
Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?
Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.

Foto: Pixabay
Iako je najčešći izazov pronalazak idealnog stana ili kuće, za mnoge je pravi izazov zapravo – odobravanje stambenog kredita. Za nerezidente, to jest građane Srbije koji već duže od godinu dana žive u inostranstvu ili strane državljane koji ne ispunjavaju uslove za rezidentni status, mogućnost uzimanja kredita u Srbiji itekako postoji, ali nosi niz specifičnih pravnih, administrativnih i bankarskih zahteva, piše Biznis.rs.
Kako navode pravnici iz advokatske kancelarije Stojković advokati, najpre je potrebno razumeti razliku između rezidenata i nerezidenata, jer upravo ta klasifikacija određuje kako se prema vama odnosi banka.
Rezidentom se smatra osoba koja ima prebivalište u Srbiji, osim u slučaju da je van zemlje duže od 12 meseci. U tom slučaju, ili ako ste strani državljanin bez boravišta u Srbiji, pravno se tretirate kao nerezident.
"Iako zakon dozvoljava bankama da nerezidentima odobravaju stambene kredite, važno je znati da se svaki takav kredit tretira kao poslovanje sa inostranstvom. To znači da banka ima dodatne obaveze prema Narodnoj banci Srbije (NBS), jer se radi o specifičnom deviznom poslu. Kredit se može odobriti u devizama ili u dinarima bez valutne klauzule, ali isključivo pod uslovom da se novac uplaćuje direktno prodavcu nepokretnosti, koji mora biti rezident", objašnjavaju advokati.
Banka pritom ne pravi razliku u osnovnim kriterijumima za dodelu kredita - i rezidenti i nerezidenti podležu istoj analizi kreditne sposobnosti. Međutim, za nerezidente je mnogo teže da ispune te kriterijume jer je potrebno obezbediti validnu dokumentaciju o prihodima iz inostranstva, kao i dokaz o redovnom izmirivanju obaveza u prethodnih godinu dana.
Banka će zatražiti izveštaje iz kreditnog biroa, procenjivati vrednost nekretnine koja se daje pod hipoteku i analizirati odnos mesečnih prihoda i obaveza. S obzirom na međunarodni karakter transakcije, cela procedura može potrajati duže i zahtevati dodatnu papirologiju.
Jedan od često postavljanih zahteva banaka jeste i veća vrednost učešća. Dakle, nerezidenti se mogu suočiti s obavezom da obezbede znatno veći procenat gotovine prilikom kupovine nekretnine, u poređenju sa domaćim kupcima. Iako to zakonski nije precizirano, praksa pokazuje da se banke tako dodatno štite od rizika koje ovakvi krediti nose.
"Zanimljivo je da banke u Srbiji, prema važećim propisima, mogu odobravati kredite i za kupovinu nekretnina u inostranstvu - ali samo rezidentima. U tom slučaju se ne radi o poslu sa inostranstvom, iako nekretnina fizički nije u zemlji. Važno je, međutim, da se radi isključivo o stambenoj nekretnini - vikendice, apartmani za odmor i slični objekti ne ispunjavaju uslove, jer zakon striktno definiše pojam stambene imovine", navode advokati.
Kada se kredit dodeljuje nerezidentu, banka je dužna da prema NBS dostavi posebne izveštaje i osigura dodatne instrumente naplate, poput garancija, hipoteka i drugih sredstava obezbeđenja. Sve to čini ceo proces kreditiranja znatno kompleksnijim nego što bi to bio za prosečnog građanina Srbije.
Oni koji planiraju da se upuste u ovaj proces moraju da budu temeljno pripremljeni. Svaka banka ima svoja pravila, iako se oslanja na jedinstvenu zakonsku osnovu.
"Zato je od ključne važnosti unapred prikupiti kompletnu dokumentaciju o prihodima, poreskom statusu, radnom odnosu i eventualnim drugim kreditnim zaduženjima. Takođe, treba biti spreman na dodatne troškove - od notara, preko poreza na prenos apsolutnih prava, pa sve do osiguranja nekretnine i administrativnih taksi", savetuju advokati.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
O zatvaranju fabrika u Srbiji: "Očekivano s obzirom da taktiku vlasti"
13.07.2025.•
2
Očekivano, kako zbog krize u automobilskoj industriji i ekonomiji EU, tako i zbog sulude ekonomske politike naše vlasti, neke su od ocena sagovornika Danasa povodom sve češćih zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika.
Koji put vodi do veće zarade: Fakultet ili zanat?
13.07.2025.•
11
Zanat ili fakultet? Da li je to uopšte dilema? Zarada zanatlija u Srbiji, utisak je, prestigla je ono što ostvare visokobrazovani poput lekara ili nastavnika.
NBS se zadužila tri milijarde evra na repo tržištu po izuzetno visokim kamatama
13.07.2025.•
1
Narodna banka Srbije se na 27. aukciji hartija od vrednosti prodajom blagajničkih zapisa zadužila 360 milijardi dinara (3,07 milijardi evra) na repo tržištu.
Međugodišnja inflacija u junu iznosila 4,6 odsto
11.07.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu ove godine iznosila je 4,6 odsto, a mesečna 0,9 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Cene nafte skaču dok se čeka Trampova važna izjava o Rusiji
11.07.2025.•
1
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) porasle su danas na iznad 68 dolara po barelu.
U Nemačkoj i dalje raste broj preduzeća u bankrotu
11.07.2025.•
0
Nadležnim sudovima u Nemačkoj u junu je prijavljeno 2,4 odsto više bankrota preduzeća nego 12 meseci ranije, saopštio je Nemački statistički zavod (Destatis), na osnovu preliminarnih podataka.
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
9
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
4
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Zbog suše poljoprivrednici očekuju pomoć države
09.07.2025.•
5
Udruženja poljoprivrednika u Srbiji naredna dva dana održaće sastanke kako bi ocenili posledice suše i definisali kakvu pomoć očekuju od države.
Direktorka društvene mreže Iks najavila povlačenje sa funkcije
09.07.2025.•
0
Generalna direktorka društvene mreže Iks Linda Jakarino izjavila je da će se povući sa funkcije, samo dve godine nakon što je preuzela kormilo kompanije u vlasništvu Ilona Maska, bez navođenja razloga za svoj odlazak.
Glamočić: Biće obezbeđena pomoć poljoprivrednicima koji su preterpeli štetu od požara
09.07.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će biti obezbeđena podrška u nabavci nove poljoprivredne opreme, kao i u obnovi infrastrukture na gazdinstvima koja su pretrpela štetu od požara.
Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom
09.07.2025.•
6
Evropska komisija u Izveštaju o vladavini prava u Srbiji 2025. navela je da svako drugo preduzeće u Srbiji u poslovanju ima problem s korupcijom.
Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine
09.07.2025.•
17
Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi.
Komentari 1
С.ч
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar