Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Iako državni zvaničnici, najčešće u trenucima najave poskupljenja električne energije, i to kao opravdanje, ističu da je cena struje u Srbiji među najnižima u regionu i Evropi, podaci Eurostata za prošlu godinu pokazuju drugačije.
Kada je reč o ceni struje za domaćinstva, tačno je da Srbija ima nižu cenu u odnosu na mnoge evropske zemlje, ali ne i u regionu. Građani Severne Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine plaćali su prošle godine struju jeftinije od građana Srbije.
Međutim, kada je reč o cenama struje za privredu, podaci Eurostata pokazuju da mnoge evropske zemlje za ovu kategoriju potrošača imaju niže cene.
To znači da privrednici u Srbiji snose veći teret viših cena struje, što obično opet na kraju plaćaju građani, jer te troškove kompanije obračunavaju u krajnju cenu proizvoda i usluge, piše Danas.
Sada privrednicima u Srbiji pristižu nove, više cene struje.
Zoran Drakulić, vlasnik kompanije "Point Group", rekao je da je njegova kompanija od EPS-a dobila dve ponude.
Prva ponuda je da cena struje do 30. aprila 2026. godine iznosi 109,17 evra po megavat-satu. Druga ponuda je da se sklopi ugovor koji će trajati duže, do kraja 2026, po ceni od 105,77 evra po megavat-satu.
Na to se za akcize i naknade plaća još oko 25 evra po megavatsatu.
"Mi smo i bez ovog novog povećanja imali struju među najskupljim u regionu i opet dižu cenu. Građane ne smeju da diraju. Pitanje koliko ćemo da izdržimo, bar mi u peletarskom sektoru. Tražili smo sastanak sa EPS-om i Ministarstvom rudarstva i energetike, ali nikad nismo dobili poziv", rekao je Drakulić.
On je istakao da sa ovim cenama električne energije, skoro pa dvostruko višim nego u Crnoj Gori i BiH, ali i većim nametima na plate, "oni nemaju šanse na tržištu".
Prema njegovim rečima, Srbija uvozi ugalj iz Indonezije, koji je nekoliko puta skuplji od domaćeg.
Prema podacima Eurostata, ko je u pravu: Država ili privrednici?
Ukoliko se pogledaju podaci Eurostata, privrednici imaju razloga za negodovanje jer su prošle godine jeftiniju struju od srpske imali privrednici iz Norveške, Crne Gore, Gruzije, Finske, Turske, Švedske, BiH, Moldavije, Severne Makedonije, Danske, Portugala, Bugarske, Španije, Albanije, Poljske, Grčke, Estonije i sa Islanda.
I dok je u Srbiji prošle godine prosečna cena struje u prvoj polovini godine za privredu iznosila 0,1356 evra po kilovat-času, u Albaniji je iznosila 0,1252 evra po kilovat-času, u Severnoj Makedoniji 0,1006 evra po kilovat-času, u BiH 0,0951 evro po kilovat-času, a u Crnoj Gori 0,0800 evra po kilovat-času.
Cene struje za privredu bile su ovako visoke uprokos tome što je EPS 1. maja prošle godine snizio cene za privredu za 20 odsto. Zatim je u septembru iste godine stupila nova metodologija obračuna cena struje po kojoj su kompanije počele da sklapaju ugovore za struju.
Prosečna cena struje za privredu na Eurostatu je bez poreza i odnosi se na prvu polovinu godine i na potrošače srednje veličine koji troše između 500 i 2.000 megavat-sati električne energije godišnje.
Kada je reč o cenama struje za domaćinstva, tu je situacija dosta bolja. Nižu cenu struje od građana Srbije plaćali su prošle godine građani Turske, Gruzije, BiH, Crne Gore i Severne Makedonije.
Nova metodologija
Iz EPS-a je ranije potvrđeno za Danas da je u toku pregovaranje oko nove cene struje sa komercijalnim kupcima, odnosno kompanijama, kojima uskoro ističu prethodni ugovori.
Cena struje za privredu je različita od kompanije do kompanije i zavisi od onoga što snabdevač, u ovom slučaju EPS, i kupac dogovore.
Podsetimo, tokom energetske krize država je zamrzla cene struje za privredu najpre na 75 evra po megavat-času u 2022. godini, da bi u septembru iste godine država povećala cenu za privredu na 95 evra po megavat-času, a potom ponovo u maju 2023. godine sa 95 na 110,81 evro po megavat času.
U maju prošle godine cena struje za privredu je snižena za 20 odsto, a onda je u septembru stupila nova metodologija obračuna cena struje po kojoj su kompanije počele da sklapaju ugovore za struju.
Iz EPS-a su za naš medij rekli da je cilj nove metodologije da cene zadovoljavaju jedinstvene potrebe komercijalnih kupaca EPS-a uz održavanje finansijskog integriteta i održivosti poslovanja.
To osigurava, kako su naveli, da cene odražavaju trenutne tržišne uslove, istovremeno obezbeđujući stabilnost i predvidljivost za kupce.
Objašnjavaju i da EPS sada kupcima prilikom ugovaranja nudi više proizvoda, odnosno više načina obrazovanja cena električne energije za koje se kupci mogu opredeliti u skladu sa svojim potrebama.
Inače, u skladu sa Zakonom o energetici, privreda ugovara snabdevanje električnom energijom na otvorenom, komercijalnom tržištu i svaka kompanija može da izabere svog snabdevača, a licencu prema podacima Agencije za energetiku ima 80 snabdevača.
Za domaćinstva, cena struje je poslednji put poskupela u novembru 2023. godine za osam odsto i od tada nije menjana.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Stelantis je u krizi, šta će biti sa Fijatom u Kragujevcu?
19.05.2026.•
1
Kriza u automobilskom gigantu Stelantis ulazi u jednu od najtežih faza u poslednjih nekoliko decenija, čemu svedoči činjenica da je proizvodnja na istorijskom minimumu.
NIS uložio 4,9 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa
19.05.2026.•
0
Naftna industrija Srbije (NIS) je danas saopštila da je u prvom kvartalu 2026. godine uložila u oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa 4,9 milijardi dinara, što je 78 odsto njenih ukupnih ulaganja u tom periodu.
EU portal: Veliki zastoj kompanije "Strikland Metals" u Srbiji
19.05.2026.•
3
Australijska kompanija "Strikland Metals", odnosno "Zlatna reka", njena ćerka firma u Srbiji, nije uspela u roku da završi istražna bušenja na Rogozni, piše portal miningsee.eu.
Zašto Srbija ne može bez pančevačke rafinerije i imamo li dovoljne rezerve energenata
19.05.2026.•
0
"Ako ne obezbedimo rezerve sada, nećemo imati ničega tokom leta, a kamoli na zimu", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući situaciju sa energentima u Srbiji.
IKEA otpušta 850 radnika
19.05.2026.•
4
Švedska kompanija IKEA, koja se bavi proizvodnjom nameštaja, najavila je da će otpustiti 850 radnika u 63 zemlje u okviru kampanje smanjenja troškova usled opadanja potražnje.
"Made in China" nije više samo za jeftine proizvode
18.05.2026.•
0
Glavni grad Kine biće do kraja meseca u centru pažnje. U posetu je prvi put došao i Donald Tramp, a nakon njega gostuje i Vladimir Putin.
Vlada Srbije smanjila akcize gorivo do kraja maja
18.05.2026.•
9
Vlada Srbije privremeno je smanjila akcize na naftne derivate odlukom koja će važiti do 31. maja.
Tehnolog o hepatitisu A u zamrznutom voću iz Srbije: Postajemo tranzitna zona za spornu hranu
17.05.2026.•
11
Vest da je u Nemačkoj u zamrznutoj mešavini bobičastog voća poreklom iz Srbije otkriven virus hepatitisa A opet je otvorila pitanje bezbednosti hrane namenjene izvozu, ali i proizvoda koji se nalaze na domaćem tržištu.
Nisu samo Mimović i Karić voljni da preuzmu NIS: U samom foto-finišu ima još zainteresovanih
17.05.2026.•
19
I dok se broj dana do 22. maja kada ističe rok za postizanje dogovora oko prodaje NIS-a smanjuje, neizvesnost u vezi sa razrešenjem ove višemesečne sage raste.
Ističe rok za NIS: Dogovora o vlasništvu i dalje nema
16.05.2026.•
14
Ostalo je nedelju dana do isteka roka za promenu vlasništva u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koji je nametnula američka administracija, odredivši 22. maj kao novi datum.
U Srbiji izdato 19,3 odsto više građevinskih dozvola nego prošlog marta
16.05.2026.•
2
U Srbiji su u martu ove godine izdate 2.634 građevinske dozvole, što je 19,3 odsto više nego u martu prošle godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Cene voća i povrća ponovo ljute građane: Trešnje i do 1.500 dinara
15.05.2026.•
28
Početak maja kupcima donosi negodovanje: trešnje su 1.500 dinara za kilogram, dok borovnice dostižu cenu od 2.200 dinara po kilogramu.
Objavljeno koliko će koštati gorivo u narednih nedelju dana
15.05.2026.•
7
U narednih sedam dana litar evrodizela će biti 223 dinara, dok će benzin koštati 191 dinar po litru.
BITmarkets lansira P2P platformu koja korisnicima omogućava direktno kripto trgovanje uz konkurentne troškove
15.05.2026.•
0
BITmarkets je objavio pokretanje svoje peer-to-peer (P2P) funkcije trgovanja, koja korisnicima omogućava da direktno međusobno kupuju i prodaju USDT, bez posredovanja tradicionalnih bankarskih institucija.
Đedović Handanović: Srbija će ponudu za NIS dati do kraja dana, očekujemo odgovor MOL-a u ponedeljak
15.05.2026.•
9
Srbija će svoju ponudu za NIS dati MOL-u do kraja dana, a mađarska kompanija treba da se izjasni do ponedeljka, rekla je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
I Karić zainteresovan za NIS: Pisao i Vučiću i Putinu, spreman da da ponudu "koja se ne odbija"
14.05.2026.•
40
Predsednik Udruženja industrijalaca i preduzetnika Srbije Bogoljub Karić uputio je zvanične inicijative Naftnoj industriji Srbije - NIS, Aleksandru Vučiću i Vladimiru Putinu, povodom razgovora o budućoj vlasničkoj struk
Zbog nestašice goriva i "smeća od benzina": Bolivija povećala uvoz električnih vozila
14.05.2026.•
3
Umoran od nestašice benzina i vrtoglavog rasta cena, Simon Uanka je stvar uzeo u svoje ruke.
Evrointegracije: Srbija ispunila samo tri koraka od dogovorenih 37 - koliko je para dobila
13.05.2026.•
9
Iz Plana rasta Evropske unije za Srbiju namenjeno je više od milijardu i po evra, a do sada je isporučeno manje od 170 miliona evra.
Đedović Handanović: Dobili smo revidiranu ponudu za NIS, nismo zadovoljni
13.05.2026.•
44
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je kasno sinoć stigao revidirani predlog mađarske kompanije MOL u vezi sa NIS, ali da srpska strana i dalje nije zadovoljna ponuđenim rešenjima
Guvernerka NBS o NIS: Ljubav za ljubav, ali sir za pare
13.05.2026.•
6
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da je osnovno pitanje NIS-a pitanje vlasništva i dodala "ljubav za ljubav, ali sir za pare".
Tabaković: Inflacija u Srbiji ove godine oko 3,6 odsto
13.05.2026.•
5
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da bi prema novoj projekciji inflacija u Srbiji trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja od tri plus-minus 1,5 odsto i da će u proseku ove godine iznositi 3,6 odsto
Komentari 4
Bs kv
Plaćač poreza
Bffxd
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar