
Potraga za životom na Veneri: Da li ima mikroorganizama u oblacima ove planete?
Misija iz Velike Britanije ima za cilj da jednom zauvek reši pitanje – da li postoji život na Veneri?

Foto: Pixabay
Plan je da se na ovu planetu pošalje sonda u potrazi za mikroorganizmima – ne na površini, naravno, već u oblacima Venere.
Tokom poslednjih pet godina, naučnici su u oblacima Venere otkrili prisustvo fosfina i amonijaka – dva moguća pokazatelja biološke aktivnosti, piše RTS.
Na Zemlji, oba gasa se proizvode isključivo biološkim procesima ili industrijskim aktivnostima, pa je njihovo poreklo na Veneri i dalje misterija.
S obzirom na gustu i otrovnu atmosferu, užarenu površinu i ogroman pritisak na Veneri, bujna industrijska ekonomija deluje kao vrlo malo verovatan uzrok. Ali mikroorganizmi - koji na Zemlji preživljavaju i u najtoksičnijim i najtoplijim uslovima – možda bi mogli da opstanu u atmosferi Venere i proizvode ove gasove, smatraju istraživači.
"Naši najnoviji podaci pokazuju još više dokaza o prisustvu amonijaka na Veneri, uz potencijal da on postoji u nastanjivim delovima oblaka ove planete. Ne postoje poznati hemijski procesi koji bi mogli da objasne nastanak ni amonijaka ni fosfina, tako da je jedini način da saznamo šta ih zaista proizvodi - da odemo tamo", izjavila je Džejn Grivs, astronom sa Univerziteta u Kardifu.
Na Nacionalnom astronomskom skupu Kraljevskog astronomskog društva u Velikoj Britaniji, istraživači sa Univerziteta u Kardifu predstavili su svoj plan za traženje i mapiranje fosfina, amonijaka i drugih gasova bogatih vodonikom, koji bi mogli ukazivati na prisustvo mikroorganizama na "Zemljinoj sestri".
Misija, pod nazivom "Venus Explorer for Reduced Vapours in the Environment" (VERVE), odnosno Istraživač Venere za smanjene pare u atmosferi, predviđa slanje male sonde veličine "CubeSat", koja će putovati u okviru većeg programa Evropske svemirske agencije, namenjenog ispitivanju površine i unutrašnjosti Venere. Lansiranje je planirano za 2031. godinu. Po dolasku, VERVE će se odvojiti i samostalno istraživati atmosferu.
Prvo otkriće fosfina u oblacima Venere dogodilo se 2020. godine, ali je bilo kontroverzno jer kasnija merenja nisu uspela da ga potvrde.
Međutim, kasniji projekat JCMT–Venus, koji je koristio teleskop "Džejms Klark Maksvel" na Havajima, ponudio je objašnjenje za ta neslaganja. Naučnici su pratili fosfin tokom vremena i otkrili da je detektovan samo noću – jer ga sunčeva svetlost razgrađuje. Takođe su uočili da se količina tog gasa u atmosferi Venere vremenom menja.
Prošle godine, na istom astronomskom skupu, istraživači su takođe prijavili otkriće amonijaka u atmosferi Venere.
Iako površinska temperatura Venere dostiže oko 450 stepeni Celzijusa, uslovi postaju znatno povoljniji na oko 50 kilometara iznad površine, gde temperature variraju između 30 i 70 stepeni.
Istraživači veruju da bi ekstremofili – mikroorganizmi poput onih koji žive u hidrotermalnim izvorima i dubokim okeanskim rovovima na Zemlji – mogli da prežive u takvom okruženju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Apple priprema iPhone 17e, nove iPad i MacBook uređaje za početak 2026.
13.07.2025.•
0
Američka tehnološka kompanija Apple će u prvoj polovini 2026. predstaviti niz novih proizvoda kao što je iPhone 17e, ažurirani iPad Air i osnovni iPad, kao i računare MacBook Pro i MacBook Air.
VIDEO: Dubai otvara prvi restoran kojim će upravljati veštačka inteligencija
13.07.2025.•
0
Restoran "Woohoo" u Dubaiju u kom će hranu spremati ljudi, ali će meni, ambijent i usluga biti dizajnirani veštačkom inteligencijom, trebalo bi da bude otvoren u septembru nedaleko od Burdž Kalife.
Mars nekada imao mnogo više vode: Otkrivena drevna rečna korita
13.07.2025.•
0
Naučnici su otkrili hiljade kilometara starih rečnih korita u južnim visoravnima Marsa, što ukazuje da je crvena planeta nekada imala mnogo više vode nego što se ranije verovalo.
Maskov četbot Grok se izvinio zbog izjava o Hitleru i Jevrejima
13.07.2025.•
0
Četbot Grok, koga proizvodi kompanija za veštačku inteligenciju Ilona Maska xAI, izvinio se nakon što je ove nedelje objavio brojne antisemitske objave na X-u nakon ažuriranja.
Robot-hirurg u narednih 10 godina bi mogao da bude testiran na ljudima: Već operisao svinje
12.07.2025.•
0
Posle uspešne serije operacija uklanjanja žučne kese kod svinja, znatno smo bliži primeni autonomne hirurgije, odnosno hirurgije koju izvode roboti kojima upravlja veštačka inteligencija.
Francuska pokrenula krivičnu istragu protiv mreže "Iks"
11.07.2025.•
0
Francuski tužioci pokrenuli su krivičnu istragu protiv kompanije Iks zbog navoda da je ta kompanija, u vlasništvu milijardera Ilona Maska, manipulisala algoritmima u svrhu "stranog mešanja".
TikTok ponovo pod istragom EU
10.07.2025.•
0
Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.
OpenAI pravi novi internet pretraživač sa namerom da zameni Google Chrome
10.07.2025.•
0
Kompanija OpenAI nalazi se u završnoj fazi razvoja novog internet pretraživača zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji bi mogao predstavljati izazov za tržišno dominantni Google Chrome.
Četbot Grok Ilona Maska se identifikovao kao mehanički Hitler, tvrdi da je tako napravljen
09.07.2025.•
0
Grok, AI četbot kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, juče je u nizu objava na mreži X sebe nazvao "MehaHitlerom" (mehanički Hitler).
Windows 10 više nije najkorišćeniji operativni sistem: U oktobru mu prestaje podrška
08.07.2025.•
6
Microsoft-ov operativni sistem Windows 11 je ovog meseca po prvi put prestigao stariju verziju Windows 10 po udelu na tržištu desktop računara, pokazuju podaci organizacije Statcounter.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
2
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
1
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
4
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar