Atanacković: Ako država poveća neoporezivi deo plate, poslodavci bi pristali na povećanje minimalca

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da bi 65 odsto poslodavaca prihvatilo povećanje minimalne zarade za 9,4 odsto u oktobru, ako država poveća neoporezivi deo plate.
Atanacković: Ako država poveća neoporezivi deo plate, poslodavci bi pristali na povećanje minimalca
Foto: 021.rs
Kako je naveo Atanacković, to je rezultat ankete koju je sprovela Unija.
 
On je rekao da je ministru finansija Siniši Malom na Socijalno-ekonomskom savetu predloženo da se, za poslodavce kojima ne bi pomoglo ni da država snosi ceo teret povećanja, iznađe način za dodatnu pomoć, što je Mali prihvatio.
"Radnoj grupi za izradu predloga povećanja minimalne zarade predložićemo da se promeni način kompenzacije povećanja minimalne zarade jer se država, povećanjem neoporezivog iznosa zarade, odriče velikog novca koji bi došao u budžet, a od toga korist imaju i firme koje dobro rade i ne isplaćuju minimalnu zaradu, a i njima se povećava neoporezii iznos", rekao je Atanacković.
On je naveo da je Siniša Mali na SES-u izneo plan povećanja minimalca do 2027. godine tako što bi povećanje od 9,4 odsto od oktobra ove godine važilo do decembra ove godine, a zatim bi se u januaru 2026. ta zarada podigla za dodatnih 10,1 odsto i iznosila 550 evra.
 
Minimalna zarada u ovom trenutku iznosi 53.592 dinara, odnosno 457 evra, nakon što je u januaru ove godine povećana za 13,7 odsto. 
 
Mali je na SES-u rekao da vlast "ne odustaje od cilja, a to je, da do kraja 2027. godine, odnosno da u 2028. godini, minimalna zarada bude 651 evro".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da "veruje da će biti povećanja minimalne zarade i da će poslodavci to prihvatiti" jer su, kako pretpostavlja, "društveno odgovorni i razumeju da će država preuzeti značajan deo tereta na sebe u tom povećanju minimalca".
 
Poslodavci, kako je rekao Atanacković, uglavnom pristaju da se minimalna zarada poveća, ali srazmerno rastu bruto domaćeg proizvoda i iznosa inflacije. Međutim, do sada su uglavnom povećanja bila veća zbog političkih i socijalnih razloga pa je država snosila deo "tereta" kroz umanjenje poreza, odnosno povećanjem neoporezovanog dela zarade.
 
On je podsetio i da je u Srbiji poreski sistem linearan i da bi ga možda trebalo reformisati tako da "ko isplaćuje veće zarade plaća i veći porez".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Sezar

    19.06.2025 15:04
    Ne znam samo da li si zaista toliko neobrazovan kakvim se ovde predstavljaš ili to sa nekom namerom širiš laži i neistine? Porez na zarade u Srbiji je 10% a ne 65%. Prosečan trošak na NETO platu u EU za porez i osiguranje je 45% a u Srbiji je taj trošak oko 29%.
  • Veljko

    19.06.2025 06:51
    A koji je to, prakticno svetacki posao, kojim se "vlasnici" bave u unutrasnjosti, pa im radnici rade 2h dnevno, a oni robin-hudovski izdrzavaju sirotinju maltene iz svog dzepa i ipak isplacujujci minimalac?

    Taj isti posao je, verovatno, u Beogradu toliko "usmeren" u pravcu dobiti "vlasnika" (zemljo, vlasnici!), da umesto lenjih radnika sviklih na nerad imamo samo nevidjeno efikasnu radnu snagu koja zaradjuje li, zaradjuje? I zato je prosecna plata tamo dvostruki od minimalac?

    Zato nam ne treba sav taj svet sa platama do medijane, treba nam vise "vlasnika" i treba nam vise Beograda. Solidno uspesne firme "u unutrasnjosti" su sistematski unistene procesom "privatizacije", a stvorena su ta mikro-preduzeca kojima se ovde neki hvale da imaju par zaposlenih, minimalce i "lenje radnike, bolje da zatvorimo" - pa ako radnik radi samo 2h, onda moze i "vlasnik" to sa lakocom, ionako je covek od celika, a posao smesan. Em nije platio minimalac, em je jos na zaradi. Cudom se ovo ne desava, ali ne manjim cudom ovakvi pregaoci ne prestaju da kukaju po medijima.
  • Ja

    18.06.2025 19:03
    Ceo minimalac treba da bude neoporeziv jer to je minimalna zarada sa kojom drzava misli da ljudi mogu da prezive i nema svrhe to oporezivati.

    Treba uvesti 2 pravila.
    - Firme kojima radnici rade na minimalcu ne mogu placati nikoga vise od 3 minimalca (cak i direktor/vlasnik itd).
    - Firme kojima vecina radnika radi na minimalcu placa dodatan "porez na propast" - koji je da objasnim " ako nemas para da platis ljude posteno, i treba da propadnes, evo plati jos poreza".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Srbija najviše uvozi iz Kine

Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.