Nakon godina čekanja, nekoliko zvaničnika je reklo za Politiko da se očekuje da će Evropska komisija i Evropska centralna banka (ECB) konačno dati svoj "blagoslov" u izveštaju koji će biti objavljen sledeće srede, prenosi
N1.
Pristupanje Bugarske evru bi pomoglo zemlji da poveća trgovinu sa ostatkom bloka, smanji transakcione troškove i ojača svoj uticaj u Briselu.
"Pristupanje evru će samo ojačati [suverenitet] Bugarske - učestvovaćemo u procesu donošenja odluka ECB", rekao je za Politiko Atanas Pekanov, bugarski ekonomista i bivši zamenik premijera zemlje.
Decenijama je lev bio vezan za evro, ali zemlja nije imala nikakvu reč o odlukama ECB o monetarnoj politici jer nije bila članica. Ako se Bugarska pridruži jedinstvenoj valuti 2026. godine, glavni bankar Bugarske će formalno zauzeti mesto u Upravnom savetu ECB.
Međutim, pošto će biti tek 13. najveća članica unije, sa manje od procenta njenog bruto domaćeg proizvoda, njen uticaj na Savet će biti ograničen.
Kritičari, međutim, upozoravaju da taj potez nije bez rizika. Usvajanje jedinstvene valute moglo bi, na primer, izazvati barem jednokratni rast cena - posebno pogođen siromašnijim domaćinstvima u ruralnim područjima - jer preduzeća koriste prednosti prelaska.
Strahovi su da bi inflacija pogodila osnovne proizvode poput povrća, posebno u ruralnim područjima gde potrošači imaju manje izbora.
Uvažavajući takve brige, bugarski predsednik Rumen Radev izazvao je šok širom zemlje nakon što je ranije ovog meseca objavio da želi da održi nacionalni referendum kako bi odložio pristupanje zemlje evru.
Međutim, malo je verovatno da će to dozvoliti Ustavni sud zemlje, koji je već u prethodnim prilikama presudio da bi takvo glasanje bilo neustavno.
Radevljeva objava je takođe nepopularna u parlamentu, gde većina bugarskih stranaka podržava usvajanje evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Zamenik zamenika
Kolonijalizam
Zar to nije demokratija da se svi pitaju?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar