
Naučnici misle da konačno znaju odakle je došao asteroid koji je uništio dinosauruse
Pre oko 66 miliona godina, u Zemlju je udarila stena prečnika devet i po kilometara, što je izazvalo niz kataklizmičnih događaja koji su za posledicu imali nestanak dinosaurusa.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Naučnici misle da konačno znaju odakle je ta stena došla. Prema novom istraživanju, udar je izazvao džinovski tamni primitivni asteroid iz spoljnjeg oboda glavnog asteroidnog pojasa Sunčevog sistema, koji se nalazi između Marsa i Jupitera.
Ova oblast je dom mnogim tamnim asteroidima – svemirskim stenama specifičnog hemijskog sastava, zbog kojeg izgledaju tamnije (reflektuju vrlo malo svetlosti) od drugih vrsta asteroida.
"Pretpostavljao sam da je spoljni obod pojasa asteroida – gde se nalazi najviše tamnih primitivnih asteroida – verovatno mesto odakle je došao onaj koji je udario u zemlju. Ali nisam očekivao da će rezultati biti tako konačni", napominje David Nesvornji sa Istraživačkog instituta u Koloradu, koji je rukovodio novim istraživanjem.
Tragovi asteroida koji je okončao vladavinu dinosaurusa, izuzev letećih, pronađeni su zakopani u krateru Čiksulub, širokom 145 kilometara na meksičkom poluostrvu Jukatan. Naučnici su pokušavali da utvrde poreklo udara, ali je većina teorija tokom vremena oborena.
Naučnici su u početku tvrdili da je glavni udar došao iz porodice asteroida iz unutrašnjeg dela glavnog pojasa, ali su naknadna posmatranja tih asteroida otkrila da oni nemaju odgovarajući hemijski sastav.
Druga studija, objavljena u februaru u časopisu Scientific Reports, tvrdi je da je udar izazvala kometa, ali su ovi rezultati naišli na kritiku u radu objavljenom u časopisu Astronomi & Geophisics.
U novoj studiji, objavljenoj u časopisu Icarus, istraživači su razvili kompjuterski model kako bi videli koliko često asteroidi iz glavnog pojasa beže prema Zemlji i da li bi takvi begunci mogli biti odgovorni za nestanak dinosaurusa.
Simulirajući kretanje asteroida u periodu od više stotina miliona godina, model je pokazao da termalne sile i gravitaciona polja planeta povremeno izbacuju velike asteroide iz pojasa.
U proseku, asteroid prečnika preko devet kilometara iz spoljnjeg oboda pojasa biva odbačen u pravcu Zemlje jednom na svakih 250 miliona godina, otkrili su istraživači.
Po tom proračunu, ovakvi kosmički događaji su pet puta češći nego što su naučnici ranije mislili i poklapaju se sa vremenom udara i nastanka kratera Čiksulub.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Tvrde da Teslin softver za samostalnu vožnju ne uočava decu
10.08.2022.•
0
Grupa za zagovaranje bezbedne tehnologije saopštila je da Teslin softver za samostalnu vožnju predstavlja smrtonosnu pretnju za decu pešake.
WhatsApp omogućava da se sakrijete ili da se neprimetno išunjate iz razgovora
10.08.2022.•
0
WhatsApp konstantno dodaje nove funkcije koje poboljšavaju korisničko iskustvo. Ovoga puta fokus je na poboljšanju privatnosti korisnika.
VIDEO: Evo kako izgleda vožnja automobila bez vozača kroz jedan od najprometnijih kineskih gradova
10.08.2022.•
1
U Kini je prvi put dozvoljeno autonomnim vozilima bez vozača da se uključe u saobraćaj.
"Previše je jeziv i manipulativan": Novi četbot kompanije Meta deli mišljenje o Marku Zakerbergu
09.08.2022.•
2
Istraživačka laboratorija za veštačku inteligenciju kompanije Meta objavila je svetu svoj najnoviji prototip četbota za razgovor.
Potvrđeno da su procurili podaci 5,4 miliona Twitter naloga
09.08.2022.•
0
Bezbednosna ranjivost Twittera omogućila je hakerima da saznaju imena iza naloga povezanih sa određenim imejl adresama i brojevima telefona, potvrdio je Twitter.
Led na Antarktiku rekordno tanak za jul
08.08.2022.•
0
Obim antarktičkog morskog leda dostigao je najnižu vrednost za jul ove godine, što je sedam odsto ispod proseka za 44 godine praćenja, objavila je Evropska služba za klimatske promene Kopernikus.
Youtube testira opciju zumiranja videa
07.08.2022.•
1
Youtube je izbacio novu opciju koja je i dalje u fazi testiranja i za sada je dostupna samo premium korisnicima - zumiranje video snimaka.
Prevare lažne tehničke podrške: Kako ih prepoznati
07.08.2022.•
0
Korisnici interneta dugi niz godinama su žrtve prevara tehničke podrške.
Švajcarska superlaboratorija želi da zaustavi sledeću pandemiju
06.08.2022.•
3
Mesto radnje je kao u špijunskom trileru: kristalne vode ispod, a snegom prekriveni švajcarski Alpi iznad postrojenja visoke bezbednosti koje istražuje najsmrtonosnije patogene na svetu.
Samsung značajno smanjuje proizvodnju telefona
06.08.2022.•
0
Proizvođači pametnih telefona su tokom poslednjih godinu dana, uglavnom beležili porast broja prodaje telefona, što je bilo i očekivano, jer se tržište našlo u procesu oporavka od koronavirusa.
Tviter: Mask izmišlja izgovor za raskid
05.08.2022.•
0
Tviter je na sudu odbacio tvrdnje Ilona Maska da je imao legitimne razloge da odustane od ugovora vrednog 44 milijarde dolara o kupovini te platforme.
Ovo su greške koje mnogi prave, što uništava bateriju mobilnog telefona
05.08.2022.•
9
Punjenje mobilnog telefona postalo nam je svakodnevica, ali mnogi prave jednu grešku koja dodatno uništava bateriju.
Čemu služe internet kolačići i da li su opasni?
03.08.2022.•
0
Kolačići (cookies) predstavljaju pogodan način za prenošenje informacija iz jedne sesije na drugu, bez opterećivanja veb servera.
FOTO: Teleskop "Džejms Veb" snimio spektakularnu sliku galaksije
03.08.2022.•
3
Agencija NASA objavila je danas retku i izvanrednu sliku galaksije udaljene 500 miliona svetlosnih godina.
Ostaci letelice "Spejs Iks" nađeni na farmi u Novom Južnom Velsu
03.08.2022.•
2
Pronađeni su ostaci letelice za koju se veruje da je iz svemirske misije kompanije "Spejs Iks".
Apple ukida lozinke, novi ključ "ne može da vidi niko"
02.08.2022.•
3
Uređaji kompanije Apple od sledećeg meseca neće koristiti lozinke.
Samsung omogućava da sakrijete svoje podatke od servisera telefona
02.08.2022.•
3
Nova funkcija deluje kao odlično rešenje za neugodne situacije, jer omogućava da se zaključaju podaci na telefonu.
Teleskop na La Palmi opremljen "tehnološkim čudom": Otkriva kako je formiran Mlečni put
01.08.2022.•
0
Naučnici su opremili jedan od najmoćnijih zemaljskih teleskopa novom tehnologijom "Viv", koja će otkriti, u dosad neviđenim detaljima, kako se galaksija Mlečni put formirala.
Google Maps ima nove zanimljive funkcije
01.08.2022.•
4
Google Maps je nedavno predstavio nekoliko novih funkcija, a u pitanju su elementi koji olakšavaju i ulepšavaju život onih koji vole onlajn mape.
VIDEO: Delovi kineske rakete se srušili na Zemlju
31.07.2022.•
0
Delovi kineske rakete pali su na Zemlju iznad Indijskog i Tihog okeana, saopštili su američki i kineski zvaničnici.
Ostaci kineske rakete mogli bi sledeće nedelje da padnu na Zemlju
30.07.2022.•
1
Veruje se da će ostaci kineske rakete koja je u ponedeljak dopremila novi modul na kinesku svemirsku stanicu pasti na Zemlju početkom sledeće nedelje, navodi američka služba koja prati putanju rakete.
Komentari 7
Dragan
Milos
Jorgobanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar