Milioni podataka korisnika Facebook-a na Amazonovim serverima

Facebook nikako da začepi sve rupe kroz koje im cure korisnički podaci. Ovaj put otkriveni su tamo gde nikako ne bi smeli biti i gde ih niko nije očekivao - na Amazonovim serverima.
Milioni podataka korisnika Facebook-a na Amazonovim serverima
Foto: Pixabay
Kompanija za računarsku bezbednost, UpGuard, otkrila je milione podataka Facebookovih korisnika sačuvanih, bez ikakve zaštite, na Amazonovim serverima za čuvanje u oblaku.
 
Meksička platforma Cultura Colectiva sačuvala je u Amazonov oblak više od 540 miliona podataka Facebookovih korisnika, među kojima su bili imena, identifikacioni brojevi, komentari i reakcije. Ti podaci, sačuvani kao obična nezaštićena arhiva, bili su dostupni svima koji su umeli da ih pronađu. 
 
U međuvremenu su ti podaci, nakon intervencije Facebooka uklonjeni, ali nije moguće znati da li ih je neko u međuvremenu kopirao.
 
Problem je što je Facebook godinama slobodno delio podatke o svojim korisnicima s drugim kompanijama. Aplikacije su mogle bez ograničenja prikupljati podatke korisnicima i njihovim prijateljima i čuvati ih na svojim serverima. Kad su jednom ti podaci izašli iz Facebookove kontrole, više niko nije mogao da zna šta se s njima događa. Tek nakon izbijanja afere Cambridge Analytica stvari su počele da se menjaju.
 
U ovom slučaju, čim je UpGuard signalizirao Facebooku da postoji problem, iz Facebooka su kontaktirali Amazon i zatražili uklanjanje baze podataka. Međutim, postavlja se pitanje koliko je još takvih, nezaštićenih baza podataka Facebookovih korisnika sačuvano na serverima širom sveta.
 
Upravo činjenica da mnoge kompanije podatke čuvaju u oblaku, znači i da je te podatke teže kontrolisati i štititi. Jer iako kompanija sama odlučuje o tome da li će ti podaci biti privatni ili vidljivi svima, neretko se događaju greške zbog kojih se osetljivi podaci čuvaju na "javni" deo oblaka i tako nehotice postaju dostupni svima.
 
Iako je Amazon (a i druge kompanije koje nude uslugu čuvanja u oblaku) poslednjih godina pojačao sigurnosna podešavanja i otežao nehotično objavljivanje u "javnom" oblaku, to se još uvek događa.
 
Za sad nije poznato čiji su sve podaci bili izloženi i hoće li Facebook upozoriti te korisnike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Commodore 64 uspeo da komunicira sa ChatGPT

Stari računar Commodore 64, koji je bio popularan osamdesetih godina prošlog veka, uspeo je da komunicira sa veštačkom inteligencijom ChatGPT, tokom gejmerskog festivala u Italiji.

Skype od sutra prestaje da postoji

Microsoft, vlasnik Skype-a, objavio je da će 5. maja zvanično ugasiti ovu komunikacijsku platformu nakon više od dve decenije postojanja.