
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.

Foto: Pixabay
Ministarstvo trgovine Kine saopštilo je da ce se "čvrsto" usprotiviti bilo kom sporazumu koji bude štetio interesima Kine i da ce preduzeti odgovarajuće kontramere.
To upozorenje usledilo je nakon izveštaja agencije Blumberg, prema kojem američka administracija priprema pritisak na zemlje koje traže smanjenje carina ili izuzeća od carina SAD, kako bi smanjile trgovinu sa Kinom, uključujući uvođenje novčanih sankcija.
Predsednik SAD Donald Tramp 2. aprila je najavio šire carine za brojne zemlje, izuzev Kine, kojoj je odredio najveće carine.
U seriji poteza, Vašington je povećao carine na kineski uvoz do 145 odsto, na šta je Peking odgovorio carinama od 125 odsto na američku robu.
Stručnjaci smatraju da ovako visoke takse mogu da dovedu do praktičnog prekida trgovine između dve najveće svetske ekonomije.
Prošle nedelje, Kina je signalizirala da njene carine neće rasti.
"Sjedinjene Države su zloupotrebile carine za sve trgovinske partnere pod izgovorom takozvane 'ravnoteže', dok su u isto vreme prisiljavale sve strane da započnu pregovore o 'recipročnim tarifama'", rekao je portparol kineskog Ministarstva trgovine.
Kina je odlučna i sposobna da zaštiti svoja prava i interese i spremna je da ojača solidarnost sa svim stranama, dodato je u saopštenju tog ministarstva.
Peking će ove nedelje organizovati neformalnu sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj će optužiti Vašington za zastrašivanje i "bacanje senke na globalne napore za mir i razvoj", koristeći carine kao oružje, naveo je Rojters.
Ranije ovog meseca, trgovinski predstavnik SAD, Džejmison Grir, rekao je da mu se obratilo skoro 50 zemalja da bi razgovarali o dodatnim visokim tarifama koje je nametnuo Tramp.
Od tada su održani brojni bilateralni pregovori o carinama, a Japan razmatra povećanje uvoza soje i pirinča iz SAD, dok Indonezija planira da poveća uvoz američke hrane i sirovina, smanjujući uvoz iz drugih zemalja.
Trampova administracija, takođe, pokušava da ograniči napredak Pekinga u razvoju naprednih čipova za poluprovodnike, koji bi, kako tvrdi Vašington, mogli da se koriste u vojne svrhe, dok je prošle nedelje nametnula carine na kineske brodove, s ciljem da ograniči dominaciju Kine u industriji brodogradnje.
Kineski predsednik Si Đinping prošle nedelje je posetio tri zemlje jugoistočne Azije kako bi ojačao regionalne veze, pozivajući trgovinske partnere da se usprotive "jednostranom zastrašivanju".
"Nema pobednika u trgovinskim i carinskim ratovima", napisao je Si u članku objavljenom u vijetnamskim medijima, ne pominjući Sjedinjene Države.
Statistika kaže da SAD tri puta više zavise od uvoza iz Kine nego obrnuto
Sjedinjene Američke Države značajno zavise od uvoza iz Kine, pri čemu više od trećine ukupnog uvoza dolazi iz Kine, sa 198 različitih proizvoda, dok Kina uvozi samo 68 artikala iz SAD, objavila je agencija RIA Novosti, pozivajući se na podatke nacionalnih statističkih službi.
Prema informacijama ruske agencije, uvoz iz Kine čini više od trećine ukupnog uvoza SAD, dok Kina uvozi samo 68 proizvoda iz Amerike.
Među 68 grupa proizvoda, kinesko tržište je prošle godine u velikoj meri zavisilo od američkog uvoza, naročito kada je reč o živini, gde su SAD činile čak 93 odsto kineskog uvoza.
Takođe, više od 70 odsto kineskog uvoza činili su korejski usevi, mesni proizvodi, a oko dve trećine je činila prodaja upaljača i biljke sirak.
Sjedinjene Države su, takođe, bile glavni snabdevač Kine sa 60 odsto ogledala, kaolina, tantala, celuloze, aviona, turbomlaznih motora, gasnih turbina, stočne hrane i kvarca.
Ostala roba, za koju su SAD činile najmanje trećinu isporuka, uključivala je antibiotike, pamučna vlakna i kamione.
Proizvode koje su Kinezi najviše kupovali iz SAD bili su naftni derivati, vredni 14 milijardi dolara, iako je udeo SAD u kineskom tržištu naftnih derivata 16 odsto.
Slična situacija važi za robu vrednu milijardu dolara i više, gde je više od trećine dolazilo iz Sjedinjenih Država, uključujući turbomlazne motore - vredne 6,6 milijardi dolara, avione - 5,3 milijarde dolara, aciklične ugljovodonike - 2,8 milijardi dolara, pamučna vlakna - 1,85 milijardi dolara i još 1,7 milijardi dolara vredne isporuke.
Sa druge strane, među proizvodima gde kineske firme čine više od trećine isporuka na američko tržište, najistaknutiji su telefoni - 50,9 milijardi dolara, sa sniženom carinom od 20 odsto umesto 145 odsto na ostalu robu, električne baterije - 17,9 milijardi dolara, video-igre i konzole, takođe vredne 17,9 milijardi dolara, i električni bojleri - 6,6 milijardi dolara.
Amerikanci su kupili više od 90 odsto od jedanaest artikala iz Kine, uključujući kolica za bebe, kišobrane, termose i vatromete.
Kineski dobavljači čine više od dve trećine američkog uvoza krede, mangana, itrijuma i skandijuma.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
0
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
10
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
1
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
15
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
1
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit od skoro milijardu evra
29.04.2025.•
9
Kineske kompanije Ziđin koper i Ziđin majning su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra.
Radosavljević: Vučićeva tvrdnja da će blokade smanjiti plate i penzije je netačna, ovo su razlozi
29.04.2025.•
13
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Svetska banka: Očekivani privredni rast Srbije narednih godina od 3,5 do četiri odsto
28.04.2025.•
2
Očekivana stopa privrednog rasta Srbije u narednim godinama biće oko 3,5 do četiri odsto, saopštila je Svetska banka.
Šejn povećao cene za potrošače u SAD i do 377 odsto
28.04.2025.•
0
Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja onima koji izdaju stan na dan
28.04.2025.•
2
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
3
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Anet Kjobe je nova šefica misije MMF-a za Srbiju
26.04.2025.•
0
Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je da je za novu šeficu misije MMF za Srbiju imenovana Anet Kjobe.
Donald Tramp Mlađi stigao u Beograd: Razgovarao sa privrednicima
26.04.2025.•
22
Donald Tramp Junior se u Beogradu sastao sa privrednicima u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Ministarstvo poljoprivrede raspisalo javni poziv za nabavku novih traktora
26.04.2025.•
5
Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede Srbije raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za nabavku novih traktora za 2025. godinu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar