
Letelica agencije NASA udarila asteroid i stvorila prvu kišu meteora izazvanu delovanjem ljudi
Kameni delovi odleteli su od sićušnog asteroida Dimorfos kada je DART, letelica agencije NASA namerno udarila u njega 2022. godine.

Foto: Pixabay
To bi, kako je pokazala nova studija, moglo da stvori prvu kišu meteora koju je napravio čovek poznatu kao Dimorfidi.
Svemirska agencija planirala je misiju DART, ili Test dvostrukog preusmeravanja asteroida, da izvrši punu procenu tehnologije skretanja asteroida u cilju planetarne odbrane.
NASA je želela da vidi da li bi kinetički udar, kao što je udar svemirske letelice u asteroid brzinom od 13.645 milja na sat (6,1 kilometar u sekundi), bio dovoljan da promeni kretanje nebeskog objekta u svemiru.
Ni Dimorfos, ni njegov veći "brat, poznat kao Didimos, oko kog orbitira, ne predstavljaju opasnost za Zemlju.
Ipak, sistem dvostrukih asteroida bio je savršena meta za testiranje tehnologije skretanja jer je veličina Dimorfosa uporediva sa asteroidima koji bi mogli da ugroze našu planetu.
Astronomi su koristili zemaljske teleskope da prate posledice udara skoro dve godine, i utvrdili su da je svemirska letelica DART uspešno promenila način na koji se Dimorfos kreće, pomerajući orbitalni period mesečevog asteroida (koliko je vremena potrebno da se napravi jedan okret oko Didimosa) za oko 32 do 33 minuta.
Ali naučnici su takođe procenili da je namerni sudar stvorio skoro milion kilograma kamenja i prašine - dovoljno da napuni oko šest ili sedam vagona. Gde će tačno taj materijal završiti u svemiru, ostalo je otvoreno pitanje.
Sada, nova istraživanja sugerišu da će fragmenti Dimorfosa stići u blizinu Zemlje i Marsa u roku od jedne do tri decenije, sa mogućnošću da neki ostaci stignu do crvene planete u roku od sedam godina. Mali ostaci bi takođe mogli da stignu u Zemljinu atmosferu u narednih 10 godina.
"The Planetary Science Journal" je prihvatio ovu studiju za objavljivanje.
"Ovaj materijal bi mogao da proizvede vidljive meteore (koje se nazivaju i zvezde padalice) dok prodiru u atmosferu Marsa", rekao je glavni autor studije Eloj Penja Asensio, postdoktorski istraživač grupe za istraživanje i tehnologiju astrodinamike dubokog svemira na italijanskom Politehničkom univerzitetu u Milanu.
"Kada prve čestice stignu na Mars ili Zemlju, mogle bi da nastave da stižu povremeno narednih 100 godina, što je trajanje naših proračuna", dodao je on.
Pojedinačni delovi su mali, u rasponu od čestica zrna peska do fragmenata sličnih veličini pametnih telefona, tako da nijedan od ostataka ne predstavlja rizik za Zemlju, rekao je Penja Asensio.
"Oni bi se raspali u gornjim slojevima atmosfere kroz proces poznat kao ablacija, uzrokovan trenjem sa vazduhom pri hiperbrzini. Ne postoji mogućnost da materijal sa Dimorfosa dospe na površinu Zemlje", rekao je on.
Ali razumevanje kada bi krhotine mogle da stignu do Zemlje je izazovnije i zavisi od procene brzine fragmenata.
Kada je letelica udarila u Dimorfos, nije bila sama. Mali satelit po imenu "LICIACube" odvojio se od svemirske letelice pre udara da bi zabeležio snimak sudara i oblak krhotina koji je nastao nakon toga.
"Ovi ključni podaci omogućili su i nastavljaju da omogućavaju detaljnu analizu ostataka nastalih udarom", rekao je Penja Asensio.
Istraživački tim je koristio podatke "LICIACube"-a i superkompjuterske kapacitete Konzorcijuma univerzitetskih usluga Katalonije da simulira putanju od tri miliona čestica koje je udar stvorio. Kompjutersko modelovanje je izmerilo različite moguće puteve i brzine čestica kroz Sunčev sistem, kao i kako bi zračenje koje oslobađa Sunce moglo da utiče na kretanje čestica.
Prethodna istraživanja pre udara sugerisala su mogućnost da čestice sa Dimorfosa stignu do Zemlje ili Marsa, rekao je Pena Asensio, ali za novu studiju, tim je ograničio simulacije da bi se uskladile sa podacima nakon udara iz "LICIACube".
Rezultati studije potvrđuju da ako bi krhotine bile izbačene iz Dimorfosa brzinom od 1.118 milja na sat (500 metara u sekundi), neki fragmenti bi mogli da stignu do Marsa, dok bi drugi, manji i brži pokreti, putovali brzinom od 3.579 milja na sat (1.600 metara u sekundi) i imali potencijal da stignu do Zemlje.
Tim je rekao da i dalje postoje neizvesnosti u pogledu prirode krhotina, ali je zaključio da bi čestice koje se najbrže kreću mogle da stignu do Zemlje za manje od 10 godina.
Autori studije smatraju da je mogućnost da kiša meteora Dimorfida dospe na Zemlju malo verovatna, ali to ne mogu isključiti, rekao je Penja Asensio. A ako se i dogodi, to bi bila mala, slaba kiša meteora.
"Rezultirajuća kiša meteora bi se lako identifikovala na Zemlji, jer se ne bi poklapala ni sa jednom poznatom kišom meteora", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Poslednja verzija ChatGPT-a povučena jer je previše ulizivačka i podržava i najluđe ideje
30.04.2025.•
1
Veštačka inteligencija i četbotovi su zamišljeni tako da budu uslužni, ljubazni prema korisnima.
VIDEO: Kineski astronauti se posle šest meseci u svemiru vratili na Zemlju
30.04.2025.•
1
Tri kineska astronauta vratila su se danas na Zemlju posle šest meseci na nacionalnoj svemirskoj stanici Tjangong, preneli su tamošnji mediji.
VIDEO: Satelit se prilikom lansiranja otkačio sa rakete Alfa i pao u Tihi okean
30.04.2025.•
0
Raketa Alfa kompanije Firefly Aerospace pretrpela je tehnički problem prilikom uspona u svemir na svom šestom letu, što je dovelo do pada satelita kompanije Lockheed Martin u Tihi okean.
Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen
29.04.2025.•
0
Povratak tri kineska astronauta na Zemlju odložen je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, preneo je AP.
VIDEO: Amazon lansirao prve satelite - konkurencija Maskovom Starlinku
29.04.2025.•
0
Amazon je u ponedeljak lansirao svoju prvu seriju internetskih satelita u svemir, označavajući početak svojih napora da konkuriše mreži satelita Starlink, čiji je vlasnik Ilon Mask.
Kineski "Catl" predstavio novu seriju natrijum-jonskih baterija
24.04.2025.•
1
Kineski gigant CATL, najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, predstavio je novu seriju natrijum-jonskih baterija čija bi masovna proizvodnja mogla da počne u decembru.
VIDEO: Kina poslala tri astronauta u svemir
24.04.2025.•
0
Kina je danas poslala tri astronauta koji će zameniti posadu na svemirskoj stanici Tiangong.
Ukoliko koristite Gmail: Kruži AI prevara i to vrlo uverljiva
23.04.2025.•
0
Milijarde korisnika Gmaila širom sveta primile su hitno upozorenje zbog veoma sofisticiranog sajber napada koji koristi veštačku inteligenciju i lažne pozive kako bi prevario korisnike.
EU istražuje Tiktok zbog trenda ekstremnog mršavljenja
23.04.2025.•
0
Regulatori EU razmatraju talas video snimaka na društvenim mrežama koji promovišu ekstremnu mršavost pod nazivom "SkinnyTok", kako bi procenili da li Tiktok čini dovoljno da zaštiti decu.
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
Komentari 1
Hannah Montana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar