EU će uvesti naknadu na pakete sa Temua i Šejna, poznato i koliku

Evropska unija je predložila jedinstvenu naknadu od dva evra na milijarde malih paketa koji se šalju direktno na kućne adrese, a koji trenutno uglavnom dolaze iz Kine, prenosi BBC.
EU će uvesti naknadu na pakete sa Temua i Šejna, poznato i koliku
Foto: Pixabay
Novi porez bi značio da paketi vrednosti manje od 150 evra više neće biti oslobođeni carine.
 
Očekuje se da će ovu naknadu plaćati onlajn tržišta, uključujući kineske gigante Temu i Šejn, izjavio je evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič.
Prošle godine je u EU ušlo 4,6 milijardi takvih paketa, od čega je više od 90 odsto stiglo iz Kine. Šefčovič je rekao da je toliki obim stvorio ogroman posao za carinsko osoblje EU, kao i da je to predstavljalo izazove u obezbeđivanju pravilne provere bezbednosti i standarda robe koja ulazi u Uniju.
 
Predložena naknada bi "nadomestila troškove", rekao je Evropskom parlamentu.
Brisel se takođe nada da će deo ostvarenih prihoda ići u budžet EU, prenosi Euronews Srbija.
 
Naknada od dva evra bi se primenjivala na pakete poslate direktno potrošačima, dok će paketi poslati u skladišta biti oporezovani po nižoj stopi od 0,50 evra.
 
Potez EU dolazi nakon novih američkih carina na kinesku robu koje uključuju i naknadu na male pakete.
 
Nakon pregovora prošle nedelje, carina na male pakete vrednosti do 800 dolara smanjena je sa 120 odsto na 54 odsto. Međutim, fiksna naknada od 100 dolara po paketu ostaje.
 
Postojali su strahovi da bi kineski giganti e-trgovine mogli preplaviti evropsko tržište jeftinom robom, jer bi proizvodi prvobitno namenjeni SAD-u morali biti prodati negde drugde.
 
Evropski trgovci na malo su se ranije žalili da se suočavaju sa nepoštenom konkurencijom prekomorskih konkurenata, za koje tvrde da se ne pridržavaju strogih standarda EU za proizvode.
Šejn i Temu su ranije izjavili da će sarađivati sa regulatorima i poštovati potrošačke standarde. Temu kaže da ima 92 miliona korisnika u EU, dok je Šejn izjavio da ima preko 130 miliona.
 
Pre američkih carina, platforme poput Šejna i Temua su se oslanjale na takozvano izuzeće "de minimis" za slanje artikala male vrednosti direktno kupcima u SAD bez plaćanja carina ili uvoznih poreza.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija