Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta

Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
Foto: Pixabay
Srpska IT asocijacija, koja okuplja više od 20 tehnoloških kompanija sa ukupnim godišnjim prometom većim od 375 miliona evra, od čega se preko 290 miliona odnosi na izvoz IT usluga, izražava duboku zabrinutost zbog potpunog izostanka institucionalne reakcije.
 
"Uprkos našim apelima i blagovremenom ukazivanju na moguće negativne posledice, nadležni nisu ponudili ni pojašnjenje odluke, ni predloge rešenja koja bi omogućila kompanijama da prilagode svoje poslovanje. U međuvremenu, beležimo konkretne posledice - više IT kompanija već razmatra promenu strateškog fokusa i delimično ili potpuno povlačenje sa tržišta Srbije", kaže SITA.
Podsećaju da je pomenuta Uredba u prethodne tri godine igrala ključnu ulogu u pozicioniranju Srbije kao atraktivne destinacije za IT kompanije, naročito u kontekstu globalne relokacije usled geopolitičkih nestabilnosti. 
 
"Podsticaji su omogućili da Srbija bude konkurentna u odnosu na druge države koje aktivno privlače IT kompanije, poput Portugala, Turske, UAE i Rumunije i drugih zemalja u okruženju", ukazuje SITA. 
Prema analizama Srpske IT asocijacije, ukinuta Uredba donosila je merljive koristi, kako za budžet, tako i za domaću ekonomiju. Oko dve trećine svih poreskih uplata ostajalo je u budžetu Srbije, dok je jedna trećina činila podsticaje kompanijama. Mehanizam nije bio fiskalni trošak, već instrument za širenje poreske osnovice i jačanje konkurentnosti tržišta.
"Pored direktnih prihoda od poreza na dohodak, dobit, imovinu i PDV, ovaj podsticaj je doprineo zapošljavanju visokoobrazovanih stručnjaka, rastu izvoza IT usluga, prenosu znanja i jačanju domaćih timova", ukazala je SITA.
 
Dodaju da je važno istaći da ovo nije jedini poreski mehanizam koji ima uticaj na održivost IT industrije u Srbiji. 
 
"Potrebno je šire promišljanje o poreskom okviru koji se odnosi na sve IT kompanije, domaće i strane, kako bi se osigurala predvidivost, konkurentnost i dugoročna stabilnost sektora. Srpska IT Asocijacija poziva Vladu Srbije na hitan dijalog sa industrijom i definisanje prelaznog rešenja. U suprotnom, rizikujemo da višegodišnji napori u privlačenju investicija i razvoju tehnološkog ekosistema budu trajno narušeni", zaključuje ova organizacija u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @@@LapTop

    14.07.2025 21:29
    Baš naprotiv, samo ako si glup i nesposoban ne znaš koliko imaš u PIO fondu, poznato je koliko imaš i to do poslednje pare. Razumem tvoju revolucionarnu odluku da više nego prepoloviš i sada bedne penzije budućim penzionerima, interesuje me šta ćeš raditi kada ti ljudi stignu do penzije i potom znatan broj njih postanu socijalni slučajevi jer je jedan prepametni "laptop" mislio da tako treba? Ili te naravno za to baš briga jer to neće biti tvoj problem? U EU zemljama je taj "harač" i veći od našeg, ali naravno oni su glupi a jedan "laptop" pametniji od cele Evrope. Uvek me je fascinirala činjenica da imamo najpametnije ljude i to za apsolutno svaku granu nauke a opet smo na začelju. Istina, neki učeniji bi rekli da je to ranije dobro opisan sindrom gde razni skorojevići koji imaju malo škole umisle da su popili svu pamet sveta i da imaju odgovore na sva pitanja i što manje znaju to su više uvereni u suprotno.
  • /

    14.07.2025 19:18
    /
    aman bre odakle vam ideja da su komentari zlobni.
    narcisi
  • e-??

    14.07.2025 19:17
    e-QQ
    Toliki IT stručnjaci a svi domaći informacioni sistemi štucaju. Tu nešto ne štima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mogu li stranci dobiti stambeni kredit u Srbiji?

Kupovina nekretnine u Srbiji, naročito kada se finansira kreditom, predstavlja veliki korak u životu, bilo da je reč o povratnicima iz dijaspore ili stranim državljanima koji žele da stvore dom u našoj zemlji.