
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.

Foto: Pixabay
Ministarstvo trgovine Kine saopštilo je da ce se "čvrsto" usprotiviti bilo kom sporazumu koji bude štetio interesima Kine i da ce preduzeti odgovarajuće kontramere.
To upozorenje usledilo je nakon izveštaja agencije Blumberg, prema kojem američka administracija priprema pritisak na zemlje koje traže smanjenje carina ili izuzeća od carina SAD, kako bi smanjile trgovinu sa Kinom, uključujući uvođenje novčanih sankcija.
Predsednik SAD Donald Tramp 2. aprila je najavio šire carine za brojne zemlje, izuzev Kine, kojoj je odredio najveće carine.
U seriji poteza, Vašington je povećao carine na kineski uvoz do 145 odsto, na šta je Peking odgovorio carinama od 125 odsto na američku robu.
Stručnjaci smatraju da ovako visoke takse mogu da dovedu do praktičnog prekida trgovine između dve najveće svetske ekonomije.
Prošle nedelje, Kina je signalizirala da njene carine neće rasti.
"Sjedinjene Države su zloupotrebile carine za sve trgovinske partnere pod izgovorom takozvane 'ravnoteže', dok su u isto vreme prisiljavale sve strane da započnu pregovore o 'recipročnim tarifama'", rekao je portparol kineskog Ministarstva trgovine.
Kina je odlučna i sposobna da zaštiti svoja prava i interese i spremna je da ojača solidarnost sa svim stranama, dodato je u saopštenju tog ministarstva.
Peking će ove nedelje organizovati neformalnu sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj će optužiti Vašington za zastrašivanje i "bacanje senke na globalne napore za mir i razvoj", koristeći carine kao oružje, naveo je Rojters.
Ranije ovog meseca, trgovinski predstavnik SAD, Džejmison Grir, rekao je da mu se obratilo skoro 50 zemalja da bi razgovarali o dodatnim visokim tarifama koje je nametnuo Tramp.
Od tada su održani brojni bilateralni pregovori o carinama, a Japan razmatra povećanje uvoza soje i pirinča iz SAD, dok Indonezija planira da poveća uvoz američke hrane i sirovina, smanjujući uvoz iz drugih zemalja.
Trampova administracija, takođe, pokušava da ograniči napredak Pekinga u razvoju naprednih čipova za poluprovodnike, koji bi, kako tvrdi Vašington, mogli da se koriste u vojne svrhe, dok je prošle nedelje nametnula carine na kineske brodove, s ciljem da ograniči dominaciju Kine u industriji brodogradnje.
Kineski predsednik Si Đinping prošle nedelje je posetio tri zemlje jugoistočne Azije kako bi ojačao regionalne veze, pozivajući trgovinske partnere da se usprotive "jednostranom zastrašivanju".
"Nema pobednika u trgovinskim i carinskim ratovima", napisao je Si u članku objavljenom u vijetnamskim medijima, ne pominjući Sjedinjene Države.
Statistika kaže da SAD tri puta više zavise od uvoza iz Kine nego obrnuto
Sjedinjene Američke Države značajno zavise od uvoza iz Kine, pri čemu više od trećine ukupnog uvoza dolazi iz Kine, sa 198 različitih proizvoda, dok Kina uvozi samo 68 artikala iz SAD, objavila je agencija RIA Novosti, pozivajući se na podatke nacionalnih statističkih službi.
Prema informacijama ruske agencije, uvoz iz Kine čini više od trećine ukupnog uvoza SAD, dok Kina uvozi samo 68 proizvoda iz Amerike.
Među 68 grupa proizvoda, kinesko tržište je prošle godine u velikoj meri zavisilo od američkog uvoza, naročito kada je reč o živini, gde su SAD činile čak 93 odsto kineskog uvoza.
Takođe, više od 70 odsto kineskog uvoza činili su korejski usevi, mesni proizvodi, a oko dve trećine je činila prodaja upaljača i biljke sirak.
Sjedinjene Države su, takođe, bile glavni snabdevač Kine sa 60 odsto ogledala, kaolina, tantala, celuloze, aviona, turbomlaznih motora, gasnih turbina, stočne hrane i kvarca.
Ostala roba, za koju su SAD činile najmanje trećinu isporuka, uključivala je antibiotike, pamučna vlakna i kamione.
Proizvode koje su Kinezi najviše kupovali iz SAD bili su naftni derivati, vredni 14 milijardi dolara, iako je udeo SAD u kineskom tržištu naftnih derivata 16 odsto.
Slična situacija važi za robu vrednu milijardu dolara i više, gde je više od trećine dolazilo iz Sjedinjenih Država, uključujući turbomlazne motore - vredne 6,6 milijardi dolara, avione - 5,3 milijarde dolara, aciklične ugljovodonike - 2,8 milijardi dolara, pamučna vlakna - 1,85 milijardi dolara i još 1,7 milijardi dolara vredne isporuke.
Sa druge strane, među proizvodima gde kineske firme čine više od trećine isporuka na američko tržište, najistaknutiji su telefoni - 50,9 milijardi dolara, sa sniženom carinom od 20 odsto umesto 145 odsto na ostalu robu, električne baterije - 17,9 milijardi dolara, video-igre i konzole, takođe vredne 17,9 milijardi dolara, i električni bojleri - 6,6 milijardi dolara.
Amerikanci su kupili više od 90 odsto od jedanaest artikala iz Kine, uključujući kolica za bebe, kišobrane, termose i vatromete.
Kineski dobavljači čine više od dve trećine američkog uvoza krede, mangana, itrijuma i skandijuma.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
0
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
45
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
24
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Umesto preko trezora: Građani će račune za struju plaćati na račun banke biznismena bliskog SNS-u
14.07.2025.•
75
Elektroprivreda Srbije je u junskom računu za struju obavestila korisnike da se od narednog meseca menja račun za uplatu, umesto dosadašnjeg trezorskog računa, uplate će se vršiti na tekući račun Alta banke.
Letnji dani, zimske brige: Građani već nabavljaju ogrev
13.07.2025.•
1
U jeku letnjih žega povećana je potražnja za ogrevnim drvetom.
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
10
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
43
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
5
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
13.07.2025.•
1
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
4
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar