
"Penzionisanje" Međunarodne svemirske stanice će koštati milijardu dolara
Povlačenje Međunarodne svemirske stanice (ISS) iz službe mogao bi biti najveći projekat u istoriji čovečanstva, piše Interesting Engineering.

Foto: Pixabay
ISS je bio u fazi projektovanja između 1984. i 1993. godine, nakon čega je usledila proizvodnja njegovih segmenata širom SAD-a, Kanade, Japana i Evrope krajem osamdesetih.
Ipak, očekuje se da će svemirska stanica uskoro biti "penzionisana", a to neće biti nimalo jeftino.
U januaru prošle godine je američka svemirska agencija NASA najavila planove za prestanak korišćenja ISS-a i iznela plan tranzicije. Administracija presednika Džozefa Bajdena se posvetila produženju trajanja operacija ISS-a do 2030. godine, ali troškovi će iznositi oko milijardu dolara, posebno zbog cilja izbegavanja zavisnosti od raketa i letelica.
Produženje veka ISS-a za cilj ima iskorišćavanje naučnih, edukativnih i tehnoloških benefita stanice, dok se istovremeno olakšava razvoj komercijalnih destinacija i tržišta za uspešnu svemirsku ekonomiju.
Međutim, za okončanje operacija ISS-a ima mnogo razloga, a među njima su starost stanice od gotovo tri decenije i izazovi povezani sa zastarelom infrastrukturom.
Potrošenost delova u teškim uslovima svemira stvara poteškoće u održavanju i održivosti, ali su i finansijska razmatranja takođe odigrala ulogu. Održavanje ISS-a nosi značajne operativne troškove koji se povećavaju dok stanica stari, zbog čega ona postaje finansijsko opterećenje.
NASA očekuje da će izdvojiti milijardu dolara kako bi se izbeglo oslanjanje na ruska svemirska vozila.
"Kraj ISS-a se očekuje početkom sledeće decenije, ali već se pokazuje kao delikatna stvar za vazduhoplovno-svemirski inženjering i međunarodnu diplomatiju", navodi Scientific American.
Razmatrana su različita rešenja za eliminaciju stanice, a jedno od onih koja se ističu jeste podizanje ISS-a u orbitu u kojoj će u potpunosti napustiti atmosferu Zemlje. Međutim, napuštanje stanice u "orbitu groblja" bi predstavljalo opasnost za oštećenje satelita.
"Ne želite da je ostavite u orbiti. Iako je lepo smatrati je muzejem, ona će ipak propadati i raspasti se", rekao je astrofizičar Džonatan Mekdauel.
NASA-ini stručnjaci smatraju da je najsigurnija metoda zapravo deorbitiranje i rušenje u retko naseljenu regiju Pacifika kako bi se potencijalna šteta svela na minimum. Međutim, i to je težak zadatak jer se ISS kreće velikom brzinom i njena "zemaljska putanja" se konstantno menja dok se planeta okreće.
Što duže ISS bude padao kroz atmosferu, to će biti sve veće polje krhotina, a time će se povećati rizik od štete na tlu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
0
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
1
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
3
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
VIDEO Analitičar rizika: "Nauči da programiraš" sada je gori savet od "istetoviraj lice"
22.06.2025.•
1
U emisiji "Real Time with Bill Maher", analitičar rizika Ijan Bremer rekao je da je veštačka inteligencija u osnovi uništila čitavu malu industriju izgrađenu oko saveta "nauči da programiraš".
Amazon otvara fabriku robotskih taksija
22.06.2025.•
0
Američka kompanija Amazon se sprema da proizvodi do 10.000 automatizovanih robotskih taksija godišnje u prostranoj fabrici kraj Silikonske doline u SAD.
Procurele milijarde podataka korisnika na internet: Lozinke sa Gugla, Fejsbuka i Epla
21.06.2025.•
3
Istraživači agencije za sajber bezbednost Cybernews kažu da su procurele milijarde podataka koje korisnici koriste za prijavu, dajući kriminalcima "neviđen pristup" njihovim nalozima.
Revolucija u prevenciji HIV-a: Vakcina daje skoro potpunu zaštitu, ali uz visoku cenu
20.06.2025.•
0
Američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je vakcinu kompanije "Gilead Sciences", koja se daje dva puta godišnje, za prevenciju HIV-a.
Google upozorava: Ažurirajte Chrome što pre kako biste zaštitili sistem
19.06.2025.•
2
Google je objavio vanredno ažuriranje za svoj pretraživač Chrome kako bi otklonio više ozbiljnih bezbednosnih propusta.
Komentari 1
Petronije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar