Bečki institut: Privredni rast na Zapadnom Balkanu u proseku 2,1 odsto

Uprkos dosadašnjem odolevanju izazovima koje je doneo rat u Ukrajini, privrede zemalja centralne, istočne i Jugoistočne Evrope nalaze se sve više pod pritiskom.
Bečki institut: Privredni rast na Zapadnom Balkanu u proseku 2,1 odsto
Foto: Pixabay

Pri tome su izgledi privrednog rasta u Jugoistočnoj Evropi ipak nešto bolji, pokazuje jesenja prognoza Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WiiW).

"Recesija u Nemačkoj, pogoršano međunarodno okruženje, kontinuirano visoka inflacija, stroža monetarna politika i nedovoljne mere fiskalne politike opterećuju privredni rast", rekao je ekonomista WiiW i glavni autor jesenje prognoze Branimir Jovanović.
Za sve 23 zemlje tog šireg evropskog regiona privredni rast će 2023. godine biti 0,6 odsto, dakle slično rastu u zemljama evrozone od 0,5 odsto.  
 
Prema toj prognozi, privredni rast u šest zemalja Zapadnog Balkana biće u 2023. godini malo bolji i u proseku 2,1 odsto. Na Zapadnom Balkanu za Crnu Goru je prognozirani rast 4,5 odsto, Albaniju 3,5 odsto, a Bosnu i Hercegovinu 1,7 odsto.
 
Još nešto veći rast od proseka regiona očekuje se u članicama Evropske unije Hrvatskoj i Rumuniji - po 2,5 odsto.
 
Te dve članice EU, prema oceni analitičara, rast mogu delom da zahvale novcu iz fonda Sledeća generacija EU koji treba da sanira posledice pandemije korona virusa.
 
Ocenjuje se da zemlje Jugoistočne Evrope mogu da unesu pozitivnu dinamiku i u austrijsku privredu.
 
"Uprkos teškoj situaciji, tesne privredne veze Austrije sa tim zemljama podrška su njenom privrednom rastu i ublažavaju sadašnju ekonomsku slabost", rekao je Jovanović.  
 
U Turskoj će prognozirani rast biti 3,2 odsto.
 
U zemljama EU centralne i istočne Evrope, Poljskoj, Češkoj i Mađarskoj, privrede su, posle slabog prvog tromesečja, sredinom godine skliznule u negativan privredni rast.
 
"S obzirom na moguću recesiju u celoj evrozoni ta negativna dinamika bi mogla i da se ubrza, posebno u zemljama Višegradske grupe koje su snažno isprepletene sa oslabljenom nemačkom industrijom", ocenio je Jovanović.
 
I Ukrajina može, prema prognozi WiiW, da očekuje ove godine privredni rast od 3,2 odsto, a Rusija od 2,3 odsto zahvaljujući industriji naoružanja.  
 
Iako je inflacija u svim zemljama tih delova Evrope već premašila vrhunac, ona će ipak još izvesno vreme ostati visoka. Glavni motor inflacije je poskupljenje namirnica, što vodi i sve većim socijalnim problemima.  
 
Navodi se i da je dobit preduzeća u regionu na istorijski visokom nivou, ali da prvi put relano rastu i zarade. Ukoliko preduzeća na to odgovore novim poskupljenjima, to će samo produžiti inflaciju, konstatuje se u izveštaju.
  • Realista

    15.10.2023 17:48
    prevod
    Imaš 100 jabuka, sazru još 2, to je 2% privredni rast.
    Imaš 1.000.000 jabuka, sazre 20.000, i to je privredni rast od 2%, samo što u ovom slučaju to ima nekog ekonomskog smisla a u prvom nikakvog. Naravno, prvi slučaj je srbija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.