NBS prodala 745 miliona evra za dva meseca: Šta je uzrok veće tražnje za devizama?

Za prva dva meseca ove godine Narodna banka Srbije prodala je 745 miliona evra intervenišući na međubankarskom deviznom tržištu "kako bi očuvala relativnu stabilnost kursa dinara prema evru".
NBS prodala 745 miliona evra za dva meseca: Šta je uzrok veće tražnje za devizama?
Foto: 021.rs
U januaru ove godine NBS je prodala 420 miliona evra, a u februaru 325 miliona evra. Kao posledica, devizne rezerve zemlje za ova dva meseca su smanjene za 501,4 miliona evra.
 
U objašnjenju Narodne banke Srbije navodi se da je od 2017. godine dominantno to da ponuda deviza na domaćem deviznom tržištu višestruko premašuje tražnju za njima, pa je u sedam od prethodnih osam godina Narodna banka bila kupac deviza, a ukupno je kupila 11,9 milijardi evra u iznosu.
"Osnovni uzrok pojačane tražnje za devizama na domaćem deviznom tržištu, kako u januaru, tako i u februaru, bila je sezonski pojačana tražnja za devizama rezidenata, pre svega kompanija iz energetskog sektora, radi nabavke energenata u zimskom periodu. Istovremeno, u odnosu na početak prošle godine, manja je ponuda deviza po osnovu stranih direktnih investicija", kaže NBS u odgovoru na pitanje Danasa.
 
"Usled ovakvih kretanja, kako bi očuvala relativnu stabilnost kursa dinara prema evru, NBS je nedostajući iznos deviza na domaćem deviznom tržištu obezbedila korišćenjem deviznih rezervi koje su u prethodnim godinama snažno kumulirane i čija je svrha, između ostalog, da se koriste u ovakvim situacijama", zaključuju oni.
U februaru prošle godine Narodna banka je zapravo kupila 435 miliona evra, dok je u januaru prodala nešto više od 30 miliona evra.
 
Ekonomista Ivan Nikolić ističe da se rast tražnje za devizama poklapa sa protestima i da jedan deo može da se odnosi i na psihološki osećaj neizvesnosti.
 
"Za sada to ne predstavlja rizik, ali jeste upozorenje. Treba da vidimo da li će se to nastaviti i dalje tokom godine. Što se tiče manjih priliva koje pominje NBS, nisu objavljeni podaci o platnom bilansu za januar i februar, ali je i rast tražnje za devizama i pad priliva očekivan“, smatra Nikolić dodajući da bi ovo mogli biti prvi pokazatelji negatvnih efekata protesta na ekonomiju.
 
S druge strane, ekonomsita Goran Radosavljević ističe da je u novembru i decembru zabeleženo jačanje dinara prema evru, pa je prosečni devizni kurs pao i ispod 117 dinara.
 
"Zato mislim da ovih 745 miliona u januaru i februaru nije neki problem. Bilo bi alarmantno ako bi taj trend potrajao nekoliko meseci. Koji su razlozi za veću tražnju za devizama u januaru i februaru teško je reći. Moguće je da su neka plaćanja za energente ove godine pomerena za januar i februar, moguće je i da su sankcije NIS-u dovele do toga da se pune skladišta goriva i nafte, da neke kompanije koje su veliki potrošači stvorile neke rezerve goriva“, napominje Radosavljević.
 
On ističe i da što se tiče investicija, ne veruje da je njihov priliv pao zbog protesta, već da je pre iznošenje profita po osnovu investicija povećalo tražnju za devizama.
 
"Prošle godine smo imali rekordan odliv po osnovu stranih direktnih investicija. Možda se to nastavilo i ove godine što je povećalo tražnju za devizama. Kakva je situacija videćemo na kraju godine, kada se netiraju prilivi i odlivi. Po osnovu izgradnje Ekspoa imaćemo priliv deviza, ali ne treba zaboraviti da ćemo recimo za 'rafale' morati da platimo stotine miliona evra“, napominje Radosavljević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    14.03.2025 16:55
    Građanin. Neznam, ja nisam kupovao evre godina unazad. To znaju ovi što su biznismeni i oni što rade na crno.
  • Skoro kao ekspert

    14.03.2025 06:18
    "NBS prodala 745 miliona evra za dva meseca: Šta je uzrok veće tražnje za devizama?"

    Strah kradikala, nekontrolisana kupovina deviza bez utvrđivanja porekla dinara i pranje para.
  • Zemlja čudesa

    13.03.2025 16:04
    Izvlačenje para iz države
    Iznosi se novac koji je stečen korupcijom, prevarom, krađom... Zato se i čuju priče o pretresanju vozila sa srpskim tablicama u celoj EU, tzv. dubinska kontrola. Čini se da ni vlast ne veruje da će još dugo potrajati, a postoji rizik od ispostavljanja računa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Pomama za solarnim energanama

Nesporno je da je prelazak na obnovljive izvore energije trend naročito izražen u Evropi, pa je prirodno da se i Srbija sa fosilnih preorijentiše na moderne energetske pogone.

"Audi" će otpustiti 7.500 radnika

Proizvođač luksuznih automobila "Audi", koji je u vlasništvu grupacije "Folksvagen", do 2029. godine će ukinuti 7.500 radnih mesta u Nemačkoj.