Cene nekretnina ove godine skočile do 20 odsto "zbog opšteg poskupljenja", najviše u Vojvodini

Cene nekretnina u Srbiji skočile su ove godine od pet do 20 odsto, zavisno od mikrolokacije, a zbog opšteg poskupljenja, a Beograd je "šampion" po ceni kvadrata.
Cene nekretnina ove godine skočile do 20 odsto "zbog opšteg poskupljenja", najviše u Vojvodini
Foto: Pixabay
Tako je ocenio potpredsednik stručnog saveta Klastera nekretnina Srbije Milić Đoković.
 
On je za Betu rekao da očekuje intezivniju kupoprodaju od septembra.
 
"U Srbiji su cene stanova skočile u odnosu na prošlogodišnji prosek, koji je inače bio visok u poređenju sa godinom ranije. Najviše su skočile cene u Vojvodini, a 'šampion' je Beograd po količini para uloženih u kupovinu i ceni kvadrata, jer se tu prodaju i najskuplji kvadrati u Srbiji", rekao je Đoković.
Ocenio je da su cene nekretnina skočile zbog poskupljenja svega - evroinflacije, nabavke materijala, rasta plata, i da se neće smiriti, već će ići naviše, osim ako se ne "smiri" inflacija.
 
"Mi ne možemo da se pravimo ludi, evroinflacija postoji kod nas i svuda, 1.000 evra sada i prošle godine ne vrede isto. Dnevnica majstora je prošle godine bila oko 60 - 70 evra, a ove godine je 80 - 90 evra", kazao je Đoković.
 
Istakao je da od ovog meseca očekuje intenzivniju kupoprodaju u Beogradu, zbog toga što dolaze studenti, a stanovi se kupuju kako bi im se izdavali.
Prema njegovim rečima, najviše su skočile cene stanova u Mirijevu i Jakovu u odnosu na prosečnu cenu. On je rekao da je potrebno gledati mikrolokaciju ne samo po opštinama, već i po naseljima.
 
"U Starom gradu prosečna cena stanova je između 4.000 i 5.000 evra i tu skoči cena za dva ili tri odsto, što je 100 ili 200 evra više po kvadratu, a u Mirijevu je kvadrat bio oko 1.800 evra, a sad je 2.500 evra i to je skok od 30 odsto", objasnio je on.
 
Đoković je naveo da u Beogradu ne može da se kupi stan ispod cene od 2.000 evra po kvadratu, pa do 10.000 evra.
 
Istakao je da ne postoji značajna razlika u ceni između novogradnje i starogradnje, 10 i 20 odsto. Kada je reč o starogradnji, cena, kako je naveo, zavisi od toga koliko je zgrada stara, da li je stan očuvan i koliko je ulagano, ali je naglasio da postoji i novogradnja koja je "krš".
 
"Prosečna cena u novogradnji je oko 3.000 evra po kvadratu u Beogradu, dok je prosečna starogradnja 2.300 - 2.400 evra i to je tih 10 do 20 odsto", rekao je Đoković.
 
On smatra da će se gradnja za specijalizovanu izložbu "Ekspo 2027", koja se održava u Beogradu od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine, odraziti na cenu nekretnina, a da trenutno nema uticaj.
 
Vlasnica agencije za nekretnine Katarina Lazarević ocenila je da cene u Beogradu ne miruju, da su previsoke, a posebno novogradnje, dok kod starogradnje još može da se "pregovara", ali da i ona počinje da se diže, jer prati novogradnju.
 
Prema njenim rečima, prodaja je "usporila", jer su visoke cene i ove godine je mnogo manji promet nego prošle godine.
 
"Sada kupoprodaja stagnira, zato što su cene vrlo visoke i ne mogu više da rastu jer za njih nema kupaca. Teško da će se normalizovati, sve dok investitori upumpavaju pare u novogradnju i formiraju cene kako oni smatraju da treba. Država ništa ne radi za mlade ljude, ne pravi nove jeftinije stanove, studentske domove, to ne postoji, kao ni za stare ljude", rekla je Lazarević.
 
Na pitanje zašto tako brzo rastu cene stanova u Beogradu, Lazarević je navela da je veliki priliv ljudi u glavni grad, kao i da se grad širi, a to, prema njenim rečima, nije dobro, jer "Beograd nije Srbija", kao i da svi koji dođu iz unutrašnjosti nalaze načine da kupe stan, a ne da zakupe, jer im se to više isplati.
Lazarević je istakla da su u starogradnji najskuplji mali stanovi (oko 35 kvadrata), jer ih ima malo u ponudi, a nalaze se u samom centru Beograda, pa kvadrat košta od 3.500 do 5.000 evra.
 
"Cene kvadrata u novogradnji za stanove od 100 i više kvadrata su od oko 5.000 do 7.000 evra, uglavnom sa obračunatim porezom na dodatu vrednost", rekla je ona.
 
Na pitanje da li specijalizovana izložba "Ekspo 2027" utiče na rast cena nekretnina, Lazarević je kazala da "ta priča nema veze sa tržištem nekretnina".
 
"To što se približava Ekspo, to nema nikakve veze sa tržištem nekretnina, već su za investitore koji zidaju, poskupeli nadoknade, komunalije, građevinski materijal, porasle zarade radnika...", kazala je ona.
  • predrag

    04.09.2024 08:38
    Stanujem preko-puta ikarusove kuce/zgrade (najstarije kuce u Zemunu, k'o bajage ranije zasticenom).
    Ali rdja ne spava, videli su da je dobra lokacija pa je srusili i napravili stambenu zgradu. Odavno su svi stanovi navodno, prodati, ali ne vide se sveta da tu neko stanuje, osim sto povremeno dodje momak pa sve obidje i popali svetla da ne bude cudno okolini.

    Znaci pokrali drustvene pare pa nece da ih drze u banci nego kupuju stanove. Tako cuvaju pare
  • predrag

    04.09.2024 08:25
    Nekretnine poskupele samo da bi lopovi mogli vise da zarade.

    Od obecane legalizacije zgrada koje samo formalno nemaju dozvolu, nista jer bi time narodu bilo na trzistu jos 100.ooo stanova - pa bi to ugrozilo astronomske cene novih stanova.

    Ali naravno, Sapic i Mihajlovicka su izuzeti i svoje su legalizovali.
    Znaci 'kanalizacija'
  • Italija

    02.09.2024 22:37
    @Samo posmatram
    To da su u Italiji u toku prošle godine pale cene nekretnina za 15% do 20% nije ništa neobično.
    Prethodni pad je bio i 2012.
    Ko je kupio nekretninu npr. 2007. i prodavao 2012. (Seka) izgubio je 30% uloženih sredstava.
    Ovde (Srbija) se dešavaju “neobjašnjive” stvari u vezi nekretnina, potpuno nelogične u odnosu na zapadne ekonomije.
    Verovatno bi tokovi novca mogli dosta toga objasniti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Boing otpušta deset odsto svojih radnika

Boing planira da u narednim mesecima otpusti desetak odsto svojih radnika jer i dalje gubi novac, a i pokušava da se izbori sa štrajkom koji kompaniju onemogućava u proizvodnji najprodavanijih aviona