Država se za auto-put Beograd - Zrenjanin - Novi Sad zadužuje kod tri banke
Vlada Srbije uputila je Skupštini Srbije predloge tri zakona o zaduživanju Srbije kod tri banke, a u vezi sa izgradnjom auto-puta Beograd - Zrenjanin - Novi Sad.
Foto: 021.rs
Država, kako se može videti, planira da uzme kredit za ovu namenu kod UniCredit Bank Srbija, Banca Intesa i NLB Komercijalne banke.
Kako je ukazano, zaduživanje sprovodi se na osnovu u julu ove godine potpisanih ugovora o dugoročnom investicionim kreditima sa ove tri banke, a na osnovu Komercijalnog ugovora o projektovanju i izvođenju radova na Projektu za izgradnju autoputa Beograd-Zrenjanin-Novi Sad potpisanog 10. novembra 2023. godine i Relevantnog aneksa 4 Okvirnog komercijalnog ugovora o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji auto-puta Beograd - Zrenjanin - Novi Sad, u iznosu od 300 miliona evra, piše eKapija.
Zaključak Vlade Srbije kojim je usvojen Nacrt ugovora o dugoročnom investicionom kreditu između Srbije i ovih banaka za potrebe finansiranja ovog projekta usvojen je u julu 2026. godine.
Što se tiče zaduženja kod UniCredit Bank, on će biti stavljen na raspolaganje u obliku dugoročnog investicionog kredita u dinarima. Iznos kredita, kako je naglašeno, ni u jednom trenutku ne može premašiti iznos od 13 milijardi dinara i može se koristiti isključivo za finansiranje dela projekta izgradnje auto-puta Beograd - Zrenjanin - Novi Sad uključujući i dodatne (naknadne) radove po zahtevu finansijera i naručioca koji su povezani sa projektom.
Planirana je šestomesečna otplata zajma, rok dospeća je devet godina, uključujući period počeka od dve godine, uz otplatu glavnice u jednakim šestomesečnim ratama.
Naknada za obradu zahteva i realizaciju kredita biće 0,3 odsto na ukupan iznos zajma i plaća se jednokratno, a tolika će biti i naknada na nepovučena sredstva na godišnjem nivou. Predviđena je i kamatna stopa u vidu tromesečnog BELIBOR-a plus fiksna marža od 2,4 odsto godišnje. Sredstva zajma se mogu povlačiti tri godine od datuma stupanja na snagu ugovora, a rok raspoloživosti može biti eksplicitno produžen od strane banke, u pismenoj formi na osnovu prethodnog dostavljenog pismenog zahteva.
Predviđena je i mogućnost prevremene otplate zajma, ukoliko se proceni da je to povoljnije sa stanovišta upravljanja javnim dugom. Naknada za prevremenu otplatu biće 1,5 odsto od iznosa kredita koji se prevremeno otplaćuje.
Kada je reč o zaduživanju kod Banca Intesa, planiran je dugoročni investicioni kredit u iznosu od pet milijardi dinara. Predviđena je tromesečna otplata zajma - 1. januara, 1. aprila, 1. jula i 1. oktobra svake godine sa rokom dospeća od deset godina, uključujući period počeka od tri godine, uz otplatu glavnice u jednakim tromesečnim ratama. Ostali uslovi su isti.
Zajmom kod NLB Komercijalne banke predviđen je dugoročni investicioni kredit u dinarima u iznosu do 10 milijardi dinara, Kada je reč o uslovima, planirana je tromesečna otplata zajma i to 5. januara, 5. aprila, 5. jula i 5. oktobra svake godine, a rok dospeća je deset godina, uključujući period počeka od tri godine, uz otplatu glavnice u jednakim tromesečnim ratama. Ostali uslovi su isti kao i u ugovorima sa druge dve banke.
Zakonom o budžetu Srbije za 2026. godinu, kako je navedeno, odobreno je zaduživanje za ovaj pojekat u iznosu do 35 milijardi dinara. Kako se dodaje, kao podrška većoj upotrebi dinara i smanjenju deviznog rizika u domaćem finansijskom sistemu, strane su dogovorile da predmetno zaduživanje bude u dinarima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kineski Xingyu ulaže 77 miliona evra u novu fabriku automobilske rasvete u Nišu
13.08.2026.•
0
Kineska kompanija Xingyu Automotive Lighting Systems planira da uloži 77 miliona evra u novu fabriku automobilske rasvete u Nišu, uz državne podsticaje od 8,2 miliona evra.
Parfimerija Jasmin iz Beograda preuzima parfimeriju Jasmin iz Skoplja
13.08.2026.•
0
Parfimerija Jasmin iz Beograda namerava da preuzme kontrolu nad Jasmin parfimerijom DOOEl iz Skoplja, čiji je jedini vlasnik firma Matoss grupa, objavio je Forbs Srbija.
Đedović: Snabdevanje strujom stabilno, proizvodnja onolika koliko dozvoljavaju uslovi
12.08.2026.•
2
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas da je vodostaj Dunava na istorijskom minimumu, kao i proizvodnja električne energije u hidocentrali Đerdap.
Kakve nas cene avio-karata čekaju kad odu Vizer i Rajaner: Manje konkurencije, skuplji letovi
12.08.2026.•
34
Osim što iz Srbije praktično ne možete nigde vozom u inostranstvo osim do Crne Gore, od ove godine će napeto stanje u avio-industriji naterati građane da dva puta mere pre nego što krenu da razmišljaju o putovanju.
Novi kredit za Dunavski koridor koji godinama kasni: Srbija se zadužuje još pet milijardi dinara
12.08.2026.•
8
Srbija planira novo zaduživanje, ovog puta pet milijardi dinara za projekat Dunavski koridor, koji će povezati Beograd sa Golupcem.
Izmene zakona o zaštiti potrošača za ugostitelje: Jasnija naplata dodatnih usluga
12.08.2026.•
4
Od 1. avgusta nova pravila za ugostitelje donose jasniji okvir za formiranje cena i naplatu dodatnih usluga.
Telefon, računar ili bela tehnika su vam se pokvarili? Nova platforma nalazi servise za vas u rekordnom roku
12.08.2026.•
0
Traženje servisa za pokvareni uređaj često oduzima vreme, a platforma FixUp omogućava da se jednim zahtevom kontaktira više servisa i na jednom mestu uporede njihove ponude, cene i rokovi popravke.
Rekordne devizne rezerve Srbije: Na kraju jula iznosile 30,5 milijardi evra
11.08.2026.•
11
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju jula ove godine iznosile oko 30,5 milijardi evra i u odnosu na kraj juna povećane su za 893 miliona evra, saopštila je danas NBS.
SPC, Expo, sportski savezi: Na šta Srbija troši milione iz budžetske rezerve?
11.08.2026.•
2
Vlada Srbije je od početka 2026. godine donela više od 130 rešenja o upotrebi novca iz budžetske rezerve, pokazuje analiza Radija slobodne Evrope (RSE).
Kineski električni automobili osvajaju Evropu uprkos carinama
10.08.2026.•
3
Prodaja električnih automobila kineskih proizvođača u Evropi od januara do maja dostigla je rekordni nivo uprkos visokim carinama, što dodatno pojačava pritisak na evropsku automobilsku industriju.
Cene u hotelima i restoranima u Vojvodini porasle više nego na republičkom nivou
10.08.2026.•
11
Ugostiteljske usluge su u julu ove godine bile za 5,6 odsto skuplje nego u istom mesecu 2025. godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Vozači kamiona Zapadnog Balkana u utorak o problemu ograničenog boravka u Šengen zoni
10.08.2026.•
3
Profesionalni vozači kamiona u međunarodnom transportu iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije održaće sastanak sutra, 11. avgusta.
Bez dogovora: Sindikati pitaju gde se izgubilo obećanje da će minimalac biti 650 evra, a prosečna plata 1.400
10.08.2026.•
23
Trenutna minimalna zarada u Srbiji iznosi 550 evra, a na današnjem sastanku država je predložila povećanje na 600 evra.
Život u Srbiji: Što se tiče standarda - standardno siromaštvo
10.08.2026.•
27
Više od godinu i po dana živi se u atmosferi svakodnevnih protesta i izliva nezadovoljstva.
Holandska banka: Ekstremne vrućine mogu da izbrišu rast EU
10.08.2026.•
1
Suša i ekstremne vrućine koje su pogodile velike delove Evrope mogle bi da ponište značajan deo očekivanog ovogodišnjeg ekonomskog rasta u regionu, upozorila je holandska banka Triodos u novom izveštaju.
Počinju pregovori o minimalnoj zaradi: Koliki je minimalac u drugim zemljama
10.08.2026.•
9
Pregovori vlade Srbije, poslodavaca i reprezentativnih sindikata o minimalnoj zaradi za 2027, koja bi prema obećanjima predsednika Vučića, trebalo da iznosi 650 evra, počinju danas, 10. avgusta.
MP Team Prevodi - sudski tumači u Novom Sadu: Overeni prevodi na više od 20 jezika
10.08.2026.•
0
MP Team Prevodi okuplja ovlašćene sudske tumače i stručne prevodioce sa višedecenijskim iskustvom koji pružaju brze, tačne i poverljive prevode, uz uslugu prilagođenu potrebama klijenata iz cele Vojvodine i Srbije.
Kiparski ministar: Evropa bi mogla da počne da dobija naš gas u martu 2028.
09.08.2026.•
3
Potrošači mogu očekivati da će prirodni gas iz nalazišta u podmorju kod Kipra pomoći u pokrivanju energetskih potreba Evrope već od marta 2028. godine, izjavio je ministar energetike te ostrvske zemlje Majkl Damianos.
Novi rizici za inflaciju u Srbiji: Da li nas do kraja godine čekaju nova poskupljenja?
09.08.2026.•
18
Nakon perioda usporavanja inflacije, pred Srbijom su novi rizici koji bi u narednom periodu mogli da utiču na rast cena. Među njima su kretanje cena nafte i goriva, međunarodna geopolitička neizvesnost i toplotni talas.
Nekadašnji jugoslovenski gigant seli se iz Zagreba: Proizvodnja stiže u Gornji Milanovac
09.08.2026.•
13
Proizvodnja nekadašnjeg jugoslovenskog giganta Hromosa (Chromos) biće premeštena u Gornji Milanovac u Srbiji i Kolićevo u Sloveniji.
Komentari 6
Liqudator
Plandistanac
Zvonko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar