
Država od kladionica i kockarnica zarađuje stotine miliona evra
Tržište igara na sreću u Srbiji raste iz godine u godinu, a istovremeno - rastu i prihodi države od kladionica.
Uprkos tome što klađenje i kockanje mogu da izazovu ozbiljnu zavisnost, te da utiču na socijalni život, porodične odnose i materijalni status zavisnika, za državu - ovo je ozbiljan izvor prihoda.
Samo na osnovu naknade za priređivanje igara na sreću u budžet se 2024. godine slilo više od 177 miliona evra - a to nije jedini namet koji kladionice plaćaju, piše Nova ekonomija.
Samo na osnovu naknade za priređivanje igara na sreću u budžet se 2024. godine slilo više od 177 miliona evra - a to nije jedini namet koji kladionice plaćaju, piše Nova ekonomija.
Kladionice u Srbiji podležu višestrukim vrstama naknada. Pre svega, plaćaju posebne naknade za organizovanje igara na sreću, koje su definisane Zakonom o igrama na sreću.
Konkretno, naknada za priređivanje klasičnih igara na sreću iznosi 60 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupne vrednosti primljenih uplata i ukupnog iznosa fonda dobitaka.
Konkretno, naknada za priređivanje klasičnih igara na sreću iznosi 60 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupne vrednosti primljenih uplata i ukupnog iznosa fonda dobitaka.
Takođe, država prihoduje i kroz poreze na dobitke koje ostvaruju igrači, kao i kroz klasične poreze poput poreza na dobit preduzeća, PDV-a, poreza na zaradu zaposleni.
Prema dostupnim podacima Uprave za igre na sreću, kladionice i drugi priređivači igara na sreću su samo tokom 2024. godine uplatili više od 20 milijardi dinara u budžet Srbije kroz različite oblike nameta. Ovaj iznos obuhvata naknade za organizovanje klađenja, elektronskog klađenja, na automatima…
Koliko je država zaradila od kladionica?
Kako je zvanično objavljeno na sajtu Uprave za igre na sreću, država je tokom 2024. godine inkasirala tačno 20.840.744.397 dinara samo od naknada za priređivanje igara na sreću.
Preciznije, iznos naknade za posebne igre na sreću u kockarnicama bio je oko 368,4 miliona, za igre na sreću na automatima oko 8,2 milijardi, a za klađenje približno 3,4 milijarde dinara. Takođe, kladionice koje priređuju elektronsko klađenje uplatile su u državni budžet prošle godine 6,4 milijardi dinara.
Na kraju, prihodi od naknada za priređivanje nagradnih igara iznosili su oko 200 miliona dinara, a od klasičnih igara na sreću oko 2,2 milijarde.
Ukupno, dakle, u državni budžet u 2024. godini slilo se više od 177 miliona evra, i to samo po osnovu naknada za priređivanja igara na sreću. Takođe, ukupni javni prihodi od igara na sreću, iznosili su, kako su objavili mediji početkom godine, oko 320 miliona evra - a tu spadaju ostali nameti poput poreza na dobit i PDV-a.
Godinu dana ranije, 2023, kladionice su u republički budžet uplatile više od 17,7 milijardi dinara (151,3 miliona evra) samo od naknada za priređivanje igara na sreću.
Država uvećala namete
Zahvaljujući izmenama zakona, koje su usvojene krajem prošle godine, naknade koje kladionice moraju da plaćaju državi drastično su uvećane.
Primera radi, za slot-mašine plaća se porez od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno uplaćenog novca i ukupno dodeljenih dobitaka igračima, a pre izmena zakona, ova naknada iznosila je 10 procenata.
Što se tiče klađenja, naknada iznosi 15 odsto od osnovice koju i u ovom slučaju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupne dobiti koju su igrači ostvarili.
Kod onlajn klađenja, mesečna naknada iznosi 15 odsto od razlike ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača. S druge strane, na elektronske igre na sreću koje se prenose uživo ili imaju odložen prenos, u kojima igrači igraju protiv priređivača (primera radi rulet), naknada iznosi 25 odsto. U oba slučaja, ukupni mesečni iznos naknade ne može da bude manji od 20.000 evra, dok je ranije bio 10.000.
Što se tiče naknada koje se plaćaju za priređivanje igara u samim objektima, prilikom izmena zakona uvedena je jedinstvena stopa od 25 odsto za sve vrste igara, a u zavisnosti od igre, razlikuju se osnovice na koje se ova stopa primenjuje. Primera radi, ukoliko su u pitanju turniri u kojima takmičari igraju jedan protiv drugog, poput pokera, stopa se primenjuje na osnovicu koju čini razlika vrednost primljenih uloga za učestvovanje u igri i isplaćenog nagradnog fonda.
Ceo tekst Nove ekonomije čitajte na sledećem LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ministarstvo nudi paorima "interventi otkup" pšenice za 23.000 dinara po toni
22.06.2025.•
15
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže da će "država preko republičke Direkcije za robne rezerve ponuditi zemljoradnicima interventni otkup pšenice po ceni od 23.000 dinara po toni".
Ako uplaćujete humanitarnu pomoć, treba da znate: Pojedine banke to naplaćuju
22.06.2025.•
0
U Srbiji pojedine banke i dalje naplaćuju proviziju na uplate u humanitarne svrhe.
Vlada ukinula podsticaje za strance, IT sektor upozorava: Moguć odlazak stručnjaka i firmi iz Srbije
22.06.2025.•
32
Vlada Srbije nedavno je ukinula Uredbu o kriterijumima za dodelu podsticaja poslodavcima koji zapošljavaju novonastanjena lica u Srbiji, izazvavši burnu reakciju IT zajednice.
Ovo su države s najvećim bogatstvom po glavi stanovnika
22.06.2025.•
2
Prema izveštaju švajcarske banke UBS, Švajcarska je prva u svetu kada je u pitanju bogatstvo po glavi stanovnika.
EU namerava da zabrani ruski gas do 2027: Stručnjaci o tome koliko je taj plan realan
22.06.2025.•
4
Brisel je predložio obavezujuću zabranu uvoza ruskog gasa i tečnog prirodnog gasa (LNG) do kraja 2027. godine.
Švajcarska po prvi put uvela nultu kamatnu stopu: Dva glavna razloga za to
22.06.2025.•
0
Švajcarska nacionalna banka (SNB) je kamatnu stopu snizila na nulu.
Mali: Srbiji uplaćena prva sredstva iz Plana rasta za Zapadni Balkan
21.06.2025.•
9
Ministar finansija Siniša Mali potvrdio je da su Srbiji uplaćena prva sredstva Evropske unije, u iznosu od 51,66 miliona evra, u okviru predfinansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan.
NIS traži još jedno odlaganje američkih sankcija, prethodno odlaganje do 27. juna
21.06.2025.•
2
Naftna industrija Srbije objavila je da je uputila novi zahtev Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija.
Kovanice u Srbiji: Izrada skupa, upotreba sve ređa
20.06.2025.•
4
Kovani novac u Srbiji sve se manje koristi kao sredstvo plaćanja, ali i pored toga i dalje je u upotrebi.
Nove cene goriva: Ponovo poskupljenje
20.06.2025.•
10
Gorivo će na pumpama u Srbiji od danas u 15 sati do 27. juna u isto vreme biti skuplje nego prošle nedelje.
Portparolka Evropske komisije: Srbija će moći da uvozi gas iz Rusije, ne sme završiti u Mađarskoj
19.06.2025.•
8
Predlog uredbe Evropske komisije o postepenom obustavljanju uvoza ruskog gasa u Evropsku uniju (EU) odnosi se samo na članice tog bloka, a ne i na treće zemlje.
Kakva je ekonomija Srbije: "Ogromni dugovi, masovni lopovluk, rasprodaja resursa..."
19.06.2025.•
29
Ekonomista Slobodan Komazec izjavio je da je zaduženost Srbije dostigla skoro 108 milijardi evra.
U SAD svakog dana prošle godine bilo po 1.000 novih milionera
19.06.2025.•
2
U Sjedinjenim Američkim Državama 2024. godine po 1.000 ljudi je dostizalo svakoga dana svoju prvu zaradu od milion dolara, saopštila je investiciona banka UBS.
Tramp ponovo odložio zabranu Tiktoka u SAD
18.06.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp produžiće za 90 dana rok kineskoj kompaniji ByteDance za prodaju Tiktoka, uprkos zakonu koji je nalagao prodaju ili gašenje u slučaju značajnog napretka.
Proizvođači mleka u Srbiji: Između "jakog" dinara i aflatoksina
17.06.2025.•
6
Srpski paori, posebno proizvođači mleka, baš nemaju sreće.
Atanacković: Ako država poveća neoporezivi deo plate, poslodavci bi pristali na povećanje minimalca
17.06.2025.•
7
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da bi 65 odsto poslodavaca prihvatilo povećanje minimalne zarade za 9,4 odsto u oktobru, ako država poveća neoporezivi deo plate.
EU planira da zabrani ruski gas do kraja 2027. godine
17.06.2025.•
6
Evropska komisija planira da u utorak predloži zakonsku zabranu uvoza ruskog prirodnog i tečnog gasa u Evropsku uniju do kraja 2027. godine, kako bi postepeno okončala energetske veze sa Rusijom.
Robne rezerve otkupljuju deo ovogodišnjeg roda pšenice
16.06.2025.•
1
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je pokrenuta inicijativa da Direkcija za robne rezerve, u skladu sa mogućnostima budžeta, otkupi deo ovogodišnjeg roda pšenice "po stimulativnijoj ceni".
Srpska IT asocijacija: Ukidanje podsticaja bez najave ugrožava poslovanje i poverenje investitora
16.06.2025.•
8
Srpska IT Asocijacija (SITA) saopštila je da je zabrinuta zbog nenajavljene odluke Vlade Srbije da ukine Uredbu o podsticajima za poslodavce koji zapošljavaju novonaseljena lica.
Sitnice koje koštaju: Kako da neprimetni troškovi ne "pojedu" tvoj kućni budžet?
16.06.2025.•
0
U vreme čestih i neočekivanih promena cena, budžet zaista lako izmakne kontroli i to bez velikih, planiranih troškova tokom meseca.
Skaču cene nafte zbog rata Irana i Izraela, moguća i blokada moreuza: Može li to uticati na Srbiju?
16.06.2025.•
12
Cena sirove nafte skočila je za desetak odsto zbog sukoba Izraela i Irana.
Komentari 35
новосађан
Треба ли даље да причамо.
Школе из 1980 година!
Распад!
Какви рафали,експо итд.
@Antuntun
Мики
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar