Banke u Srbiji prednjačile po zaradi od kamata u odnosu na evropske i banke regiona
Prinos na aktivu srpskih banaka kretao se iznad proseka regiona i EU u 2023. godini.
Foto: Pixabay
Prinos na kapital bio je iznad EU proseka, dok su domaće banke ponovo bile ispred EU i regiona kada je reč o udelu kamatne marže u odnosu na bruto kapital, objavila je Narodna banka Srbije (NBS) u okviru Godišnjeg izveštaja o finansijskoj stabilnosti.
Prošle godine je, podsećanja radi, neto dobit domaćih banaka iznosila 122,2 milijarde dinara, odnosno više od milijardu evra, a neto prihod od kamata uvećan je za 52 odsto u odnosu na 2022. i iznosio je 227,6 milijardi dinara.
U osvrtu pod nazivom "Profitabilnost bankarskog sektora Srbije, regiona i EU", analitičari NBS opisali su kontekst u kome je tokom 2023. godine većina evropskih banaka u svoje poslovne knjige upisala visoke, pa i rekordne profite, a ključan je bio efekat rasta kamatnih stopa, uz očuvanje kvaliteta aktive u postpandemijskom periodu i manji uticaj inflacije na operativne troškove poslovanja.
Povećanje kamatnih stopa centralnih banaka, kako su istakli autori analize NBS, odrazilo se na podizanje aktivnih i u manjoj meri pasivnih kamatnih stopa banaka.
"Visoka likvidnost na bankarskom tržištu u većini evropskih zemalja uslovila je situaciju u kojoj bankama nisu bili neophodni dodatni izvori finansiranja, zbog čega banke nisu morale u znatnoj meri da povećaju kamatne stope na depozite kako bi privukle nova sredstva. Posledično, ovaj trend je doveo do rasta kamatnih marži, čime je povećan osnovni prihod finansijskog sektora, odnosno neto prihod od kamata. U zemljama u kojima preovlađuju krediti sa varijabilnom kamatnom stopom rast kamatnih stopa omogućio je bankama da ostvare veće prihode i po osnovu postojećih, a ne samo po osnovu novoodobrenih kredita", objasnili su u osvrtu, prenosi Biznis.rs.
Prema podacima koje su objavili, od 2021. godine prinos na aktivu domaćih banaka kretao se oko proseka regiona, a iznad proseka zemalja EU, dok je u poslednje dve godine vrednost ovog pokazatelja bila blago iznad proseka regiona, dok se prinos na kapital od 2017. godine kretao ispod prosečne vrednosti ovog pokazatelja u zemljama regiona, ali je bio iznad proseka zemalja EU.
U Osvrtu se takođe ukazuje da su pokazatelji profitabilnosti potvrdili uspešno poslovanje bankarskog sektora u Srbiji, regionu i EU, uz napomenu da su se prinos na aktivu i prinos na kapital u većoj meri povećali u zemljama regiona nego u Srbiji, dok je u našoj zemlji pokazatelj kamatne marže u odnosu na bruto dobitak na kraju 2023. godine imao nešto veće vrednosti nego u regionu.
"U uslovima povišene inflacije i troškova života, kao i usporavanja privrednog rasta, veoma visoka profitabilnost navela je regulatore nekih zemalja da od banaka zahtevaju zadržavanje dela dobiti dodatnim zahtevima za kapitalom. Povećanje tih zahteva bilo je olakšano zahvaljujući visokoj profitabilnosti banaka i adekvatnim kapitalnim rezervama", podsetili su autori te analize.
Njihova prognoza, međutim, nije tako optimistična kao rezultati iz 2023. godine.
"S obzirom na to da se globalna inflacija smanjuje, može se očekivati da će vodeće centralne banke ublažavati svoje monetarne politike, što bi moglo rezultirati smanjenjem profitabilnosti banaka u narednom periodu u odnosu na visoku profitabilnost zabeleženu tokom 2023. godine", ukazali su autori Osvrta u okviru Godišnjeg izveštaja NBS o finansijskoj stabilnosti.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Stručnjaci: Rudne rente u Srbiji preniske, Vučićeva tvrdnja da su Rusi krivi za to je podvala
10.09.2024.•
1
Stručnjaci u Srbiji ocenili su da su rudne rente izuzetno niske, mada ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović tvrdi da su među višim u svetu.
EU naredila Guglu da plati 2,4 milijarde evra kazne
10.09.2024.•
0
Evropski sud pravde naredio je kompaniji Gugl da plati kaznu od 2,4 milijarde evra zbog nelojalne konkurencije.
Republički zavod za statistiku će ponovo sprovesti istraživanje o trgovačkim maržama
10.09.2024.•
1
Vlada Srbije zatražila je od Republičkog zavoda za statistiku da sprovede istraživanje o strukturi cena osnovnih životnih namirnica u maloprodajnim lancima za prvih šest meseci ove godine.
Još jedan kineski igrač u Srbiji: Evo šta to znači za naše tržište
10.09.2024.•
16
Posle AliEkspresa i Temua, najavljen je i dolazak trećeg velikog kineskog igrača u Srbiju.
Milšped će za 2,9 miliona dinara pružiti konsultantske usluge za Ekspo 2027.
10.09.2024.•
1
Logistička kompanija Milšped dobiće 2,9 miliona dinara bez PDV-a (odnosno 3,5 miliona dinara sa PDV-om) za pružanje tehničko-konsultantskih usluga za specijalizovanu izložbu Ekspo 2027.
Ako ne možete da otplatite stambeni kredit: Novi zakon nudi spas od izvršitelja
10.09.2024.•
3
Narodna banka Srbije uputila je na javnu raspravu nacrt novog Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga koji se u javnosti doživljava kao zakon za ograničenje kamatnih stopa.
Stelantis pod istragom: Sumnja da se vozila mogu zapaliti i kad su isključena
10.09.2024.•
2
Nacionalna administracija za bezbednost saobraćaja na autoputevima SAD (NHTSA) saopštila je da je otvorila istragu oko 781.459 vozila marke Stelantis.
Breton: Evropa mora da sačuva konkurentnost automobilske industrije
09.09.2024.•
8
Evropska komisija je zabrinuta zbog ekonomskih problema evropske automobilske industrije čije stanje nije nimalo ružičasto, izjavio je komesar EU za unutrašnje tržište Tijeri Breton.
Mami Tabaković povećana plata, sada prima 752.000 dinara mesečno
09.09.2024.•
60
Višegodišnja guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković nedavno je započela treći mandat na toj funkciji, a sa njim je došlo i uvećanje plate za čak 100.000 dinara.
Uprkos ceni nižoj za sedam miliona evra: Niko nije hteo Jugoslovensko rečno brodarstvo
09.09.2024.•
6
Ministarstvo privrede objavilo je da je proglasilo neuspešnom javnu ponudu za kupovinu kapitala Jugoslovenskog rečnog brodarstva zato što nije bilo zainteresovanih kupaca.
Građani bez vodovoda, a vlast gradi delfinarijum
09.09.2024.•
22
Do sada nezabeleženo toplo leto polako prolazi, a ostaje nam da dublje sagledamo nevolje s kojima smo se suočavali u proteklih gotovo stotinu dana.
AliExpress dolazi u Srbiju: Šta bi moglo da spreči uspeh ove kompanije u našoj zemlji?
09.09.2024.•
9
Kineska kompanija za internetsku maloprodaju AliExpress u vlasništvu konglomerata Alibaba otvoriće magacin u Srbiji.
Ilon Mask na putu da postane prvi bilioner
09.09.2024.•
9
Ilon Mask je trenutno najbogatija osoba na svetu, s neto bogatstvom od 251 milijardu dolara, prema Blumbergovom indeksu milijardera, a na putu je da postane prvi bilioner.
Na tržištu nekretnina anarhija: Ko kontroliše izdavanje stanova u Srbiji?
08.09.2024.•
60
Cene kirija u Srbiji su dvostruko veće nego pre dve godine, a ponuda stanova je, zbog platformi koje nude kratkoročni zajam, kao što je AirBnB, sve manja.
Zapadu baš i nije svejedno što Turska želi u BRIKS, a čeka i na odluku Vučića o Putinovom pozivu
08.09.2024.•
14
U Evropskoj uniji i NATO čeka se da se vidi kakav će ishod imati poziv ruskog predsednika Vladimira Putina srpskom kolegi Aleksandru Vučiću da dođe na samit BRIKS.
Dogovoreno: Srbija će u Kinu izvoziti rakiju, tartufe i supu
08.09.2024.•
13
Ministarka privrede Adrijana Mesarović ocenila je u Sjamenu da je Kineski međunarodni sajam investicija i trgovine (CIFIT) velika šansa za Srbiju.
U Grčkoj porast prijavljenih prekovremenih sati rada, naročito u samoposlugama
06.09.2024.•
1
U Grčkoj je zabeležen porast prijavljenih prekovremenih sati rada od kako se koristi digitalna radna kartica, izjavio je zamenik grčkog prermijera i portparol vlade Pavlos Marinakis.
Nove cene goriva: Benzin pojeftinio tri dinara, dizel ostao isti
06.09.2024.•
5
Objavljene su nove cene goriva.
Moguća nestašica ulja na globalnom tržištu: Ima li Srbija razloga za brigu?
05.09.2024.•
19
Žetva suncokreta je na samom kraju, a prve prognoze kažu da ćemo zbog suše imati 10 do 15 odsto manji rod od desetogodišnjeg proseka.
Ekonomista o akciji "Najbolja cena": Ne rešava problem niskih plata, a cene su nam kao u EU
05.09.2024.•
19
Akcija pojeftinjenja "Najbolja cena" dobra je kao socijalna mera, ali je kratkoročna i ne rešava problem cena koje su slične cenama u EU, jer su plate dva i po puta niže.
Vučić o Putinovom pozivu na samit BRIKS-a: Hvala, ali tada imamo važne goste iz inostranstva
05.09.2024.•
47
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je dobio poziv Vladimira Putina da se pridruži samitu BRIKS-a od 22. do 24. oktobra u Kazanju, ali kaže da će tada imati važne goste iz inostranstva.
Komentari 6
Pančevo
Seka
nek’ se najedu
Izmucenom narodu uzimali na sve strane, a gde odneli?
Srane banke i privatno vlasnišvo.
Ko im je dozvolio,pa zna se,takva je politika!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar