
Cena nafte sve niža, ali gorivo sporo pojeftinjuje u Srbiji: Imaju li vozači čemu da se nadaju?
Nafta ubrzano pojeftinjuje, a i cene goriva u poslednje vreme padaju.

Foto: 021.rs
Cena dizela u Srbiji je u poslednjih mesec dana niža osam dinara, dok je benzin pojeftinio sedam dinara. Značajno smanjenje cene nafte na berzama samo se delimično odražava na maloprodajne cene goriva. Ali to nije nužno loša stvar, prenosi Bloomberg Adria.
Barel nafte marke Brent od 159 litara u sredu je koštao nešto više od 60 dolara. Od početka godine pojeftinio je više od 20 odsto, a u poslednjih godinu dana skoro 28 odsto. Poslednji put smo videli ovako niske cene u prvom kvartalu 2021. godine.
Država je nastavila da ograničava cene goriva i ove godine. Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata Vlada Srbije donela je početkom februara 2022. godine. Razlog za njeno donošenje bio je očuvanje životnog standarda građana zbog svetske energetske krize. Od tada se svakog petka objavljuju maksimalno dozvoljene cene evrodizela i benzina. Najvišu cenu goriva od početka godine vozači su plaćali od 21. do 27. februara. Tada je litar dizela koštao 204 dinara, a benzina 189.
Tilen Šarlah iz slovenačke kompanije Acex kaže da postoji više razloga za nagli pad cena nafte. On ističe da je kartel OPEC+ (posebno Rusija i Saudijska Arabija) u početku ograničio proizvodnju, ali je poslednjih meseci postepeno povećavao proizvodnju sa ciljem povratka tržišnog udela, verovatno kao odgovor na slabiju potražnju ili geopolitičke pritiske. Kartel je prošle subote doneo odluku da poveća proizvodnju za 411.000 barela dnevno.
Šarlah takođe navodi da je potražnja u Kini, koja je najveći svetski uvoznik nafte, manja od očekivane.
"SAD brzo reaguju na više cene svojom proizvodnjom nafte iz škriljaca, što ograničava rast cena na duži rok, a one se dodatno snižavaju promenama u američkom rukovodstvu i uvođenjem carina koje unose neizvesnost na tržište i povećavaju rizik od usporavanja globalnog ekonomskog rasta", dodaje on.
Slično mišljenje deli i Uroš Selič, specijalista za menadžment u kompaniji Sava Infond, koji motive za povećanje proizvodnje u kartelu OPEC+ vidi kao višeslojne.
"Od kažnjavanja članica koje ne poštuju proizvodne kvote (npr. Irak i Kazahstan) do političkih interesa povezanih sa najvećim članom kartela, Saudijskom Arabijom, koja teži da održi dobre odnose sa SAD."
Analitičari očekuju nižu cenu nafte u budućnosti
Američki predsednik Donald Trump već duže vreme zagovara niže cene nafte, od oko 50 dolara po barelu, jer one koriste američkim potrošačima, jačaju domaću industriju i istovremeno stvaraju pritisak na geopolitičke rivale poput Rusije i Irana.
Selič dalje navodi da na strani tražnje, osim Kine, stagnira i uvoz nafte u Indiji.
"Istovremeno, američka proizvodnja, iako rast malo usporava, i dalje dostiže rekordne nivoe. Dodatnu neizvesnost na tržištu stvaraju sve veći rizici recesije u SAD, što dodatno smanjuje očekivanja u vezi sa budućom potražnjom za naftom."
Analitičari, uključujući Šarlaha, uglavnom očekuju fluktuacije, ali relativno niže cene, u rasponu od 55 do 70 američkih dolara po barelu.
"Mogle bi da padnu niže u kratkom roku u slučaju jakih šokova na strani potražnje. Najveći uticaj na buduće trendove imaće, naravno, potražnja, prvenstveno vođena ekonomskim rastom, zatim budućom proizvodnjom OPEC-a i SAD, i makroekonomskom neizvesnošću jer visoke kamatne stope centralnih banaka nastavljaju da pritiskaju globalni rast, a samim tim i potražnju za energijom."
U poslednje vreme se mnogo govori o mogućem završetku rata u Ukrajini. To bi moglo smanjiti geopolitičku premiju u ceni nafte, što bi rezultiralo nižim cenama, kaže Šarlah.
"Potencijalno mirovno rešenje ili ublažavanje sankcija omogućili bi povećanje izvoza iz Rusije - mnoge rute i količine su trenutno sankcionisane ili ograničene. Ali važi i obrnuto: svaka nova kriza, eskalacija ili novi rat na Bliskom istoku izazvali bi skok cena", naglašava sagovornik.
Cene goriva u Srbiji ipak i dalje previsoke
Kada je Srbija u pitanju, cene goriva ipak nisu toliko niske koliko bi mogle da budu, a jedna od razlog za to je značajan uticaj državnih dažbina, rafinerijskih marži i drugih tržišnih faktora u formiranju konačnih cena za potrošače.
"Značajan deo cene čine državne dažbine - akcize, porez na dodatu vrednost i ostale naknade. U Srbiji ostale naknade uključuju i naknadu za obavezne rezerve i naknadu za energetsku efikasnost. Državne dažbine čine približno 48 i 50 odsto ukupne maloprodajne cene dizela i benzina, što je više nego u Hrvatskoj i Sloveniji", kaže analitičar Bloomberg Adrije Miloš Đaković.
Vlada Srbije je i ove godine u februaru donela odluku o usklađivanju akciza s godišnjim indeksom potrošačkih cena u 2024. godini. Akcize za gorivo koje se primenjuju od 7. februara su ponovo povećane. Nova akciza na olovni benzin je veća 3,07 dinara i iznosi 74,54 dinara, dok je za bezolovni sa 67,22 otišla na 70,11 dinara.
Budžetom za 2025. godinu planiraju se prihodi od akciza na naftne derivate u iznosu od oko 226 milijarde dinara, što je za 4,2 odsto više od očekivane naplate u 2024. godini, navodi se u oceni predloga Zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu koju je dao Fiskalni savet.
Srpsko tržište nafte dodatno opterećuje i neizvesna situacija oko Naftne industrije Srbije, kojoj su američke sankcije i treći put odložene do 27. juna. Podsetimo, NIS se 10. januara ove godine našao na takozvanoj SDN listi sankcija američkog ministarstva finansija koje su više meseci najavljivane. Sankcije je prvobitno trebalo da stupe na snagu 27. februara, ali su odložene za mesec dana, a zatim su još jednom odložene 28. marta, i na kraju treći put pomerene do 27. juna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
27
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
1
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Zbog suše poljoprivrednici očekuju pomoć države
09.07.2025.•
4
Udruženja poljoprivrednika u Srbiji naredna dva dana održaće sastanke kako bi ocenili posledice suše i definisali kakvu pomoć očekuju od države.
Direktorka društvene mreže Iks najavila povlačenje sa funkcije
09.07.2025.•
0
Generalna direktorka društvene mreže Iks Linda Jakarino izjavila je da će se povući sa funkcije, samo dve godine nakon što je preuzela kormilo kompanije u vlasništvu Ilona Maska, bez navođenja razloga za svoj odlazak.
Glamočić: Biće obezbeđena pomoć poljoprivrednicima koji su preterpeli štetu od požara
09.07.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će biti obezbeđena podrška u nabavci nove poljoprivredne opreme, kao i u obnovi infrastrukture na gazdinstvima koja su pretrpela štetu od požara.
Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom
09.07.2025.•
6
Evropska komisija u Izveštaju o vladavini prava u Srbiji 2025. navela je da svako drugo preduzeće u Srbiji u poslovanju ima problem s korupcijom.
Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine
09.07.2025.•
17
Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi.
Tramp: BRIKS je napravljen da uništi dolar i ugrozi SAD, članicama ću uvesti carinu od 10 odsto
09.07.2025.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će vrlo skoro uvesti carinu od 10 odsto na uvoz iz zemalja članica BRIKS-a.
U junu najviše rasli krediti privrede
08.07.2025.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju juna iznosili su oko 4.024 milijarde dinara, što je 2,1 odsto više nego u maju, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
PKS: Do 1. avgusta dodatni pregovori o carinama SAD
08.07.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je da će ta zemlja dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta, a period do tada biće iskorišćen za dodatne pregovore.
Skuplje usluge notara: Povećana javnobeležnička tarifa
08.07.2025.•
45
Veća vrednost boda, ali i veći broj bodova za pojedine poslove - ovako bi se, najkraće, mogla opisati nova javnobeležnička tarifa koju je usvojila Vlada Srbije.
Poljoprivrednici upozoravaju: Kiša više ne može da pomogne da rodi kukuruz
07.07.2025.•
14
Poljoprivrednici u Srbiji izjavili su da je suša skoro potpuno uništila rod kukuruza, a da nisu u boljem stanju ni soja, šećerna repa i suncokret.
Država ignoriše sušu, posledice ćete snositi i vi
07.07.2025.•
6
Nema šta, sunce je od polovine juna baš "zapržilo". Maksimalna dnevna temperatura je neprekidno iznad 30 stepeni Celzijusa, neretko dostižući i 35°C.
Akcije Tesle pale za sedam odsto jer je Mask najavio osnivanje političke stranke
07.07.2025.•
0
Akcije kompanije Tesla pale su danas za više od sedam odsto u trgovini pred otvaranje berzi nakon što je njen izvršni direktor Ilon Mask najavio osnivanje nove političke partije.
Tramp preti: Zemlje koje se pridruže antiameričkoj politici BRIKS-a dobiće dodatne carine
07.07.2025.•
8
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će zemljama koje se budu pridružile "antiameričkoj politici" BRIKS-a biti naplaćena dodatna carina od 10 odsto.
Nove carinske tarife SAD počeće da važe 1. avgusta
07.07.2025.•
0
Ministar finansija SAD Skot Besent je najavio da će 1. avgusta stupiti na snagu drastično povećane američke carinske stope.
Proizvodi iz Srbije ponovo na Kosovu: Uvoz za 116 odsto veći nego prošle godine
06.07.2025.•
2
Prema podacima Carine Kosova, roba iz Srbije se ove godine "snažno vratila na kosovsko tržište" posle pada prethodnih godina, tako da je ove godine udvostručen uvoz srpskih proizvoda u poređenju sa početkom 2024. godine.
Kina uzvratila EU svojim merama: Evropske firme isključene iz velikih nabavki medicinskog materijala
06.07.2025.•
0
Kina je objavila da isključuje firme EU iz velikih javnih nabavki medicinskog materijala, kao uzvratnu meru za slične restrikcije koje je EU uvela kineskim firmama.
Komentari 13
Једина лампица на ин
новосађан
Као да су нам хрвати на власти!
Фебруар за чега
Плус, одем код њих у Лидл, маслац кила €8 (940дин) а код нас 1600-1900. 2 киле за замрз, уштеда 1320 дин. Маслиново уље, јефтиније, хлеб јефтинији?! Потрошим 6 литара дизела за тамо/назад и опет - уштеди се пар црвених! Да су ЕУ продавнице јефтиније, гориво, основне намирнице, све! А плате им 2-6 пута веће! Срамота Ћаци државе!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar