23.07.2025.•
1
Vrednost bitkoina je danas u 15.45 časova na najvećoj svetskoj berzi kriptovaluta Bajnens pala za jedan odsto na 100.664,35 evra.
Najniži i najviši minimalac u regionu: Gde je Srbija sa 500 evra?
23.07.2025.•
28
Od oktobra ove godine, minimalna plata u Srbiji će dostići okvirno 500 evra, odnosno 58.630 dinara, odlučeno je na nedavnoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta.
Vlast najavljuje razvojni program do 2035, a ni sadašnji nije ispunila
23.07.2025.•
10
Vlast u Srbiji najavljuje razvojni program do 2035. godine a da ni ovaj sadašnji, Skok u budućnost 2027, nije ispunila.
Kina protestovala zbog uključivanja dve kineske banke u sankcije Rusiji
23.07.2025.•
0
Kina je danas protestovala zbog uključivanja dve kineske banke u najnovije sankcije koje je Evropska unija (EU) uvela Rusiji zbog rata u Ukrajini.
Srbija Eldorado za kockare i kladioničare: Ni dinar poreza na dobitke
23.07.2025.•
23
Srbija je Eldorado za kockare i kladioničare jer se na dobitke ne plaća nikakav porez, piše mesečnik Biznis i finansije.
Šta Srbija dobija, a šta gubi u saradnji sa Kinom?
22.07.2025.•
20
Srbija je u poslednjoj deceniji postala značajna tačka na globalnoj mapi kineske infrastrukturne ekspanzije, poznate kao Inicijativa "Pojas i put", savremenog odgovora Kine na istorijski "Put svile".
Najava novog obračuna sa cenama: Konkretne mere ili još jedna akcija sa parizerom i "dva jaja za 22 dinara"
22.07.2025.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je novi "obračun" sa trgovcima i korekciju visokih cena, ali nije precizirao da li nas čeka nova jednokratna akcija poput "Najbolje cene" ili neko drugačije rešenje.
Jeftina struja nije lek: Jak dinar tiho razara privredu
22.07.2025.•
28
Pre nekoliko dana oglasila se Privredna komora Srbije i to zahtevom da ubuduće cenu struje za poslovne potrošače određuju zajedno srpska elektroprivreda i sami korisnici.
Komentari 5
milicica
/
odmah sve van banke.
Silver
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar