Švajcarci su protiv ukidanja gotovine: Ovo su razlozi

Digitalni novac se nekoliko godina sve više koristi umesto gotovine, što je postalo još izraženije tokom pandemije koronavirusa.
Švajcarci su protiv ukidanja gotovine: Ovo su razlozi
Foto: Pixabay
Ovo je slučaj i u Švajcarskoj, a čemu je doprinela i mobilna aplikacija za plaćanje Twint, koju su napravile švajcarske finansijske institucije. Preko ove aplikacije je prošle godine bilo 773 miliona transakcija, što je 31 odsto više nego godinu ranije. 
 
Koliko je plaćanje preko Twinta postalo popularno govori i to da je 2017, od kada je dostupan, preko njega bilo četiri miliona transakcija.
Međutim, različitim istraživanjima je utvrđeno da su Švajcarci donedavno favorizirali gotovinu. Među tim istraživanjima je ono koje su sproveli Univerzitet primenjenih nauka u Cirihu (ZHAW) i Univerzitet u Sen Galenu, a koji pokazuje da je gotovina 2023. bila zastupljenija nego digitalni novac, uprkos njenom značajnom smanjenju od 2019, kada je u Švajcarskoj prvi put sprovedeno ovakvo istraživanje.
 
Ipak, dogodilo se ono za šta pojedini smatraju da je bilo neizbežno, a to je da je digitalni novac sada zastupljeniji nego onaj u fizičkom obliku, barem kada je u pitanju svakodnevna kupovina. Međutim, mnogi Švajcarci ne žele da se dogodi ono što se dogodilo u nordijskim državama, prvenstveno u Švedskoj - skoro pa potpuni nestanak gotovine.
Naime, okupljeni oko "Švajcarskog pokreta za slobodu", formiranog kao reakcija na mere protiv pandemije, zvanično su uputili inicijativu za očuvanje franka u fizičkom obliku. Traže garanciju države da će franak opstati u fizičkom obliku.
 
Istraživanjem Švajcarske narodne banke (SNB), koja je centralna banka, utvrđeno je da čak 95 odsto stanovnika ove zemlje želi da gotovina ostane dostupna kao sredstvo plaćanja. Razlog za to jeste zakonom omogućena fleksibilnost po pitanju gotovine. S druge strane, u mnogim drugim evropskim državama postoje ograničenja u gotovinskom plaćanju.
 
Primera radi, ograničenje u Francuskoj i Italiji je do 1.000 evra, a u Grčkoj do 500 evra. U Austriji, Kipru i Luksemburgu ne postoji takvo ograničenje, ali to bi uskoro moglo da se promeni jer Evropska unija namerava da od 2027. uvede ograničenje do 10.000 evra. Cilj je snažnija borba protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Švajcarska je jedna od zemalja u kojima takođe ne postoji ovakvo ograničenje. Jedini uslov jeste potvrda identiteta za sva plaćanja gotovinom u iznosu većem od 100.000 franaka. Osim toga, skoro da ne postoje ograničenja i u transportu gotovine. Samo je prilikom prelaska preko granice potrebno potvrditi svoj identitet, poreklo i odredište gotovine u iznosu većem od 10.000 franaka, ali samo ako to carina traži, piše svisinfo, prenosi Klix.ba.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Паја

    11.05.2025 21:30
    Знају људи да то не може без кабла.
  • w/e

    11.05.2025 20:39
    cool
    Naravno da EU socijalistima sve smeta i zele da znaju i kontrolisu kako trosite svaki cent, a nije na odmet ni oporezovati dzeparac za decu. Naravno, sledeci korak ka unistavanju srednje i vise klase jeste da digitalan novac ima rok upotrebe i da se moze koristiti samo za odredjene namene.. npr ne mozete da sipate gorivo za vise od 500e, ne mozete da kupujete meso, zlato i slicno.. Mozda svuci suludo, ali oni se ovakvim izjavama ponose na raznim "ekonomskim samitima." U Nemackoj je spustena granica za identifikaciju pri kupovini zlata na oko 3000e.. iliti za sve iznose preko toga morate da budete zavedeni... price o pranju novca i terorizmu su zastareo i glup izgovor, trebalo bi da izmisle nesto smislenije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Panasonik otpušta 10.000 radnika

Japanska kompanija "Panasonik" najavila je da će tokom tekuće fiskalne godine otpustiti 10.000 zaposlenih, po 5.000 u Japanu i inostranstvu, kako bi restrukturalizacijom zaustavila pad profita.

MAT: Inflacija u martu 4,5 odsto

Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije, prema proceni Republičkog zavoda za statistiku u prvom tromesečju ove godine je međugodišnje uvećan za oko dva odsto.

FED zadržao kamatnu stopu

Američka centralna banka Federalne rezerve (FED) danas je ponovo zadržala referentnu kamatnu stopu u rasponu od 4,25 do 4,50 odsto.