Novi udar na kućni budžet: Šta je poskupelo, a šta pojeftinilo u Srbiji od 1. maja?

Zbog novog obračuna akciza potrošači u Srbiji će se suočiti, ili se pak stvaraju uslovi da se suuoče, sa većim cenama goriva, kafe, cigareta i alkohola.
Novi udar na kućni budžet: Šta je poskupelo, a šta pojeftinilo u Srbiji od 1. maja?
Foto: Pixabay
Sa druge strane, iako su smanjene cene struje i gasa za privredu, ne mogu da računaju na pojeftinjenje široke palete proizvoda jer preduzetnici tvrde da za to ne postoje uslovi.
 
Kakva takva uteha za građane naše zemlje, čija su primanja inače među najnižima u Evropi je bar to što su zbog uskršnjih praznika snižene cene kokošijih jaja, prenosi Danas.
U Srbiji se od 1.maja obračunavaju novi iznosi akciza na gorivo, kafu, cigarete i alkohol, usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Akciza sa PDV-om na gorivo je veća za 4,5 do 5,7 dinara.
 
Akciza na alkoholna pića pak iznosi 26,8 i 30,72 dinara po litri, za kafu od 108,06 dinara do 405,24 dinara po kilogramu, a za tečnosti za punjenje elektronskih cigareta 10,4 dinara po mililitru.
Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.
 
Dilema da li će poskupeti duvan i duvanski proizvodi realno nije ni postojala, već je samo bilo upitno koliko će to poskupljenje iznositi.
 
Kako je nedavno preneo RTS, sa prosečnom cenom od oko tri evra po paklici, cigarete u Srbiji su i dalje najjeftinije, iako je učešće akciza u ceni 61 odsto, a sa PDV-om, čak 77 procenata.
 
Dosadašnja praksa je bila da proizvođači uglavnom podižu cene za 10 dinara po paklici cigareta, što je, čini se, i ovoga puta slučaj.
 
Cilj izmena akciza na cigarete je usklađivanje sa standardima Evropske unije, po kojima bi do 2025. država trebalo da prihoduje najmanje 90 evra na 1.000 komada cigareta, što je 1,8 evra po paklici, tako da će nakon poskupljenja u narednoj godini biti iste cene kao u državama EU.
 
U oktobru prošle godine Vlada Srbije je povećala akcize na cigarete za osam odsto, što je uticalo da proizvođači podignu cene za 10 dinara, a u 2023. cene cigareta su podizane tri puta.
 
Sa druge strane, odlukom nadležnih od 1.maja su pojeftinile cene električne energije za privredu u iznosu od 25 i gasa za 15 odsto.
 
Iako je ekonomska logika veoma jednostavna, a to je da kada raste cena energenata rastu i cene svih drugih proizvoda i usluga dok kad je taj proces obrnut i sve druge cene padaju, privreda u Srbiji je gotovo nikada ne sledi, već pod raznim izgovorima odbija da snizi svoje cene.
 
Po svemu sudeći tako će biti i ovog puta jer već sada preduzetnici iznose različite razloge zbog čega je, kako tvrde, nemoguće da njihovi proizvodi i usluge pojeftine.
 
Tako se, između ostalog, navodi da je stopa inflacije još uvek veoma visoka, da je struja u okruženju za privredu i dalje jeftinija nego kod nas kao i da se u međuvremenu povećala minimalna zarada koja, bar u teoriji, utiče i na povećanje svih drugih ličnih dohodaka.
Potrošačka udruženja pak ističu da su preduzetnici po tom pitanju cinični, odnosno da imaju dvostruke aršine kojima se rukovode u svom poslovanju.
 
Ipak, pojedini proizvodi su pojeftinili kao što je primera radi, slučaj sa kokošijim jajima. Naime, zbog hiperprodukcije uoči uskršnjih praznika koji su se spojili sa prvomajskim, te je značajan broj građana otišao na odmor, nekoliko meseci unazad već beleži se kontinuirani pad cena te namirnice. Cene jaja pak nisu iste, već variraju od mesta i objekta gde se kupuju.
 
Predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević kaže za Danas da majsko podizanje akciza predstavlja novi udar na kućni budžet potrošača i da direktno izaziva povećanje cena pojedinih proizvoda.
 
"Potpuno je jasno da Vlada povećava akcize kako bi na taj način punila budžet, a cenu toga će kao i uvek u takvim situacijama platiti potrošači. Može se sa pravom reći da se na taj način teret akcizne politike prebacuje na njih. Kada govorimo o tome da su snižene cene struje za privredu, treba istaći da je reč o dobroj meri koja je trebalo da usledi i ranije. Iako ekonomska logika nalaže da kada se snize cene struje stvaraju se i uslovi da usledi i pad cena i usluga privrede. Međutim, ne samo da ne očekujem da će se kod nas to dogoditi, već sam uveren da će pojedini trgovci iskoristiti povećanje akciza kao razlog za podizanje cena svojih proizvoda i usluga", napominje sagovornik Danasa.
  • Šta?

    07.05.2024 12:09
    Od danas je sve drastično poskupelo. I jaja su preko 20din. Četvoročlanoj porodici sad za doručak treba oko 1.000din, plus ručak, večera, užina, deci za školu, voće, slatkiši, sokovi....računi, prevoz... Pa nek Ajnštajn izračuna kolike treba da budu plate da živimo kao ljudi
  • DD

    07.05.2024 10:41
    Jaja su bila jeftinija za Uskrs. Danas od 20din pa naviše. Od danas su svi artikli poskupeli. Biće nas mnogo gladnih u zlatnom tigru bolje da je tigar od papira pa da se istopi posle kiše.
  • Miloš

    07.05.2024 08:31
    Pa mora se napuniti budžet i platiti oni glasači iz Republike Srpske koji će doći 2. juna da glasaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ruski sud zaplenio imovinu tri banke

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

"Esprit" bankrotirao u Nemačkoj

Poznati trgovački lanac Esprit podneo je zahtev za bankrot na sudu u Diseldorfu, javlja časopis TextilWirtschaft, prenosi Slobodna Dalmacija.

Povećane devizne rezerve Srbije

Bruto devizne rezerve zemlje su na kraju aprila iznosile 25,1 milijardu evra, što je najviši nivo krajem meseca od 2000. godine, od kada se prate podaci na taj način.