Šta je Dark Web i šta se nalazi na njemu?

Internet je ogroman prostor i na njemu se može pronaći svašta. Pored poznatih sajtova, kao što su Google, Facebook, TikTok ili Netflix, na njemu postoje i neke mnogo mračnije lokacije.
Šta je Dark Web i šta se nalazi na njemu?
Foto: Pixabay
Ovi sumnjivi ćoškovi interneta kriju mnogo tajanstvenije i opasnije delove, kao što su Dark Web i Deep Web. Njihove rezultate pretrage nećete pronaći ako uobičajeno pretražujete Google.
Šta se uopšte može pronaći na ovim mestima na internetu koja zvuče zlokobno i da li uopšte želite da posećujete Dark Web ili Deep Web?
Šta je Dark Web?
 
Dark Web ili Dark Net je termin koji se koristi za specifičnu kolekciju veb sajtova koji se nalaze na enkriptovanoj mreži i ne mogu da se pronađu upotrebom tradicionalnih pretraživača interneta. Skoro svi sajtovi na Dark Webu kriju svoj identitet koristeći alat za enkripciju - Tor brauzer.
 
Za Tor ste verovatno već čuli jer omogućava skrivanje korisnikove aktivnosti i identiteta na vebu. Tor može da se koristi kako bi se zavarao trag o lokaciji (kao da se nalazite u nekoj drugoj državi) i slično je u upotrebi VPN servisa.
 
Da biste posetili sajt na Dark Webu koji koristi Tor enkripciju, i vi morate da koristite koristite Tor. Kao što korisničke IP adrese prolaze kroz nekoliko slojeva enkripcije tako da izgleda kao da je to neka druga IP adresa na Tor mreži, isto se dešava i sa takvim sajtovima - zavaravaju se fizičke lokacije kako posetilaca tako i onih koji stoje iza sajtova na Tor mreži.
 
Sajtove na Dark Webu može da poseti bilo ko, ali je izuzetno teško otkriti ko stoji iza tih sajtova.
 
Međutim, postoje i legitimni načini korišćenja Dark Web-a. Ljudi koji žive u zatvorenim, totalitarnim društvima mogu da koriste Dark Web za komunikaciju sa spoljašnjim svetom.
 
S druge strane, uz Dark Web postoji i Deep Web. Iako se svi ovi termini uglavnom naizmenično koriste, ne podrazumevaju baš identičnu stvar. Deep Web se odnosi na veb stranice koje internet pretraživači ne mogu da pronađu. Zato, Deep Web uključuje Dark Web, ali takođe uključuje sve korisničke baze podataka, vebmejl stranice, veb forume koji zahtevaju registraciju i stranice koje zahtevaju od korisnika da plate za pretplatu na sajtu.
 
Za svaku stranicu javno dostupnu na nekom veb sajtu , postoji još jedna na Deep Webu. Svaki sistem za upravljanje sadržajem, na kojem se kucaju tekstovi, je na Deep Webu. To je, dakle, još jedna stranica za svaku stranicu koja je objavljena na sajtu. Sve ono što je na intranetu, što zahteva lozinku i sakriveno je od internet pretraživača nalazi se na Deep Webu.
 
Ova skala je razlog zašto pojedini mediji zastrašuju javnost pričama o tome kako "90 odsto celokupnog interneta" obuhvata Dark Web. Oni naizmenično koriste pojmove generalno nepouzdanog Dark Weba i mnogo većeg i generalno mnogo benignijeg Deep Weba. Na taj način se ne pravi razlika između čina namernog prikrivanja stvari i onog kod koga je zaista neophodno čuvanje stranica van domena internet pretraživača iz bezbednosnih razloga ili razloga vezanih za korisničko iskustvo.
 
Postoji i Dark Internet, a ovaj termin se ponekad koristi da opiše još neke druge mreže, baze podataka ili veb sajtove kojima ne može da se pristupi preko interneta. Dark Internet je, u suštini, jedno dosadno mesto gde naučnici skladište svoje neobrađene podatke za istraživanja.
 
Pristup Dark Webu nije težak
 
Proces pristupanja Dark Webu nije težak. Korisniku je potrebno samo da instalira i koristi Tor i neke dodatne alate. Kada je Tor spreman, otvoriće se pretraživač, a kada želite da prekinete vezu sa mrežom potrebno je da ga samo zatvorite.
 
Jednom kada uđete u Dark Web, moći ćete da pristupite baš onim sajtovima o kojima pišu tabloidi i drugi mediji. To znači da ćete gotovo na jedan klik biti udaljeni od sajtova koji prodaju drogu, oružje, različite akreditive za pretplatničke servise, lažni ili oprani novac i naravno softver za hakovanje.
 
Kao što smo pomenuli, Dark Web, iako ga u velikoj meri koriste kriminalci, nije ilegalan. Koriste ga mnoge obaveštajne agencije ili organi za sprovođenje zakona, a od koristi je i u totalitarnim društvima kao sredstvo komunikacije sa ostatkom sveta.
Postoji li zaštita?
 
Sajtovi na Dark Webu mogu da padnu ili se sruše s vremena na vreme zbog svoje mračne prirode. Najbolja zaštita je da se Dark Web ili Dark Net uopšte ne koriste.
 
Ovaj članak je stoga, tu kako bi čitaoce obavestio o postojanju ovih skrivenih i mračnih delova interneta, nikako za ohrabrivanje ilegalnog ponašanja na netu.
  • Sa ivice šume

    07.05.2023 18:06
    Tor
    Korišćenje Tora nije zabranjeno, drugo je to da li to korišćenje izaziva pažnju državnih organa , u mom slučaju nije a koristim ga godinama doduše ne baš često.
  • I najvaznije

    07.05.2023 16:58
    Za one koji ne znaju-vas internet provajder obavestava drzavu kada instalirate Tor tako da se nemojte igrati sa time.. Bicete predmet pretresa tako da obuzdajte svoju radoznalost

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

VIDEO: Epl se izvinio zbog kontroverzne reklame

Američka tehnološka korporacija Epl izvinila se zbog reklamnog video snimka za novi tablet "ajped pro" (iPad Pro) sa čipom M4, nakon što se suočila sa oštrim kritikama na društvenim mrežama.