
EU planira da potpuno zabrani uvoz ruskog gasa
Evropska unija planira da predloži mere koje bi u potpunosti zabranile uvoz ruskog gasa do kraja 2027. godine.

Foto: Pixabay
Ovu informaciju je preneo Blumberg, pozivajući se na nacrt predloga koji bi Evropska komisija trebalo da predstavi u Strazburu.
Evropska komisija planira da preduzme prvi korak u junu i zabrani sve nove ugovore o uvozu ruskog gasa, kao i postojeće spot aranžmane koji, prema procenama, čine oko trećinu trenutnog uvoza gasa iz Rusije, a ova mera bi stupila na snagu najkasnije do kraja 2025. godine.
Zabrana bi se odnosila ne samo na nove aranžmane već i na postojeće dugoročne ugovore, koji su pravno komplikovani za raskid jer obavezuju kupce na plaćanje gasa čak i kada ga ne preuzimaju.
Krajnji rok za potpunu zabranu je kraj 2027. godine, a taj cilj je uslovljen sposobnošću EU da obezbedi alternativne izvore LNG - pre svega iz SAD, Katara, Kanade i Afrike.
Pregovori sa administracijom Donalda Trampa o većim isporukama američkog tečnog prirodnog gasa deo su šireg trgovinskog paketa, navodi se u istom izveštaju.
Udeo ruskog gasa u ukupnom uvozu ovog energenta u Evropsku uniju pao je sa više od 40 odsto pre rata u Ukrajini na oko 19 odsto tokom prošle godine, ali potpuna obustava uvoza iz Rusije je i dalje teško izvodljiva, dodaje njujorška agencija.
Poseban izazov predstavlja rast isporuka tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije, koje su, nakon što je Gasprom drastično smanjio dotok kroz gasovode, dostigle rekordne nivoe.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Najzaduženiji gradovi Srbije - među njima i Novi Sad
05.05.2025.•
6
Lokalne vlasti u Srbiji zadužene su za 42 milijarde dinara, pokazuju podaci Uprave za javni dug.
Temu obustavio isporuku robe iz Kine u SAD zbog američkih carina
05.05.2025.•
0
Kineska kompanija Temu saopštila je da više neće isporučivati robu iz Kine u SAD zbog novih američkih carinskih mera.
Koja investicija najbrže vraća uloženi novac: Njiva, stan ili garaža?
04.05.2025.•
7
U vreme makroekonomskih neizvesnosti, inflacije i nestabilnog tržišta nekretnina, sve više ljudi se pita gde da uloži novac.
Voren Bafet odlučio da ode u penziju
03.05.2025.•
2
Voren Bafet je objavio da će se penzionisati sa mesta generalnog direktora kompanije "Berkšir Hatavej" (Berkshire Hathaway) krajem godine.
Države izvoznice nafte najavile porast proizvodnje za jun: Dnevno po 441.000 barela
03.05.2025.•
1
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK+) dogovorila je još jedan porast proizvodnje nafte narednog meseca, što predstavlja povećanje ponude drugi mesec zaredom.
NBS kupuje zlato i od Ziđina: Gde se sve nabavlja i čemu služi?
03.05.2025.•
3
Od oduzetog zlata u Srbiji izlivene su četiri zlatne poluge. One se čuvaju u Narodnoj banci Srbije (NBS) i imovina su države, bez neke konkretne namene.
Evropljani sve više kupuju kineske električne automobile: Prodaja Tesli značajno opala
02.05.2025.•
4
Prodaja automobila Tesla u Evropi značajno je opala u aprilu ove godine, a u Švedskoj čak za 81 odsto što je najniži nivo u poslednje dve i po godine.
Javni dug Japana 235 odsto BDP-a: Pogledajte spisak ostalih država
02.05.2025.•
1
Kada se objavljuju podaci javnog duga neke zemlje, osim njegovog apsolutnog iznosa i rasta u određenom vremenskom periodu, kao relevantan podatak uzima se odnos javnog duga i bruto domaćeg proizvoda.
Ohrabrenje sa Beogradske berze
02.05.2025.•
4
Posle više od decenije totalne marginalnosti, Beogradska berza se nedavno ponovo našla u fokusu javnosti: po prvi put na njoj su emitovane korporativne obveznice, dužničke hartije od vrednosti.
U javnom sektoru radi više od četvrtine zaposlenih u Srbiji
02.05.2025.•
10
Od ukupno 2,36 miliona zaposlenih u Srbiji u prvom kvartalu, više od četvrtine njih, preciznije 612.586 radilo je u javnom sektoru, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Kad dišeš arsen za 150 evra više: U Srbiji plate najbolje tamo gde se truje vazduh
02.05.2025.•
3
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje tamo gde se rudari i truje vazduh.
Radnici u Srbiji: Nezakoniti otkazi i neisplaćene plate, a presude sve češće u korist poslodavca
02.05.2025.•
12
U Srbiji su najčešći problemi u svetu rada nezakoniti otkazi, neisplaćene zarade, mobing i nedovoljna zaštita uzbunjivača.
Mask ukinuo hiljade radnih mesta i priznao poraz
01.05.2025.•
4
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask priznao je da njegova kampanja za smanjenje američke savezne potrošnje nije u potpunosti ostvarila svoje početne ciljeve.
Pogledajte šta su nagrade: Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi"
01.05.2025.•
11
Počeo je novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" koju organizuje država Srbija.
Radni sat u Evropi i u Srbiji - ispod proseka
01.05.2025.•
15
Tokom 2024. godini cena rada po satu se u zemljama Evropske unije kretala se od 10,6 evra u Bugarskoj do 55,2 evra u Luksemburgu.
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
1
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
21
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
3
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
16
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
2
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Komentari 3
Alo, ljudi
Zeze
debeli
Ja da placam gas koji ne koristim NECU, a vama daleko lepa kuca. Jel neko shvata da nase domacinstvo tesko moze da izdrzi "pomoc Rusima" u vidu placanja fiktivnog gasa?
Alo, ako vi to mozete, svaka cast - evo mene ovde koji ne mogu. Mozda da odem u Bec da protestvujem? Sa porodicom? Ili u Strazbur, narusavate mi ljudska prava? Imam i bicikl...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar