Google ne mora globalno da primenjuje "pravo na zaborav"

Kompanija Google ne mora da proširuje na globalni nivo "pravo na zaborav" - pravila koja se odnose na uklanjanje zastarelih ili neprijatnih podataka prilikom pretraživanja, izjavio je pravni savetnik Evropskog suda pravde (ECJ).
Google ne mora globalno da primenjuje "pravo na zaborav"
Foto: Pixabay
Sud je objavio preliminarno mišljenje u predmetu u kojem učestvuju ta američka tehnološka kompanija i francuska agencija zadužena za zaštitu privatnosti podataka. 
 
Najviši evropski sud je 2014. presudio da ljudi imaju pravo da kontrolišu šta se pojavljuje kada je njihovo ime predmet pretrage, odnosno "guglanja" na internetu. Ta odluka je primorala Google da na zahtev korisnika obriše rezultate pretrage koji su upućivali na zastarele ili neprijatne lične podatke. 
 
Dve strane su od ECJ-a tražile pojašnjenje u vezi s odlukom Francuske iz 2015. godine kojom je kompaniji naređeno da na zahtev korisnika ukloni sporne rezultate pretrage na svim pretraživačima, a ne samo na svojim evropskim sajtovima. 
 
Mišljenja pravnog savetnika ECJ-a nisu obavezujuća, ali sud ih često uvažava prilikom donošenja presude.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

WWF: Srbija od sutra u ekološkom dugu

Svetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) saopštila je da Srbija sutra ulazi u tzv. ekološki dug, koji predstavlja dan kada neka zemlja potroši više prirodnih resursa nego što će ih proizvesti u tekućoj godini.

Mreža X uvodi novu funkciju "Istorija"

Društvena mreža X uvodi novu funkciju, nazvanu Istorija (History), koja korisnicima omogućava da na jednom mestu pregledaju sačuvane objave, "lajkovane" sadržaje, video-snimke i članke koje su ranije gledali ili čitali.

Uran i Neptun bi mogli biti puni stena

Uran i Neptun su dve planete koje su istorijski klasifikovane i smatrane "ledenim divovima", a koje kruže daleko na hladnim ivicama našeg Sunčevog sistema.

Polovina mladih u Srbiji koristi AI svakog dana

Generacija Z u Srbiji veštačku inteligenciju (AI) koristi gotovo rutinski - više od 80 odsto mladih smatra je delom svoje svakodnevice, a skoro polovina AI je i upotrebljava svakog dana.

Zemlja bez (mnogo) inovacija

Neverovatno je koliko su Srbija i Srbi ponosni na Nikolu Teslu i Mihajla Pupina, gorostase u primeni naučnih saznanja i pronalazače najvišeg svetskog renomea ponikle na ovim prostorima.