
Švajcarci su protiv ukidanja gotovine: Ovo su razlozi
Digitalni novac se nekoliko godina sve više koristi umesto gotovine, što je postalo još izraženije tokom pandemije koronavirusa.

Foto: Pixabay
Ovo je slučaj i u Švajcarskoj, a čemu je doprinela i mobilna aplikacija za plaćanje Twint, koju su napravile švajcarske finansijske institucije. Preko ove aplikacije je prošle godine bilo 773 miliona transakcija, što je 31 odsto više nego godinu ranije.
Koliko je plaćanje preko Twinta postalo popularno govori i to da je 2017, od kada je dostupan, preko njega bilo četiri miliona transakcija.
Međutim, različitim istraživanjima je utvrđeno da su Švajcarci donedavno favorizirali gotovinu. Među tim istraživanjima je ono koje su sproveli Univerzitet primenjenih nauka u Cirihu (ZHAW) i Univerzitet u Sen Galenu, a koji pokazuje da je gotovina 2023. bila zastupljenija nego digitalni novac, uprkos njenom značajnom smanjenju od 2019, kada je u Švajcarskoj prvi put sprovedeno ovakvo istraživanje.
Ipak, dogodilo se ono za šta pojedini smatraju da je bilo neizbežno, a to je da je digitalni novac sada zastupljeniji nego onaj u fizičkom obliku, barem kada je u pitanju svakodnevna kupovina. Međutim, mnogi Švajcarci ne žele da se dogodi ono što se dogodilo u nordijskim državama, prvenstveno u Švedskoj - skoro pa potpuni nestanak gotovine.
Naime, okupljeni oko "Švajcarskog pokreta za slobodu", formiranog kao reakcija na mere protiv pandemije, zvanično su uputili inicijativu za očuvanje franka u fizičkom obliku. Traže garanciju države da će franak opstati u fizičkom obliku.
Istraživanjem Švajcarske narodne banke (SNB), koja je centralna banka, utvrđeno je da čak 95 odsto stanovnika ove zemlje želi da gotovina ostane dostupna kao sredstvo plaćanja. Razlog za to jeste zakonom omogućena fleksibilnost po pitanju gotovine. S druge strane, u mnogim drugim evropskim državama postoje ograničenja u gotovinskom plaćanju.
Primera radi, ograničenje u Francuskoj i Italiji je do 1.000 evra, a u Grčkoj do 500 evra. U Austriji, Kipru i Luksemburgu ne postoji takvo ograničenje, ali to bi uskoro moglo da se promeni jer Evropska unija namerava da od 2027. uvede ograničenje do 10.000 evra. Cilj je snažnija borba protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Švajcarska je jedna od zemalja u kojima takođe ne postoji ovakvo ograničenje. Jedini uslov jeste potvrda identiteta za sva plaćanja gotovinom u iznosu većem od 100.000 franaka. Osim toga, skoro da ne postoje ograničenja i u transportu gotovine. Samo je prilikom prelaska preko granice potrebno potvrditi svoj identitet, poreklo i odredište gotovine u iznosu većem od 10.000 franaka, ali samo ako to carina traži, piše svisinfo, prenosi Klix.ba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Studenti pozvali na građansku neposlušnost: Stručnjaci o tome koliko to može naneti štete ekonomiji
02.07.2025.•
13
Građanska neposlušnost, na koju su studenti pozvali, otvorila je i pitanje ekonomskog uticaja ovakvog vida otpora.
Poskupele republičke administrativne takse
02.07.2025.•
6
Od 1. jula promenjena je visina republičke administrativne takse propisane Zakonom o republičkim adminstrativnim taksama za određene tarifne brojeve.
Imovina najbogatijih dovoljna da se 22 puta iskoreni globalno siromaštvo
02.07.2025.•
3
Novi izveštaj britanske organizacije Oksfam otkriva dramatičan porast bogatstva najbogatijih jedan odsto stanovništva tokom poslednjih deset godina.
Ove godine biće više pšenice, manje malina i višanja
01.07.2025.•
4
Republički zavod za statistiku objavio je da se ove godine u Srbiji očekuje veći prinos pšenice u odnosu na prošlu godinu, a manji rod malina i višanja.
Proizvođači planiraju da prospu tri tone mleka: Protest zbog otkupne cene
01.07.2025.•
7
Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević izjavio je da će proizvođači mleka tog dela Srbije 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.
Poreska politika u Srbiji obeshrabruje domaća ulaganja, reforma nije na vidiku
30.06.2025.•
2
Prilika za ozbiljniju poresku reformu u Srbiji koja bi podstakla domaća privatna ulaganja propuštena je prethodnih godina.
Koje voće je najskuplje na pijacama u Srbiji (više nije trešnja)?
30.06.2025.•
3
Posle trešanja koje su u maju sa cenom od 1.000 do 1.500 dinara ponele titulu najskupljeg voća, u junu je to neslavno mesto zauzela kupina.
Tramp: Postoji kupac za TikTok - grupa veoma bogatih ljudi
29.06.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da postoji kupac za društvenu mrežu TikTok nakon što je polovinom juna još jednom pomerio rok za prodaju te aplikacije na 17. septembar.
Uvode se nova pravila za praćenje porekla drveta: Uz otpremnicu i dokaz o zakonitoj proizvodnji
29.06.2025.•
11
Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda, ispisuje nova pravila koja se tiču porekla i zakonitosti drveta koje se stavlja na tržište Republike Srbije.
Bugarska dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra
27.06.2025.•
2
Bugarska je dobila zeleno svetlo od čelnika Evropske unije za uvođenje evra od 1. januara 2026. godine.
Tramp objavio da su SAD potpisale sporazum o trgovini sa Kinom ne navodeći detalje
27.06.2025.•
1
SAD i Kina su potpisale sporazum o trgovini, izjavio je predsednik Donald Tramp, dodajući da očekuje uskoro postizanje dogovora i sa Indijom.
Objavljene nove cene goriva
27.06.2025.•
7
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od 15 sati.
Sankcije NIS-u ponovo odložene
27.06.2025.•
3
Sankcije Naftnoj industriji Srbije ponovo su odložene.
U Srbiji više od 215.000 ljudi radi duže od osam sati dnevno
27.06.2025.•
8
U Srbiji je skoro tri miliona ljudi, starijih od 15 godina, bilo zaposleno tokom prošle godine, a većina njih radila je uobičajeno radno vreme od 36 do 48 sati nedeljno.
Posle odbrane, trgovina: Koliko daleko će EU ići da bi umirila Trampa?
26.06.2025.•
2
Pod pritiskom da obezbede trgovinski sporazum sa SAD, Evropljani traže formulu za umirivanje američkog predsednika, nakon što su se složili sa istorijskim povećanjem vojne potrošnje sa NATO-om.
Građanima stižu dupli računi za struju: Nadležni kažu da treba platiti razliku
26.06.2025.•
95
Pojedini građani su od Elektroprivrede Srbije dobili po nekoliko računa za struju na kućnu adresu.
Bajatović: Srbija neće ostati bez gasa, novi ugovor sa Rusijom do 20. septembra
26.06.2025.•
4
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da bi novi, dugoročni gasni ugovor sa Rusijom, trebalo da bude potpisan do 20. septembra.
Arsić: Opadaju investicije, državna potrošnja stagnira, privatna sporo raste
25.06.2025.•
5
U Srbiji su se početkom 2025. godine pogoršali rezultati privrede, rekao je danas profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Milojko Arsić.
Počela isplata subvencija pčelarima
25.06.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da su počela uručenja rešenja, kao i isplate subvencija pčelarima po košnici za ovu godinu.
Arbitraža: Gasprom mora da isplati 1,37 milijardi dolara ukrajinskom Naftogasu
25.06.2025.•
3
Naftogas grupa dobiće 1,37 milijardi dolara nakon arbitražnog postupka protiv ruskog Gasproma, objavio je direktor državne ukrajinske kompanije za gas Sergij Koretski.
Bečki institut: Opada obim stranih investicija u istočnu i jugoistočnu Evropu
25.06.2025.•
0
Obim direktnih stranih investicija bio je prošle godine u zemljama istočne i jugoistočne Evrope manji nego proteklih nekoliko godina iako je bilo izuzetaka među koje spadaju i zemlje Zapadnog Balkana.
Komentari 2
Паја
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar