
Od Mobtela, preko NIS-a i rudnika bakra u Boru, do SBB-a: Najvrednije kompanije prodate u Srbiji
Junajted grupa postigla je dogovor o prodaji SBB-a firmi e& PPF, dok će kompanija Eon TV i prava prenosa sportskih događaja na zapadnom Balkanu u vlasništvu Sport kluba biti prodati Telekomu Srbija.
Ova transakcija vredna je ukupno skoro 1,5 milijardi evra, što je svrstava među najvrednije transakcije ikad sprovedene u našoj zemlji, piše Nova ekonomija.
Sličnu vrednost do sada je imala samo kupovina "Mobija 63" od strane Telenora i kasnija prodaja Telenora PPF grupi, kao i prethodne prodaje same Junajted grupe investicionim fondovima.
SBB je novom vlasniku prodat za 825 miliona, a Telekom je za prava na prenos sportskih događaja i Eon TV platio 652 miliona evra. Ukupno, ova transakcija vredi 1,447 milijardi evra. To je svrstava na spisak najvećih transakcija u Srbiji, što je rekao i generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić.
"Radi se o transakciji od 1,5 milijardi evra i to jedna od najvećih transakcija u istoriji Srbije", rekao je Lučić.
Vlasnik Junajted grupe, inače, jeste investiciona kompanija BC Partners. Ona je 2019. godine kupila Junajted grupu, preciznije 55 odsto vlasništva, od KKR fоnda. Vrednost ovog posla bila je čak 2,6 milijarde evra.
Telenor kupio "Mobi", pa završio u rukama češke firme
Češka PPF grupa takođe je 2018. godine kupila Telenor, odnosno ogranke ove norveške kompanije u Srbiji, Crnoj Gori, Mađarskoj i Bugarskoj, podseća Nova ekonomija. Ova transakcija iznosila je 2,8 milijardi evra. Nakon akvizicije, poslovanje Telenora nastavilo se pod novim brendom - Yettel.
Više od decenije pre te transakcije, 2006. godine, Telenor je kupio Mobilnu mrežu 063, za 1,513 milijardi evra. Početna cena na licitaciji koja je tada održana bila je 1,37 milijardi evra. Na licitaciji su učestvovali još i austrijski Mobilkom i egipatski Oraskom. Telenorova kupovina "Mobija 063" (bivšeg Mobtela) bila je najveća privatizaciona transakcija u centralnoj i istočnoj Evropi u 2006. godini, objavila je tada revizorska kompanija Prajsvoterhaus Kupers.
Telekom Srbija kupio Telekom Srpske
Telekom Srbija postao je većinski vlasnik Telekoma Srpske 2007. godine. Konkretno, 65 odsto kapitala Telekom Srbija platio je 646 miliona evra. Ugovor je potpisan u prisustvu premijera Srbije Vojislava Koštunice, te predsednika i premijera Republike Srpske Milana Jelića i Milorada Dodika. Za razliku od ostalih u ovom tekstu pomenutih transakcija, ovo je jedan od retkih, mada ne i jedini primer da je neka srpska kompanija kupila neku veliku inostranu firmu.
Kako je tada rekao Dodik, drugi ponuđač, Telekom Austrija, ponudio je 467 miliona evra.
Delta banka Intezi, Vojvođanska Grcima
Period koji je prethodio globalnoj finansijskoj krizi pogodovao je i finansijskom sektoru, pa je tako Delta banka Miroslava Miškovića našla kupca u italijanskoj Inteza grupi za čak 277,5 miliona evra. Ta transakcija je, prema rečima tadašnjeg ministra finansija Mlađana Dinkića, u tom trenutku bila "najveća transakcija u srpskoj tranziciji". Bilo je to početkom 2005. godine i novac od te prodaje poslužio je Delti za razvijanje biznisa sa supermarketima koji će joj kasnije doneti mnogo više novca.
Samo godinu dana kasnije ova transakcija već je nadmašena kada je Vojvođanska banka prodata Nacionalnoj banci Grčke za 385 miliona evra. Grčke banke su dugo vremena bile dominantna sila na srpskom bankarskom tržištu, na kom su poslovale NBG, Eurobank, Pireus i Alfa banka, ali je kriza grčkog duga na kraju rezultirala njihovim povlačenjem iz Srbije.
NIS prodat Rusima
U decembru 2008. ruski Gaspromnjeft postao je većinski vlasnik Naftne industrije Srbije (NIS). Rusi su tada za 51 odsto akcija platili 400 miliona evra.
Tadašnji predsednici dve države, Boris Tadić i Dmitrij Medvedev potpisali su tada i zajedničku izjavu, koja je bila politička garancija da će Srbija dobiti gasovod Južni tok i da će biti završeno podzemno skladište gasa Banatski Dvor. Taj gasovod nikada nije izgrađen, a umesto njega je preko teritorije Srbije prošao Turski tok.
Vlasnička struktura u međuvremenu se promenila. Gaspromnejft sada ima 50 odsto vlasništva, a Gasprom 6,15. Srbija ima 29,87 odsto vlasništva, dok preostalih 6,15 procenata pripada ostalim malim akcionarima.
Ziđin kupio rudnik bakra
Rudarsko-topioničarski basen Bor, jedini rudnik bakra u Srbiji, privatizovan je kroz model strateškog partnerstva. Novi vlasnik RTB Bor postala je kineska kompanija Ziđin. Naime, krajem avgusta 2018. godine Ziđin je ponudio 350 miliona dolara za obaveznu dokapitalizaciju preduzeća, čime je postao vlasnik 63 odsto udela. Kineska firma ponudila je da investira ukupno 1,26 milijardi dolara, kao i da vrati 200 miliona dolara dugova RTB-a.
Inače, privatizacija RTB-a desila se tek nakon više neuspelih pokušaja da se rudnik "spasi". Jedan od njih bio je prodaja rumunskoj kompaniji Cuprom za 400 miliona dolara. Međutim, samo nekoliko meseci kasnije, Cuprom je zatražio raskid ugovora zbog "promenjenih okolnosti u odnosu na trenutak potpisivanja ugovora".
Železara Smederevo prodata Kinezima
Železara Smederevo prodata je 2016. godine, kada je bila pred stečajem, kineskoj kompaniji Hestil za 46 miliona dolara.
Pre toga, Železara je od 2012. godine bila u vlasništvu države, koja ju je tada za jedan dolar otkupila od američkog Ju es stila, koji se iz Srbije povukao zbog gubitaka prouzrokovnih krizom na svetskom tržištu čelika. Američka firma kupila je, inače, Železaru još 2003. za 23 miliona dolara.
Koje su još najveće transakcije možete pročitati u tekstu Nove ekonomije OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Najbogatija žena u Indoneziji za samo tri dana ostala bez 3,6 milijardi dolara: Šta se desilo?
19.03.2025.•
0
Najbogatija žena u Indoneziji Marina Budiman koja je na čelu najvećeg loklanog operatera centara podataka "DCI Indonezija" izgubila je 3,6 milijardi dolara za samo tri dana.
Ruski maloprodajni lanac Fiks prajs stiže u Srbiju
19.03.2025.•
7
Ruski maloprodajni lanac Fiks prajs (Fix Price) priprema se za ulazak na srpsko tržište i planira da otvori nekoliko prodavnica u Srbiji do kraja 2025.
Srbija tražila dodatno odlaganje sankcija NIS-u
19.03.2025.•
0
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da postoji mogućnost dodatnog odlaganja rokova za uvođenje američkih sankcija NIS-u.
"Audi" će otpustiti 7.500 radnika
19.03.2025.•
4
Proizvođač luksuznih automobila "Audi", koji je u vlasništvu grupacije "Folksvagen", do 2029. godine će ukinuti 7.500 radnih mesta u Nemačkoj.
Simens će otpustiti više od 6.000 radnika zbog pada potražnje
19.03.2025.•
1
Nemačka industrijska kompanija Simens saopštila je da namerava da otpusti više od 6.000 zaposlenih širom sveta, uglavnom u svom vodećem odeljenju za digitalizaciju fabrike.
Šest najvećih banaka u Srbiji prošle godine imalo profit od 1,1 milijarde evra - najviše od kamata
18.03.2025.•
3
Šest najvećih banaka Srbiji ostvarilo je 2024. godine neto dobit od 1,1 milijarde evra, što je 30 odsto više nego u 2023. godini.
Dok državu potresaju protesti, ona se zadužila za više od milijardu evra - a planira još
18.03.2025.•
13
Srbija je u momentu velikih protesta i blokada u zemlji odlučila da više od tri puta proširi emisije državnih hartija od vrednosti i zaduži se na tržištu preko dinarskih desetoipogodišnjih obveznica.
Hrvatski ministar: JANAF bi mogao da otkupi ruski udeo u NIS-u
17.03.2025.•
11
Ministar privrede Hrvatske Ante Šušnjar ocenio je da bi Jadranski naftovod (Janaf) mogao da kupi ruski udeo u Naftnoj kompaniji Srbije kojoj, zbog ruskog suvlasništva, prete američke sankcije.
Tramp nema nameru da ublaži carine na čelik i alimunijum
17.03.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da nema nameru da ublaži carinske mere od 25 odsto koje su nametnute američkim trgovinskim partnerima na čelik i aluminijum.
Folksvagen prodao više kobasica nego automobila
16.03.2025.•
2
Karivurst je kultna ulična hrana u Nemačkoj - kobasica sa posebnim kečapom i mnogo karija. Jednako je legendaran karivurst u radničkim kantinama automobilskog giganta Folksvagena.
NBS objavila maksimalne kamatne stope na kredite: Važe do 31. maja
15.03.2025.•
0
Narodna banka Srbije objavila je maksimalne kamatne stope na kredite koje će važiti do 31. maja.
Izdato manje građevinskih dozvola u odnosu na prošlu godinu, najviše se gradi u Beogradu
14.03.2025.•
1
U Srbiji je u januaru ove godine izdato 1.526 građevinskih dozvola, što je 5,5 odsto manje u odnosu na januar 2024. godine.
Gorivo pojeftinilo: Pogledajte kolike su sada cene dizela i benzina
14.03.2025.•
4
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova do sledećeg petka, 21. marta.
NBS: Referentna kamatna stopa i dalje 5,75 odsto
13.03.2025.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, saopštila je NBS.
Pavle Petrović (SANU) o protestima: Gubici koji se možda dese zanemarljivi su prema mogućim dobicima
13.03.2025.•
2
Član SANU Pavle Petrović ocenio je da su bilo kakvi gubici za koje kaže da se do sada nisu desili ali da mogu da se dese ukoliko protesti potraju - zanemarljivi prema dobicima, kao njihov rezultat.
"Sloga": Sutra neće biti štrajka na Aerodromu "Nikola Tesla", prihvaćeni zahtevi sindikata
13.03.2025.•
4
Sindikat "Sloga" Aerodroma "Nikola Tesla" saopštio je da njegovi članovi sutra neće štrajkovati, kako je bilo najavljeno, pošto je njihov poslodavac prihvatio zahteve tog sindikata o povećanju zarada.
NBS prodala 745 miliona evra za dva meseca: Šta je uzrok veće tražnje za devizama?
13.03.2025.•
4
Za prva dva meseca ove godine Narodna banka Srbije prodala je 745 miliona evra intervenišući na međubankarskom deviznom tržištu "kako bi očuvala relativnu stabilnost kursa dinara prema evru".
Devizne rezerve NBS manje nego u januaru
13.03.2025.•
6
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju februara bile su na nivou od 28,79 milijardi evra, što je 225,3 miliona evra manje nego na kraju januara, objavila je NBS.
Međugodišnja inflacija u februaru 4,5 odsto
12.03.2025.•
1
Međugodišnja inflacija u Srbiji u februaru ove godine bila je 4,5 odsto, a mesečna 0,5 odsto.
Povećanje carina SAD na čelik i aluminijum stupilo na snagu, EU uvodi carine na američku robu
12.03.2025.•
3
Evropska komisija saopštila je da će od 1. aprila primeniti proporcionalne carine na niz američkih proizvoda, kao odgovor na američko povećanje carina od 25 odsto na čelik i aluminijum.
Mali: Prijavljivanje za kredite za stanove za mlade od 14. marta
11.03.2025.•
15
Mladi u Srbiji, starosti od 20 do 35 godina, će od 14. marta moći da se u poslovnim bankama prijavljuju za subvencionisane kredite ta stanove, najavio je ministar finansija Siniša Mali.
Komentari 14
Korupcija ubija!
Ako na to dodamo 600 miliona evra za prava prenosa Premijer lige vidimo da je Telekom iskeširao 1,3 milijarde evra.
A svi znamo i za šta i sa kojim ciljem i ko upravlja tim trgovinama.
DO POTPUNOG ISPUNJENJA STUDENTSKIH ZAHTEVA!
Neko
Нећете објавити
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar