Srbija se zadužuje 2,4 milijarde evra: Kamata na kredit za "rafale" tretira se kao tajna

U Skupštini Srbije danas će biti održane sednice dva parlamentarna odbora.
Srbija se zadužuje 2,4 milijarde evra: Kamata na kredit za "rafale" tretira se kao tajna
Foto: Pixabay
Na jednom će se razgovarati o izuzetno vrućoj temi ovih dana – kandidatima za novi sastav Regulatornog tela za elektronske medije (REM), a na drugom o predlozima zakona koji bi mogli da povećaju zaduženost zemlje za oko 2,4 milijarde evra.
 
Na dnevnom redu sednice Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava naći će, za početak, potvrđivanje Ugovora o kreditnom aranžmanu sa grupom francuskih banaka, koji je sklopljen radi nabavke ""rafala" za Vojsku Srbije, piše Nedeljnik.

"Neshvatljivo mi je da tako olako, ispod radara opozicionih partija i šire javnosti, prolazi potencijalno enormno zaduživanje, ma koliko da je značajna rasprava o REM-u", ocenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.

On podseća da je Srbija već platila avans za nabavku 12 aviona u vrednosti od 823,5 miliona evra, te da se sporazum odnosi na ostatak sume.
 
"To znači da će dodatno zaduživanje države samo po tom osnovu iznositi 1,92 milijarde evra. Zaprepašćujuće je, međutim, da će poslanici uopšte razmatrati sporazum prema kome se stope finansiranja, odnosno troškovi finansiranja – tretiraju kao tajna", ukazuje Đukić.
Prema njegovoj oceni, neprihvatljivo je da se ulazi u veliki dug a da kao poreski obveznici ne znamo kolika će biti efektivna cena aranžmana oko kupovine "rafala".
 
Osim aranžmana za kupovinu "rafala", članovi Odbora za finansije razmatraće i predloge zakona da se država zaduži kod NLB Komercijalne banke za 35 milijardi dinara (oko 300 miliona evra) za izgradnju deonice auto-puta Beograd – Zrenjanin - Novi Sad, kao i za drugi zajam kod Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) za politiku zelenog rasta, u iznosu od 153,7 miliona evra.
 
Tako bi Odbor za finansije danas mogao da "aminuje" novo zaduživanje od blizu 2,4 milijarde evra, a potom i poslanici na nekoj od narednih sednica parlamenta.
 
Ambijent za zaduživanje se, međutim, promenio nagore otkada je na globalnom nivou zavladala neizvesnost zbog carinske politike američkog predsednika Donalda Trampa – o čemu bi naša zemlja morala itekako da povede računa.
 
Ukoliko su perpektive ekonomskog rasta sve sumornije, objašnjava Đorđe Đukić, postoji opasnost da dođemo u nezavidnu situaciju kada je reč o stopama rasta i servisiranja duga.
 
"Kada stopa rasta BDP postane niža u odnosu na efektivnu kamatnu stopu po kojoj se otplaćuju dugovi, onda je to opasna crvena zona za svaku državu, pa i Srbiju, jer tada budući privredni rast služi samo za servisiranje kamata", upozorava Đukić.
 
Na pitanje da li smo prezaduženi ili nismo odgovara kontrapitanjem – da li je vrednost našeg BDP-a u evrima meritoran pokazatelj, ukoliko je devizni kurs veštački fiksiran.
 
"Uveren sam da nije dobar pokazatelj, i to zbog politike kursa kakvu vodi Narodna banka Srbije kao i metodoloških promena u obračunu BDP, kojima je njegova vrednost povećana, što je dovelo do smanjenja udela duga", rekao je Đukić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dacic

    30.05.2025 18:53
    auuu!! ovo nisam ocekivao od cara
    al kad mu gori pod dupetom zasto ne bi pravio jos troska za narod,jer on zna...
  • Let,let...

    30.05.2025 13:49
    Dati ćaćijima i studentima koji neće da jedu "babinu pitu" da pročitaju tekst. Nek odmah počnu da štrajkuju,nema sendviča,pljeskavica...ionako ni oni ni mi nećemo uskoro imati za lebac.
  • kostadin

    30.05.2025 13:36
    ... Venac na naš grob!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Srbija najviše uvozi iz Kine

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.