Ovo je duplo veći gubitak od onog koji je firma prijavila početkom februara, piše
Nova ekonomija.
NIS je početkom februara izdao saopštenje u kojem tvrdi da je gubitak te firme prošle godine bio 5,6 milijardi dinara ili oko 47,8 miliona evra.
Međutim, upravo objavljen finansijski izveštaj NIS-a na sajtu Agencije za privredne registre pokazuje da je neto gubitak firme u 2025. godini zapravo iznosio oko 12,23 milijarde dinara ili oko 104,5 miliona evra.
Nova ekonomija zatražila je od Naftne industrije Srbije objašnjenje zašto se razlikuju iznosi navedeni u saopštenju i u izveštaju, ali odgovor nije stigao do objavljivanja ove vesti.
NIS je u februaru za poslovne teškoće u poslovanju okrivio sankcije Sjedinjenih Američkih Država.
"Kompleksne okolnosti, pre svega rad pod uticajem sankcija Ministarstva finansija SAD, imale su značajan uticaj na finansijske i operativne rezultate NIS-a. Takođe, na ostvarenja NIS grupe u prošloj godini odrazile su se i niže cene nafte, jer je prosečna cena nafte tipa Brent bila 69,1 dolar za barel, što je 14 odsto niže u poređenju sa 2024. godinom“, navela je ova kompanija u saopštenju.
SAD su uvele sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva početkom 2025. godine, ali su one, nakon nekoliko meseci odlaganja, stupile na snagu prošlog oktobra.
Trenutno su u toku dogovori mađarskog MOL-a, koji je zainteresovan da kupi većinski ruski udeo u vlasništvu, sa Kancelarijom za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija.
Dok traju pregovori, NIS je više puta tražio i dobijao produženje licence za rad od OFAC-a.
Trenutna licenca za rad važi do 17. aprila, nakon produženja koje je odobreno u petak.
NIS: Ovi izveštaji se ne mogu direktno upoređivati
Iz NIS-a su saopštili da je ta kompanija početkom februara objavila Konsolidovani finansijski izveštaj za prethodnu godinu koji se odnosi na matično društvo NIS a.d. zajedno sa zavisnim društvima u zemlji i inostranstvu. Kako navode, u skladu sa tim izveštajem, gubitak na nivou NIS Grupe za 2025. godinu iznosi 5,6 milijardi dinara kako je i saopšteno 2. februara.
"Kada je reč o izveštaju na koji se tekst koji je danas objavila redakcija 'Nove ekonomije' odnosi, važno je naglasiti da je reč o finansijskim rezultatima NIS a.d. kao pravnog lica, a ne o Konsolidovanom finansijskom izveštaju NIS Grupe, te se ovi izveštaji ne mogu direktno upoređivati. Pojedinačni finansijski izveštaji matičnog lica, NIS a.d. Novi Sad, sadrže interkompanijske transakcije koje se u skladu sa računovodstvenim zakonom eliminišu na konsolidaciji, pa je rezultat u konsolidovanom izveštaju NIS Grupe ispravno prikazan u iznosu od 5,6 milijardi gubitka u 2025. godini. Takođe, rezultat koji se navodi u tekstu 'Nove ekonomije' uključuje i računovodstvene efekte određenih obezvređenja, koje se po svojoj prirodi ne mogu posmatrati van konteksta celokupnog poslovanja", navode iz NIS-a.
Dodaju da je "NIS Grupa, tokom 2025. godine, uprkos izuzetno složenim makroekonomskim i tržišnim uslovima, uspela da očuva stabilnost poslovanja, obezbedila kontinuitet snabdevanja domaćeg tržišta naftnim derivatima, očuvala socijalnu sigurnost svojih zaposlenih i zadržala stabilnost ključnih operativnih pokazatelja".
"U takvim okolnostima, NIS Grupa je ostvarila pozitivan EBITDA rezultat u iznosu od 22,2 milijarde dinara, dok je u razvojne projekte u svim segmentima poslovanja investirano 28,1 milijarda dinara", navodi se u saopštenju NIS-a.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 14
dacic
kad on dolazi na red
nesposobna bagra pravi stetu, a narod vraca i placa
NISovac
Kapitalizam iz prvog plana!
UPC tj. bonusi za menandžere i direktore podeljeni 100 miliona. Obećana plata radnicima nije povećana i mesečno zakidaju radnike za 10 miliona. Sindikat samo na platnom listiću da uzmu svoj 1% i ono malo nade!
Particulare matter
Tu mečku ako isteramo iz brloga na čistinu,mnogima će biti jasnije sa kakvom bagrom izdajničkom imamo posla.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar