
Rotacija Zemljinog unutrašnjeg jezgra usporila: To bi moglo da utiče na trajanje dana
Jezgro naše planete je u poslednjih 14 godina neobično usporilo rotaciju oko svoje ose, potvrdilo je novo istraživanje.

Foto: Pixabay
Ako se ovaj misteriozni trend nastavi, to bi potencijalno moglo da utiče na dužinu dana, ali bi efekti verovatno bili neprimetni za nas.
Zemljino unutrašnje jezgro je čvrsta kugla od gvožđa i nikla, otprilike veličine Meseca, koja se nalazi oko 4.800 kilometara ispod tla.
Okružuje ga spoljašnje jezgro, vreli sloj otopljenih metala, koji su po sastavu slični onima u unutrašnjem. Ovaj sloj opkoljen je takozvanim mantlom ili omotačem jezgra, koji je debela ljuska sačinjena od gustih stena. Na samoj površini je relativno tanka Zemljina kora.
Iako se cela planeta rotira, unutrašnje jezgro vrti se oko svoje ose nešto drugačijom brzinom u odnosu na mantl i koru, zbog viskoziteta spoljašnjeg jezgra.
Unutrašnje jezgro sada se rotira sporije od spoljašnjih slojeva
Otkako su pre četrdeset godina naučnici počeli da mapiraju unutrašnje slojeve Zemlje, sa detaljnim beleškama o seizmičkim aktivnostima, unutrašnje jezgro rotiralo se nešto brže od mantla i kore, ali nova studija objavljena 12. juna u časopisu "Nature" pokazala je da je od 2010. došlo do usporavanja i da sada rotira čak i sporije od spoljnih slojeva naše planete.
"Kada sam prvi put video seizmograme koji su ukazali na ovu promenu, bio sam zapanjen. Ali onda smo otkrili još na desetine opservacija koje signaliziraju na isti obrazac, tako da je rezultat jasan", rekao je u saopštenju seizmolog Džon Vidale sa Unverziteta u Južnoj Kaliforniji, koji je učestvovao u ovom istraživanju.
Ukoliko rotacija unutrašnjeg jezgra Zemlje nastavi da se usporava, njegova gravitaciona sila na kraju će uticati na to da se i spoljni slojevi planete obrću nešto sporije oko svoje ose, što će uticati na dužinu dana, pišu istraživači.
Ipak, potencijalna promena verovatno bi se merila u hiljaditim delovima sekunde, odnosno bila bi "teško primetna" za nas, kaže Vidale, prenosi Live Science.
Drugim rečima, verovatno nećemo morati da menjamo časovnike i kalendare kako bismo se prilagodili ovoj razlici, naročito ako je reč o privremenoj promeni.
"Najuverljiviji dokaz dosad"
Ovo nije prvi put da su naučnici otkrili da Zemljino unutrašnje jezgro usporava. O ovom fenomenu se debatuje već oko jedne decenije, ali je bio teško dokaziv.
Međutim, sada su naučnici analizirali podatke o više od 100 ponovljenih zemljotresa - seizmičkih događaja koji se ponavljaju na istoj lokaciji - uz granice između tektonskih ploča kod Južnih Sendvičkih Ostrva u Južnom Atlantiku između 1991. i 2023.
Svaki zemljotres dozvoljava naučnicima da mapiraju poziciju jezgra u odnosu na mantl i porede merenja, pa je tim mogao da vidi kako se s vremenom menjala i rotacija unutrašnjeg jezgra.
Nova studija je "najuverljiviji" dokaz dosad da dolazi do usporavanja, kaže Vidale.
Trenutno nije poznato zašto je do toga došlo, ali stručnjaci smatraju da je najverovatnije reč o posledici talasanja tečnog gvožđa u spoljnjem jezgru ili o gravitacionom privlačenju delova stenovitog omotača iznad njega.
Takođe nije poznato ni koliko je često do takve pojave dolazilo u prošlosti. Moguće je da se brzina rotacije unutrašnjeg jezgra konstantno menja, ali se te promene verovatno događaju tokom višedecenijskih ili čak dužih perioda, pa je za detaljnije procene potrebno izvoditi dugoročna merenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
TikTok ponovo pod istragom EU
10.07.2025.•
0
Platforma TikTok nalazi se pod novom istragom Evropske unije zbog sumnje da se privatni podaci korisnika šalju u Kinu, saopštili su regulatori EU.
OpenAI pravi novi internet pretraživač sa namerom da zameni Google Chrome
10.07.2025.•
0
Kompanija OpenAI nalazi se u završnoj fazi razvoja novog internet pretraživača zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, koji bi mogao predstavljati izazov za tržišno dominantni Google Chrome.
Četbot Grok Ilona Maska se identifikovao kao mehanički Hitler, tvrdi da je tako napravljen
09.07.2025.•
0
Grok, AI četbot kompanije xAI koju je osnovao Ilon Mask, juče je u nizu objava na mreži X sebe nazvao "MehaHitlerom" (mehanički Hitler).
Windows 10 više nije najkorišćeniji operativni sistem: U oktobru mu prestaje podrška
08.07.2025.•
6
Microsoft-ov operativni sistem Windows 11 je ovog meseca po prvi put prestigao stariju verziju Windows 10 po udelu na tržištu desktop računara, pokazuju podaci organizacije Statcounter.
Bezosov i Google-ov satelit prestao s radom nakon samo godinu dana u svemiru
06.07.2025.•
2
Jedan od najnaprednijih satelita za praćenje gasova sa efektom staklene bašte prestao je da radi u svemiru.
VIDEO: Google lansirao model za generisanje video-snimaka Veo 3 širom sveta
06.07.2025.•
1
Američka tehnološka kompanija Google objavila je da je počela sa lansiranjem svog najnovijeg modela za generisanje video-snimaka Veo 3 u više od 159 zemalja sveta, uključujući Srbiju.
NASA: Nova kometa primećena u Sunčevom sistemu
05.07.2025.•
0
Astronomi prate novu kometu koja dolazi iz nepoznatih krajeva galaksije.
NASA otkrila novu planetu sa mogućim uslovima za život
03.07.2025.•
3
NASA je uz pomoć teleskopa Džejms Veb otkrila planetu TWA 7b, udaljenu 34 svetlosne godine, koja ima oko 100 puta veću masu od Zemlje i nalazi se u potencijalno nastanjivoj zoni.
Otkriven treći međuzvezdani objekat koji se kreće kroz Sunčev sistem
03.07.2025.•
1
Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.
Šta ako asteroid udari u Mesec 2032. godine: Ovo su predviđanja naučnika
02.07.2025.•
5
Ukoliko asteroid udari u Mesec 2032. godine, mogao bi da pošalje lunarne fragmente ka Zemlji, upozoravaju istraživači.
VIDEO Automobil Tesla se sam dovezao od fabrike do doma svog novog vlasnika
02.07.2025.•
4
Tesla je objavila snimak prve autonomne dostave automobila na svetu.
VIDEO: Kina ima i fudbalske timove sastavljene od robota
02.07.2025.•
0
Iako muška fudbalska reprezentacija Kine nije izazvala mnogo uzbuđenja poslednjih godina, timovi humanoidnih robota osvojili su simpatije navijača u Pekingu.
Youtube strimeri će morati da imaju najmanje 16 godina
02.07.2025.•
0
Videoservis Youtube povećava minimalnu starosnu granicu za strimere na 16 godina, saopšteno je iz kompanije.
VIDEO: Dron veličine komarca: Trka u razvoju najmanjih vojnih dronova
29.06.2025.•
0
Kinezi su predstavili vojni izviđački dron – veličine komarca.
Naučnici locirali 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom u Atlantiku
27.06.2025.•
4
Međunarodni tim naučnika locirao je više od 1.000 kontejnera s nuklearnim otpadom koji su bačeni u severni Atlantik pre nekoliko desetina godina.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske stigli na Međunarodnu svemirsku stanicu
26.06.2025.•
0
Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske su danas pod komandom jedne Amerikanke stigli u posetu Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) u orbiti Zemlje.
Teleskop "Džejms Veb" prvi put snimio planetu udaljenu 110 svetlosnih godina od Sunčevog sistema
26.06.2025.•
0
Svemirski teleskop "Džejms Veb" prvi put je zabeležio planetu van Sunčevog sistema, od kog je udaljena 110 svetlosnih godina, saopštili su naučnici.
EU ima novi Zakon o svemiru: O satelitima, svemirskom otpadu...
26.06.2025.•
0
Evropska komisija je predstavila Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
VIDEO Maskov robotaksi pravi probleme: Ide preko ivičnjaka, prebrzo vozi, u pogrešnoj traci...
26.06.2025.•
1
Prvi javni probni test robotaksija kompanije Tesla organizovan u gradu Ostinu u Teksasu razotkrio je veći broj ozbiljnih problema i poteškoća, pokazali su snimci koje su objavili odabrani korisnici.
VIDEO: Astronauti iz Indije, Poljske i Mađarske krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
25.06.2025.•
1
Indija, Poljska i Mađarska lansirale su svoje astronaute i poslale ih privatnim letom na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
FOTO, VIDEO: Objavljeni prvi snimci svemira koje je napravio novi najmoćniji teleskop na svetu
24.06.2025.•
1
U Čileu su objavljene prve fotografije snimljene uz pomoć novog teleskopa "Vera Rubin", koji pokazuju njegovu sposobnost da zaviri u tamne dubine svemira.
Komentari 3
Aleksej
Međutim
Znamo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar