NASA se oprašta od teleskopa Spitzer koji će nestati u dubokom svemiru

Nakon svoje misije, koja je trajala 6.002 dana, američka svemirska agencija NASA oprostiće se od svog svemirskog teleskopa Spitzer.
Poslednji podaci koje je prikupio su već preuzeti, a kontrola misije je izdala svoje poslednje naređenje. Spitzer će sada ući u siguran režim, što znači da više neće slati snimke svemira nazad na Zemlju.
 
Spitzer predstavlja jedan od NASA-ina četiri Velika opservatorijuma, s teleskopom Hubble i opservatorajima Chandra i  Compton. Zahvaljujući njegovoj misiji, dobili smo zadivljujući infracrveni prikaz svemira.
 
Šef Spitzer projekta Džozef Hant preko Tvitera je uputio poslednji pozdrav svemirskom teleskopu.
 
 
Lansiran je 2003, a tada su stručnjaci očekivali da će njegova misija trajati svega pola decenije. Premašio je svačija očekivanja i bio je operativan skoro 16 i po godina.
 
Rasvetlio nam je brojne tajne svemira zahvaljujući svojoj tehnologiji detektovanja infracrvene svetlosti, koja je u trenutku začeća njegove misije bila najnaprednija na planeti.
 
Infracrveni snimci koje je Spitzer uhvatio prikazuju prizore koji su, inače, nevidljivi ljudskom oku i jednostavno oduzimaju dah.
 
"Mislim da je Spitzer primer jednog od najvećih dostignuća čovečanstva", smatra Majkl Verner, naučnik koji je učestvovao u ovom projektu.
 
Među njegovim najvećim otkrićima je detektovanje svetlosti koju emituju planete izvan Sunčevog sistema, novi Saturnov prsten i sedam planeta iz planetarnog sistema TRAPPIST-1. Spitzer je uspeo da zaviri u samu zoru vremena. Pomogao je da se identifikuje najudaljenija galaksija koju smo dosad otkrili.
 
"Naučio nas je o potpuno novom naličju svemira i omogućio nam bolje razumevanje načina na koji on funkcioniše. Pomogao nam je da postavimo pitanje o sopstvenom poreklu i da li smo sami u svemiru", kaže Tomas Zurbuchen, astrofizičar i pomoćni rukovodilac NASA-ine Uprave za naučne misije.
 
Spitzer je doprineo oblikovanju i pripremi budućih misija, a 2021. će biti lansiran svemirski teleskop James Webb, koji će predstavljati njegovog naslednika. Spitzer se ne nalazi u Zemljinoj orbiti, već kruži negde oko Sunca.
 
Nakon poslednje NASA-ine komande, usmjeriće svoju antenu prema Suncu. Počeće da lutati za 53 godine će ponovo proći pored Zemlje, a zatim će nastaviti da krstari dublje kroz svemir, prema dalekim zvezdanim sistemima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dak

    02.02.2020 19:01
    Nemaju moleban za teleskop?
    Slepci

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Mask: Moja prioritetna vizija je život na Marsu

Izvršni direktor kompanije SpaceX Ilon Mask izjavio je da prioritet daje svojoj viziji života na Marsu, dok se njegov angažman u okviru Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) privodi kraju.

Commodore 64 uspeo da komunicira sa ChatGPT

Stari računar Commodore 64, koji je bio popularan osamdesetih godina prošlog veka, uspeo je da komunicira sa veštačkom inteligencijom ChatGPT, tokom gejmerskog festivala u Italiji.

Skype od sutra prestaje da postoji

Microsoft, vlasnik Skype-a, objavio je da će 5. maja zvanično ugasiti ovu komunikacijsku platformu nakon više od dve decenije postojanja.