Bojkot velikih trgovinskih lanaca u petak: Šta je potrebno da bi on uspeo?
Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva pozvalo je građane Srbije na bojkot velikih trgovinskih lanaca u petak, 31. januara.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kao razlog za ovaj poziv ukazali su na to da su u Srbiji najviše cene hrane u Evropi.
Efektiva je podsetila da su potrošači u Hrvatskoj prošle nedelje bojkotovali trgovinske lance i tako smanjili njihov prihod za čak 47 odsto. Na bojkot je reagovao premijer Andrej Plenković koji je najavio da će poruka građana biti uzeta u obzir.
Kada je reč o Srbiji i pozivu na bojkot trgovinskih lanaca, ekonomista Saša Đogović za Biznis.rs kaže da je u Srbiji najviša stopa inflacije u regionu Zapadnog Balkana - 4,3 odsto u 2024. godini, pa to svakako znači da "postoji opravdanje za aktivan otpor doziđavanju cena van tržišne opravdanosti".
"Taj otpor posebno dobija na težini jer je Agencija za zaštitu konkurencije utvrdila postojanje kartelizacije na tržištu maloprodaje", smatra Đogović.
Sagovornik biznis portala ocenjuje da jednodnevni bojkot, na koji su pozvani građani u petak, 31. januara, ima smisla kao signal upozorenja, posebno ako bi se ponavljao u redovnom periodičnom terminu, na nedelju ili dve.
"Međutim, da bi on uspeo neophodno je da se udruže sve organizacije potrošača i da ima dobru medijsku pokrivenost. U suprotnom neće imati pun efekat kao u Hrvatskoj, posebno jer su tamošnji bojkot podržali i predstavnici vlasti", naglašava Đogović.
Analitičar i urednik portala Retail Serbia Žarko Grozdanić saglasan je da poziv na bojkot trgovinskih lanaca jeste opravdan, ali ga on kao kupac neće podržati "zato što su iz bojkota potpuno neopravdano izuzeti mnogi trgovci koji imaju značajno učešće na tržištu, pogotovo u Beogradu".
"Na društvenim mrežama organizatori pominju samo nekoliko većih igrača, a ja pitam - šta je sa ostalima i da li smatraju da oni posluju sa nižim maržama od najavljenih? Inače, dan nakon bojkota međunarodni drogerijski lanac je u Hrvatskoj spustio cenu jednog proizvoda za čak 50 odsto. Onda se postavlja pitanje zbog čega bojkotom nisu obuhvaćeni i drogerijski lanci", ističe Grozdanić.
On dodaje i da cene nisu jedini problem u Srbiji.
"Imamo trgovce koji i danas prepravljaju rokove na proizvodima, imamo deklaracije na proizvodima koje nisu usklađene sa zakonima ili ih uopšte nema, i za mene su to veći problemi koji hitno moraju da se rešavaju", naglašava on.
Na pitanje da li će jednodnevni bojkot imati efekte kao što je to bio slučaj u Hrvatskoj, Grozdanić smatra da neće imati neki veći uticaj, kako u Srbiji tako i u regionu.
"U Hrvatskoj se najavljuje novi bojkot i, ukoliko se to bude ponavljalo, može da stvori određene probleme velikim lancima jer će se jedan broj kupaca okrenuti malim lokalnim radnjama ili manjim regionalnim trgovcima koji nisu deo velikih sistema", smatra Grozdanić i dodaje da je siguran da u Srbiji neće biti velikog odziva na bojkot.
Kao razlog za to on vidi činjenicu da u Srbiji potrošači nikada nisu bili ujedinjeni.
"Smatram i da je poziv na bojkot morao da dođe ranije. Videćemo kako će to biti i u Crnoj Gori, gde je i premijer podržao akciju. Pojedina udruženja pozvala su na bojkot i u Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, pa će svakako biti zanimljivo ispratiti naredne korake velikih lanaca", zaključuje Grozdanić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Evropska centralna banka proširuje pristup svom fondu za likvidnost u evrima
15.02.2026.•
0
Evropska centralna banka (ECB) saopštila je da namerava da proširi pristup svom fondu za likvidnost u evrima, kako bi bio globalno dostupan u cilju jačanja jedinstvene evropske valute na međunarodnom planu.
Pošto prodaja e-automobila nije išla po planu: Stelantis ipak uvodi nova dizel vozila u Evropu
15.02.2026.•
10
Kompanija Stelantis ponovo uvodi dizel verzije najmanje sedam modela automobila i putničkih kombija širom Evrope, što predstavlja zaokret od ranije snažne orijentacije ka električnim vozilima (EV).
Srbija se zadužila za još 200 miliona evra: Svaki građanin "duguje" oko 6.000 evra
15.02.2026.•
26
Srbija se u četvrtak zadužila za još 200 miliona evra, za koliko je prodala petnaestogodišnje državne obveznice po stopi prinosa od pet odsto.
Na kraju prošle godine zabeležen porast broja građevinskih dozvola
14.02.2026.•
0
U Srbiji je u decembru prošle godine izdato 2.948 građevinskih dozvola, što je 10,8 odsto više u odnosu na isti mesec prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Odbor za poljoprivredu usvojio da 10 do 15 odsto mleka koje se otkupljuje bude prerađeno u mleko u prahu
13.02.2026.•
4
Parlamentarni Odbor za poljoprivredu usvojio je danas predloge da 10 do 15 odsto količine mleka koje se otkupljuje bude prerađeno u mleko u prahu i da država dotira 1,5 evra na bazi skladištenja.
NIS podneo zahtev za novu licencu Ministarstva finansija SAD
13.02.2026.•
0
Naftna industrija Srbije uputila je 12. februara Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se omogućava nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti kompanije i posle 20. februara.
Šta se najviše prodaje u Srbiji: Polovnjaci, "škoda", "tojota", "reno"...
13.02.2026.•
8
U Srbiji je u 2025. godini zabeležen rast prodaje novih vozila za 13,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Glavna pravnica Goldman Saksa podnosi ostavku - dobijala poklone od Džefrija Epstina
13.02.2026.•
2
Glavna pravna službenica u bankarskoj instituciji Goldman Saks Keti Rumler podnela je ostavku, nakon što je otkriveno da je od seksualnog prestupnika Džefrija Epstina dobijala poklone.
Ministarstvo poljoprivrede traži konsultacije sa EU o stanju na tržištu mleka
12.02.2026.•
10
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je danas da je zatražilo hitne konsultacije sa Evropskom komisijom (EK), povodom aktuelnih kretanja na tržištu mleka i mlečnih proizvoda.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
12.02.2026.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne, 4,5 odsto i kreditne olakšice, sedam odsto.
Burger king stiže u Srbiju: Ministarka privrede imala sastanak sa predstavnicima kompanije
12.02.2026.•
40
Ministarka privrede Adrijana Mesarović sastala se sa predstavnicima kompanije "Burger King" sa kojima je razgovarala o njihovim planovima o ulaganju u Srbiju i otvaranju većeg broja restorana.
Država otkočila cene dobavljača: Da li će proizvodi u marketima poskupeti?
11.02.2026.•
34
Poslednjom u nizu izmena Uredbe o ograničenju marži, odmrznute su cene dobavljača, što znači da one mogu da budu slobodno formirane.
Profesor Đukić: Zaduživanje Srbije prodajom obveznica jeftinije, ali nije utešno
11.02.2026.•
2
Zaduživanje države Srbije prodajom obveznica u ovom trenutku je povoljnije nego da se uzimaju krediti od banaka, ocenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.
Hajneken ukida radna mesta: Manja potražnja za pivom
11.02.2026.•
4
Holandski proizvođač piva Hajneken je najavio da će ukinuti do 6.000 radnih mesta širom sveta od ukupno 85.000.
Gaspromnjeft otkrio nalazište rezervi nafte od 55 miliona tona
11.02.2026.•
4
Naftna kompanija Gaspromnjeft objavila je da je otkrila nalazište sa rezervama od 55 miliona tona nafte u ruskoj arktičkoj zoni Jamalo-neneckog autonomnog okruga.
Strane kompanije smanjuju investicije u Srbiji: Zbog čega je to tako?
11.02.2026.•
9
Sudeći po trendu u prva tri tromesečja, strane direktne investicije su se u Srbiji prošle godine gotovo prepolovile jer je za prvih devet meseci bruto priliv iznosio oko 2,5 milijardi evra.
Ministarstvo poljoprivrede: Pratićemo stanje na tržištu mleka i prilagođavati mere
11.02.2026.•
4
Država ostaje opredeljena za dijalog sa proizvođačima mleka i nastaviće da prati stanje na tržištu i prilagođava mere realnim uslovima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
NBS: Bruto devizne rezerve u januaru skoro 29,4 milijarde evra
11.02.2026.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da su bruto devizne rezerve Srbije na kraju januara 2026. iznosile 29,39 milijardi evra i u odnosu na kraj decembra 2025. povećane su za 388,4 miliona evra.
Nauči kako da primeniš AI u digitalnom marketingu za dva dana
11.02.2026.•
0
Dok jedni samo pričaju o primeni veštačke inteligencije u digitalnom marketingu na domaćem tržištu, drugi je već uveliko primenjuju i ostvaruju zavidne rezultate.
"Logika pijanih milionera": Leteći taksiji će uvećati ionako velik javni dug, a isplativost upitna
11.02.2026.•
21
Srbija će za investiciju "leteći taksiji", vrednu oko 125 miliona evra, morati dodatno da se zaduži, jer će najmanje još toliko koštati i izgradnja prateće infrastrukture.
Komentari 66
LILY
Колумбо
predrag
Ja sada od inovacija videh samo one za pljacku i prevaru/manipulaciju naroda ?!?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar