Todorić proglasio pobedu: Pao ključni dokaz u slučaju "Agrokor", Hrvatsku bi to moglo skupo da košta

Nakon odluke hrvatskog suda da je nezakonito veštačenje poljske revizorske kuće na kojem se zasniva optužnica u slučaju "veliki Agrokor", pao je ključni dokaz protiv bivšeg vlasnika Ivice Todorića.
Reč je o najskupljem veštačenju u Hrvatskoj, koje je plaćeno više od milion evra.
 
Ceo slučaj ruši se kao kula od karata, poručuje Todorić. 
Hrvatski predsednik Zoran Milanović ističe da Todorić ima i moralnu i materijalnu motivaciju da se osveti.
 
Odšteta bi Hrvatsku mogla da košta više od sedam milijardi evra, prenose mediji.
"Ovo je pobeda, ne samo moja, nego i mojih saradnika, kolega", rekao je na konferenciji za novinare bivši vlasnik "Agrokora" Ivica Todorić ispred nekadašnjeg sedišta te kompanije.
 
Onima koji su, kako je rekao, "pokrenuli ovaj politički zločinački proces" poručuje da im se "ceo slučaj ruši kao kula od karata".
 
"Neverojatno mi je da niko nije shvatao kakva se šteta radi i neverovatno je da država nije razumela u koju se avanturu upušta podizanjem optužnice", istakao je Todorić.
 
Naveo je i da je od početka govorio kako će pobediti na svakoj sudskoj instanci, ali i istakao da je "premijer Andrej Plenković napravio zločin, jer ga je ucenio da preda koncern bez naknade".
 
Šta je sud odlučio
 
Sud u Hrvatskoj odlučio je da nije zakonito knjigovodstveno-finansijsko veštačenje poljske revizorske kuće KPMG, na kojem se zasniva optužnica u slučaju "veliki Agrokor".
 
Između ostalog, u odluci Visokog krivičnog suda navodi se da poslovno društvo KPMG Poljska, kome je u ovom predmetu bilo povereno veštačenje, nije postupilo po nalogu državnog tužilaštva, jer nije u celosti izradilo nalaz i mišljenje, nego samo deo koji se odnosi na zaključak.
 
"No, taj zaključak temelji se na podacima koje su izabrali, pregledali, analizirali, sortirali i zatim preveli djelatnici 'hrvatskog tima' tj. KPMG Hrvatska, kojem je KPMG Poljska, uz znanje državnog odvjetnika, povjerio izradu tog dijela nalaza i mišljenja", naveo je sud.
 
Ističu da je veštak iz društva KPMG Poljska radio ukupno 412 sati na nalazu i mišljenju, dok su dvoje višerangiranih menadžera i dvojica asistenata menadžera KPMG Hrvatska radili 4.632 sata, pa se evidentno, ističe sud, "ne radi o minornom, pomoćno-tehničkom pomaganju".
 
DORH: Nismo primili odluku suda, ali smo upoznati sa sadržajem
 
Državno tužilaštvo Hrvatske saopštava da će naknadno odlučiti o daljem postupanju nakon što je Visoki krivični sud potvrdio da je veštačenje KPMG-a na kojem se temelji optužnica za izvlačenje 1,2 milijarde kuna (159 miliona evra) u slučaju "Agrokor" nezakonito.
 
Poručuju da nisu primili odluku suda, ali su upoznati sa njenim sadržajem.
 
Advokat: Ovaj predmet bez valjanog finansijskog veštačenja ne postoji
 
Advokat Ante Nobilo ističe da je ovim rešenjem potvrđeno da je veštačenje Ismeta Kamala nezakonit dokaz i da kao takav treba da bude izuzet iz slučaja.
 
Poručuje i da je sud potvrdio da je "Ismet Kamal moguće samo napravio zaključke tog vještačenja, ali da su cijelo vještačenje obavili KPMG Hrvatska, koja je istovremeno radila za privremenu upravu i za to naplatila 15 milijuna eura".
 
"Jedan od sudionika u postupku posebno plaća vještaka, a taj vještak onda glumi da je nezavisan vještak. Ovo je nezakoniti dokaz i jednostavno ovaj predmet bez valjanog financijskog vještačenja ne postoji", pojasnio je Nobilo.
 
Milanović: Todorić ima motivaciju da se osveti, tu se ukrala ogromna lova
 
Todorić ima i materijalnu i moralnu motivaciju da se neki način osveti, poručuje hrvatski predsednik Zoran Milanović. 
 
Komentarišući to da će Todoriću država morati da isplati odštetu, Milanović kaže da to više ne zavisi od njih, ali da se, kako kaže, tu "ukrala ogromna lova".
Odšteta i više od sedam milijardi evra
 
A da je lova ogromna potvrđuje i bivši vlasnik "Agrokora", napominjući da će država skupo da mu plati odštetu. To potvrđuju i pojedini mediji, navodeći da bi gubitak spora Hrvatsku mogao da košta neverovatnih sedam milijardi evra.
 
Naime, Međunarodni centar za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID) prihvatio je Todorićevu tužbu protiv Republike Hrvatske.
 
Ako Hrvatska izgubi taj spor, morala bi Todoriću da isplati sedam do osam milijardi evra. U tom slučaju novac bi se isplatio iz budžeta, jer Todorić u svojoj tužbi tereti državu da mu je svojim odlukama otela "Agrokor".
 
Odluka američkog suda biće obavezujuća i na nju nema pravo žalbe. Na tom istom sudu Hrvatska je nedavno izgubila spor protiv mađarskog MOL-a.
 
Bivšeg vlasnika "Agrokora" Ivicu Todorića i 14 njegovih saradnika optužnica tereti da su od 2006. do 2017. oštetili koncern za 1,2 milijarde kuna (159 miliona evra). Od toga je Ivica Todorić, kako tvrdi tužilaštvo, pribavio 923,6 milijuna kuna, a ostatak od oko 320 milijuna kuna holandski "Agrokor Investment BV".
 
O osnovanosti optužnice od 459 stranica optužno veće zagrebačkog Županijskog suda raspravlja od 2021. godine.
  • Dr

    07.11.2023 23:36
    Ne mešam se u politiku
    Ali kako sam shvatio gradjani će iz poreza da plate ti doći od 7/8 milijardi evra a Plenković će verovatno na neku EU funkciju da šilji ku.ac! E demokratijo....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.