VIDEO: Naučnici vratili glas mumiji staroj 3.000 godina

Naučnici su pomoću 3D štampača ponovo kreirali glasne žice mumificiranog egipatskog sveštenika koji je živeo pre 3.000 godina i saznali kako je zvučao njegov glas.
Uspeli su da reprodukuju jedan zvuk koji liči na dugački spoj glasova e i a.
 
"Zvuk koji čujete proizvode njegove glasne žice u položaju u kojem leži u sarkofagu", rekao je elektrotehničar Dejvid Hauard sa londonskog univerziteta Rojal Halovej.
 
Hauard je već ranije istom metodom reprodukovao glasne žice i glasove živih ljudi, uključujući i svoj, i ustanovio da su proizvedeni zvukovi vrlo realistični i da liče na original. 
 
Međutim, ovo je prvi put da je ovu tehnologiju primenio na ljudskim ostacima.
 
Za prvi takav poduhvat Hauard i njegove kolege odabrale su mumiju egipatskog sveštenika Nesjamuna koja se nalazi u muzeju Lids u Velikoj Britaniji. Meko tkivo u grlu i vokalnom traktu mumije bilo je dosta očuvano tako da je Nesjamun bio dobar kandidat za ovaj eksperiment, piše CNN.
 
Hauard planira drugu fazu ovog zanimljivog projekta u kojoj će pokušati da reprodukuje zvuk pevanja sveštenika. Naime, Nesjamun je bio beležnik i sveštenik u vreme vladavine faraona Ramzesa XI, a često je prilikom obavljanja svojih ritualnih dužnosti pevao i melodično izgovarao molitve.
 
"Egiptolozima je već poznata fonetika i način izvođenja muzike tog razdoblja, tako da možemo da reprodukujemo delove onoga što je zapravo pevao", rekaoje Hauard.
 
Da bi to učinio, on namerava da pomoću softvera kreira jezik koji bi odgovarao glasovnim žicama te veličine. Naime, jezik igra glavnu ulogu u govoru i pevanju, a Nesjamunovi jezični mišići nisu dobro očuvani. Arheolozi smatraju da je sveštenik umro u 50-im godinama života, a vidljivo je da je imao istrošene zube i bolest desni.
 
"Ako mu kreiramo jezik, moći ćemo da ga uskladimo s njegovim vokalnim traktom. To je izvodivo, ali i veoma zahtevno", rekao je Hauard.
 
Naučni rad pod nazivom "Synthesis of a Vocal Sound from the 3,000 year old Mummy, Nesyamun 'True of Voice'" objavljen je u časopisu "Scientific Reports".
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija